Drodzy użytkownicy

Doceniamy zaangażowanie tak wielu z Was w redagowanie i rozwijanie zasobu wiedzy zgromadzonej na naszym forum. Korzystanie z tego zbioru historii, wspomnień, opisów, fotografii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem opłacenia należności za utrzymanie serwera na którym gromadzone są dane. Zwracamy się do Was z prośbą o drobne nawet wpłaty, które pozwolą nam utrzymać i rozwijać witrynę. Wtedy będziemy mogli dalej wspólnie cieszyć się z odkrywania naszej ojczyzny, a na pewno nie zabraknie miejsca na przechowywanie kolejnych informacji.

Jeśli uznacie za słuszne wesprzeć forum wpłatą wg własnego uznania i możliwości, będziemy jako administratorzy forum i strony internetowej bardzo wdzięczni.
Informacje niezbędne do dokonania płatności:

Odbiorca: Stowarzyszenie TRADYTOR
Nr konta: 68 2130 0004 2001 0554 6429 0001
Tytuł płatności: Składka na serwer

Z góry dziękujemy i zachęcamy do aktywnego korzystania z naszej wspólnej kopalni wiedzy.

"Cyclone" francuski piękniś

Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

"Cyclone" francuski piękniś

Postautor: bobola » śr lut 24, 2010 12:48 pm

Gdyby bojowa wartość samolotu zależala jedynie od pięknej, eleganckiej sylwetki, to nasz "piękniś" byłby najlepszym myśliwcem początku II wojny światowej.
O czym mówimy? O pięknym ale nieudanym dziecku francuskiego przemysłu lotniczego jakim był Caudron Renault CR.714C1 "Cyclone". Skoro jednak był to nieudany myśliwiec , to czy warto go wspominać? Warto, bo po klęsce wrześniowej, był to "polski samolot", na którym latali i walczyli pod francuskim niebem wyłącznie polscy piloci.
Polski Dywizjon Warszawski otrzymał 37 Caudronów C.714. W dniu 10 maja 1940 r. gdy rozpoczęła się niemiecka ofensywa na Francję, pełną gotowość bojową osiągnęło jedynie 8 maszyn. Wady konstrukcyjne i wysoka usterkowość spowodowała, że 25 maja oficjalnie zakazano lotów na tych samolotach. Jednak z braku innych maszyn polscy piloci udowodnili, że jak trzeba to na wrotach od stodoły też polecą i na własne żądanie wznowili loty bojowe na Cyklonach. Dzięki woli walki i umiejętnościom dowiedeli, że na kiepskim sprzęcie można odnosić liczne zwycięstwa. Uzyskali 12 zestrzeleń pewnych i 2 prawdopodobne, okupione jednak stratą 7 pilotów i 25 samolotów. Brak sprawnego sprzętu sprawił, że polscy piloci skierowani zostali do myśliwskich kluczy francuskich, kluczy kominowych - ochraniających obiekty strategiczne i do lekkich eskadr obrony, ale tam latali już na innych samolotach.

Źródła: A. Morgała "Samoloty myśliwskie w lotnictwie polskim"
W. Szewczyk "Samoloty na których walczyli Polacy"
Z. Jankiewicz J. Malejko "Encyklopedia lotnictwa wojskowego"
Załączniki
skanuj0002-tr.caudron.jpg
skanuj0002-tr.caudron.jpg (99.88 KiB) Przejrzano 1507 razy
skanuj0003-tr.caudron.jpg
skanuj0003-tr.caudron.jpg (73.06 KiB) Przejrzano 1507 razy
skanuj0004-tr.caudron.jpg
skanuj0004-tr.caudron.jpg (85.89 KiB) Przejrzano 1507 razy
Awatar użytkownika
Ezy.Ryder
Posty: 234
Rejestracja: pn mar 16, 2009 10:58 am
Lokalizacja: Izabelin

Re: "Cyclone" francuski piękniś

Postautor: Ezy.Ryder » czw lut 25, 2010 12:43 pm

Ów piękniś był lekkim samolotem myśliwskim (L.S.M.). Chodziło o zbudowanie taniego i prostego samolotu z niezbyt mocnym (i kosztownym) silnikiem o dobrych osiągach. Po części się to udało, osiągi samolotu nie były najgorsze. Słaby silnik nie zapewniał jednak dobrej prędkości wznoszenia, a drewniana konstrukcja okazała się zbyt słaba i samolot rozpadał się podczas gwałtownych manewrów.
Na uwagę zasługują niskie burty kabiny, pilot musiał mieć całkiem niezłą widoczność.

Wróć do „Lotnictwo wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość