Drodzy użytkownicy

Doceniamy zaangażowanie tak wielu z Was w redagowanie i rozwijanie zasobu wiedzy zgromadzonej na naszym forum. Korzystanie z tego zbioru historii, wspomnień, opisów, fotografii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem opłacenia należności za utrzymanie serwera na którym gromadzone są dane. Zwracamy się do Was z prośbą o drobne nawet wpłaty, które pozwolą nam utrzymać i rozwijać witrynę. Wtedy będziemy mogli dalej wspólnie cieszyć się z odkrywania naszej ojczyzny, a na pewno nie zabraknie miejsca na przechowywanie kolejnych informacji.

Jeśli uznacie za słuszne wesprzeć forum wpłatą wg własnego uznania i możliwości, będziemy jako administratorzy forum i strony internetowej bardzo wdzięczni.
Informacje niezbędne do dokonania płatności:

Odbiorca: Stowarzyszenie TRADYTOR
Nr konta: 68 2130 0004 2001 0554 6429 0001
Tytuł płatności: Składka na serwer

Z góry dziękujemy i zachęcamy do aktywnego korzystania z naszej wspólnej kopalni wiedzy.

Białoczerwona szachownica i inne

Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Białoczerwona szachownica i inne

Postautor: bobola » ndz kwie 01, 2012 4:24 pm

Ponieważ dyskusja o odznace polskich pilotów wojskowych zeszła na manowce oznakowania samolotów, otwieram wątek poświęcony oznakowaniu polskich samolotów i samolotów, na których latali i walczyli Polacy.Zacznę od początku tj. od czasów bezpośrednio po zakończeniu I wojny światowej a źródłem mej wiedzy jest książka Polski samolot i barwa Tadeusza Królikiewicza.
Szachownica nie była pierwszym znakiem polskiego samolotu, bo wówczas samoloty były zdobyczne, pochodziły z lotnisk na których stacjonowały samoloty niemieckie i austriackie. Zamalowywano będące na nich krzyże, zastępując je białoczerwoną tarczą - w Warszawie a w Krakowie czerwoną literą Z na białym prostokątnym polu. Szybko bo już 1 grudnia 1918 r. rozkazem szefa Sztabu Generalnego, wprowadzono jednolite oznaczenie wszystkich samolotów polskiego lotnictwa białoczerwoną szachownicą i jest tak do dzisiaj. Znak szachownicy został zapożyczony z własnego znaku por. pilota Stefana Steca, który w czasie służby w lotnictwie austriackim miał tak pomalowane dwa samoloty, na których latał.
Załączniki
Scan.jpg.tr.samolot i b.jpg
Scan.jpg.tr.samolot i b.jpg (58.13 KiB) Przejrzano 2012 razy
Scan.jpg.tr.tarcza i Z.jpg
Scan.jpg.tr.tarcza i Z.jpg (56.38 KiB) Przejrzano 2012 razy
Scan.jpg.tr.szachownica.jpg
Scan.jpg.tr.szachownica.jpg (76.18 KiB) Przejrzano 2012 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Białoczerwona szachownica i inne

Postautor: bobola » wt cze 12, 2012 1:34 pm

Interesującą ciekawostką jest umieszczenie lotniczej szachownicy na herbie Dęblina. Herb ten obowiązywał w latach 1954 - 1993.
Załączniki
herb Dęblina.jpg
herb Dęblina.jpg (46.47 KiB) Przejrzano 1994 razy

Wróć do „Lotnictwo wojskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość