Leśniczówka - Brwilno (pow. płocki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Leśniczówka - Brwilno (pow. płocki)

Postautor: UBOOT » czw lis 12, 2009 6:44 pm

Las Brwilno zaznaczony był już na mapach z drugiej połowy XVIII wieku tak, więc wiele wskazuje na to, że znajdował się tu koło roku 1700... Jak wiadomo prawdziwy las to również leśniczy i jego leśniczówka. Przed ostatnią wojną w lesie znajdowała się duża leśniczówka, mniejsza gajówka oraz dom ptasznika mający piecze nad ptactwem tego lasu (orłami, sokołami, rybołowami). W samym centrum lasu, wśród blisko 300 letnich dębów i troszkę młodszych lip stał dom leśniczego z początku XX wieku. Leśniczówka została wybudowana według projektu dworskiego (na mapie z 1895 jeszcze jej nie ma, na mapie 1905 już jest). Leśniczówka przed wojną stała się centrum kulturalnym okolicy. Leśniczy robił tam różnego rodzaju imprezy, na polanie przy niej odbywały się również rożne święta. Budynek, usytuowany był na rzucie prostokąta, o powierzchni (jak na moje obliczenia) blisko 200m/2. W około znajdowały się budynki gospodarcze. Na terenie były również dwie studnie (czemu?, być może jedna była tylko sezonową) Kiedy trafiłem do niej w tamtym roku w środku była już całkiem zrujnowana, choć nadal od zewnątrz robiła wrażenie. Niestety, kiedy powróciłem tam w kwietniu 2009 roku, celem szczegółowych oględzin, znalazłem tylko...pustą polanę. Dowiedziałem się, że wyburzono ponad 100 letnią leśniczówkę w ramach uprzątnięcia terenu. Niestety pozostało po niej tylko kilka zdjęć zrobionych komórką.
Załączniki
DSCF3578.JPG
I tyle dzisiaj po niej pozostało
DSCF3578.JPG (137.54 KiB) Przejrzano 4257 razy
DSC05764.JPG
DSC05764.JPG (99.18 KiB) Przejrzano 4257 razy
DSC05760.JPG
DSC05760.JPG (76.27 KiB) Przejrzano 4257 razy
DSC0576aaa1.JPG
DSC0576aaa1.JPG (95.39 KiB) Przejrzano 4257 razy
Awatar użytkownika
Margos
Posty: 330
Rejestracja: pn mar 16, 2009 10:56 am
Lokalizacja: Łódź,Staňkov (okres Domažlice) Czech Republic

Re: Leśniczówka w Brwilnie

Postautor: Margos » czw lis 12, 2009 8:41 pm

Za kazdym razem jak ogladam takie foty to szlak mnie trafia gdy widze obiekty zabytkowe w takim stanie......a jeszcze bardziej mnie trafia gdy jakis BARAN (delikatnie mowiac, bo cisna sie inne slowa) zezwala na wyburzenie takich obiektow.
Obrazek
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Leśniczówka w Brwilnie

Postautor: UBOOT » czw lis 12, 2009 8:59 pm

Ja byłem w szoku, jak to zrobili. Ten las jest niesamowity. Należy do Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego, część jest Rezerwatem Przyrody. Las jest pełen Pomników Przyrody oraz rzadkich gatunków zwierząt -Orły, Rybołowy, Bąki, są Borsuki i Bobry, osobiście widziałem Jenota. Pojawiają się Łosie i całe stada Nietoperzy. Kilkakrotnie widziano samotnego Wilka. Oprócz wyjątkowości fauny i flory, to miejsce jest pełne historii (tragicznej). Rodzina mojej żony zamieszkała w tym miejscu w 1899 roku. Ja zakochałem się w tym miejscu 10 lat temu, kiedy zamieszkałem opodal lasu. Cholernie żal mi tej Leśniczówki. To było takie...mistyczne miejsce, wśród 300 letnich dębów.
Awatar użytkownika
chong
Stowarzyszenie
Posty: 157
Rejestracja: pn mar 16, 2009 6:43 pm
Lokalizacja: Płock

Re: Leśniczówka w Brwilnie

Postautor: chong » czw lis 19, 2009 6:59 pm

Wczesną wiosną 2009 roku byłem w tym miejscu i jeszcze leśniczówka stała. Miałem kilka zdjęć tego miejsca, ale niestety gdzieś mi się zapodziały. Dobra wiadomość jest taka, że byłem tam z kolegą i może uda się od niego wysępić zdjęcia. Jeżeli tylko będę miał to natychmiast zamieszczę je na forum.
Miejsce bardzo fajne, sam chciałbym tak mieszkać.
Las Brwilno jest miejscem bardzo mistycznym, wchodząc do niego "czuć" śmierć. Wiele historii słyszałem na temat tego miejsca.
"Starzeję się, jak płocki dąb,
Silny podobnie,
Z czasem i z losem ząb za ząb,"

----------------------------------------------------------------------
Obrazek
----------------------------------------------------------------------
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 948
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Leśniczówka - Brwilno (pow. płocki)

Postautor: Majsterek » wt gru 07, 2010 5:46 pm

Też byłem zdziwiony tym wyburzeniem, tym bardziej ze istniał także budynek gospodarczy w dobrym stanie.
Fota z marca 2009:
Brwilno 29 III_08.jpg
Brwilno 29 III_08.jpg (135.38 KiB) Przejrzano 4172 razy

Wróć do „Budynki mieszkalne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości