Dom Władysława Broniewskiego - Płock

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Dom Władysława Broniewskiego - Płock

Postautor: UBOOT » ndz lis 22, 2009 6:07 pm

Dom Broniewskiego oraz ogród znajdujący się z tyłu kamienicy jest dla mnie miejscem bardzo sentymentalnym. Całe dzieciństwo jak i młodość spędziłem w cieniu tego miejsca. Pierwsze randki, pierwsze Aperitif odbywały się cieniu kilkusetletniego dębu.
...ale starczy osobistych wynurzeń i przejdźmy do historii. :D
Dom Broniewskiego znajduje się na ulicy Kościuszki 24, (dawniej ul. Warszawska 12).Aktualnie mieści się tam siedziba Związku Nauczycielstwa Polskiego. Jedna z sal poświęcona jest pamiątkom po Broniewskim. Dom Broniewskich jest pełen wspomnień, wyraźnie się to czuje przekraczając jego progi. Jedynym, żywym świadkiem minionych lat jest stary, kilkusetletni dąb rosnący za domem w ogrodzie. Znane z wierszy Broniewskiego drzewo, już w dzieciństwie rozbudzało Jego wyobraźnię wizjami obrazów z przeszłości. Kilkadziesiąt metrów od domu znajduje się wiślana skarpa z której roztacza się przepiękny widok na królową polskich rzek (zwłaszcza o zachódzie słońca) oraz kościół z dzwonnicą na tak zwanych Górkach.
Broniewski oddał piękno tego miejsca w swoim wierszu ,,Miasto Rodzinne"
...
wskrześ na chwilę tych lat urodę,
kiedy na świat patrzyłem dzieckiem...
Stał nad Wisłą stary dom z ogrodem
na wysokim wzgórzu mazowieckim...

Wy nie wiecie, jak tam biją dzwony,
stare dzwony o cichy zmierzchu,
kiedy słońca język czerwony
liże fale, rude po wierzchu,
...

Przez wiele lat patrząc wieczorami przez okno i słysząc dźwięk ,,tych" dzwonów...rozumiałem w pełni co poeta miał na myśli.
Sam Władysław Broniewski często różnie oceniany przez Polaków, dla mnie osobiście był wielkim poetą a jeszcze większym patriotą
Załączniki
DSCF5401.JPG
DSCF5401.JPG (145.61 KiB) Przejrzano 1468 razy
DSCF5403.JPG
DSCF5403.JPG (145.58 KiB) Przejrzano 1468 razy
DSCF5404.JPG
DSCF5404.JPG (136.81 KiB) Przejrzano 1468 razy
DSCF5407.JPG
DSCF5407.JPG (152 KiB) Przejrzano 1468 razy

Wróć do „Budynki mieszkalne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości