Drewniany budynek - Bądkowo Kościelne (pow. płocki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie

Drewniany budynek - Bądkowo Kościelne (pow. płocki)

Postautor: bobola » wt lip 06, 2010 1:47 pm

W pobliżu kościoła w Bądkowie Kościelnym stoi drewniany budynek mieszkalno usługowy, nad wejściem jest szyld "artykuły SPOŻYWCZE i przemysłowe", ale nie sprawdzałem czy jest aktualny.
Dom wygląda na wiekowy, czyli z początków XX wieku.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie

Re: Drewniany budynek w Bądkowie Kościelnym

Postautor: Jacek&Agatka » wt lip 06, 2010 7:42 pm

Moja mama urodzona w 1958r. w zabytkowym dworku w Winnicy (dawniej miejscowa porodówka) pamięta, że od wczesnego dzieciństwa chodziło się do tego sklepu na zakupy. Nazwisk już nie kojarzy, ale w piątek będę podróżować z moją babcią, która z Winnicy pochodzi i raczej będzie coś wiedzieć. Babcia jest w szpitalu, nie będę jej więc dziś przeszkadzać, w piątek ją wypytam.
AGATA
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie

Re: Drewniany budynek w Bądkowie Kościelnym

Postautor: Jacek&Agatka » pt lip 09, 2010 9:18 pm

Zapytałam babcię w obecności Thomasa, bo my ostatnio tak dwójkami się prowadzamy. Ten dom należy prawdopodobnie jeszcze do rodziny Winnickich. Kiedyś był tu ośrodek zdrowia i sklep spożywczy. Teraz nie wie, kto porowadzi sklep, czy stara Winnicka, czy jej córka, czy ktoś trzeci. Mieszkania były obok pomieszczenia sklepowego oraz na górze. Babcia ur. się w 1939 roku w styczniu i z dzieciństwa pamięta, jak z położonej za Skrwą Cegielni i Winnicy chodziła przez ławę za kościołem Bądkowskim do tegoż sklepu i szkoły podstawowej w Brudzeniu. Zresztą ta szkoła dziwnym zbiegiem okoliczności została utzrymana pod koniec tego roku szkolnego, bo jeszcze w czerwcu podobno wydano decyzję o jej likwidacji. Warto zaznaczyć, że podstawówka zajmuje stary zabytkowy dworek...z wymienionymi w tym tygodniu oknami....
AGATA
Awatar użytkownika
skowron1980

Re: Drewniany budynek - Bądkowo Kościelne (pow. płocki)

Postautor: skowron1980 » wt maja 05, 2015 3:15 pm

Po drugiej stronie ulicy znajduje się jeszcze drugi drewniany dom z tego okresu. Niestety frontową ścianę w ostatnich latach obito blachą! O świetności tego budynku niech poświadczą jeszcze nieosłonięte szczyty i znalezione w sieci zdjęcie sprzed owego nieszczęsnego „remontu” . Ładna snycerska robota. To zabudowa dość nietypowa jak na mazowiecką wieś. Bliżej im chyba do budynków spotykanych w małych miasteczkach. Może zna ktoś historię powstania tych domów?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Budynki mieszkalne”