Strona 1 z 1

Stara kamienica - Gąbin (pow. płocki)

: śr mar 30, 2011 9:55 pm
autor: bobola
Kamienica z 1809 r. przy Starym Rynku jest interesująca nie tylko dlatego, że jest taka stara i przypomina budowlę barokową ale też dlatego, że mieści Społeczne Muzeum Ziemi Gąbińskiej. Wcześniej w kamienicy poza funkcją mieszkalną, mieściły się tutaj Sąd Gminny, rosyjskojęzyczne gimnazjum, ciekawostką jest, że w tym domu urodził się propagator słynnych "sławojek" Sławoj Skladkowski, ostatni premier rządu II Rzeczpospolitej.

Re: Stara kamienica w Gąbinie

: śr mar 30, 2011 10:08 pm
autor: org.pl
Podobno w jednym z domów koło ratusza nocował podczas wyprawy rosyjskiej sam Napoleon Bonaparte. Może w tym ?

Re: Stara kamienica - Gąbin (pow. płocki)

: czw mar 31, 2011 9:42 am
autor: bobola
Bardzo możliwe, bo była to wówczas całkiem nowa i przestronna kamienica. Inna sprawa to ilość w Polsce zajazdów, dworów, kamienic itp. w których miał nocować Napoleon, jest ona mocno przeszacowana.
Nocleg cesarza w tej kamienicy należy do legendarnych a nawet całkiem nieprawdziwych, bo umieszczona obok tablica o tym wydarzeniu nie informuje.

Re: Stara kamienica - Gąbin (pow. płocki)

: czw mar 31, 2011 12:17 pm
autor: Nieostatni
Felicjan Sławoj Składkowski wielkiego formatu postać, honorowy obywatel Gąbina. Miasto powinno być dumne, że wydało na świat takiego ziomka, a odnoszę wrażenie, iż kamienica przy Stary Rynek 6 sądząc z opisu: - ściany ze staropolskiej niestandartowej cegły polskiej na zaprawie wapiennej, podpiwniczony, więźba dachowa konstrukcji jętkowej, ... jest ważniejsza od człowieka, który tu się urodził i reprezentował Polskę. O Nim dowiadujemy się aż tyle: Ostatni premier II Rzeczypospolitej Sławoj Felicjan Składkowski urodził się w 1885r właśnie w tej kamienicy.
A może czepiam się bezpodstawnie? Wprawdzie widać na filarku między okiennym tablicę memoratywną, prawdopodobnie tą najważniejszą, ale są to domysły.
Może "jakiś ziomal" przybliży nam ją. Bez urazy, naprawdę warto. Dziękuję, pozdrawiam.
ScreenShot204 Sławoj Składkowski  Wikipedia.jpg
ScreenShot204 Sławoj Składkowski Wikipedia.jpg (68.76 KiB) Przejrzano 1728 razy
Nagrobek Sławoja Składkowskiego - Brompton Cemetery w Londynie.

Nieostatni

Re: Stara kamienica - Gąbin (pow. płocki)

: czw mar 31, 2011 5:41 pm
autor: Nieostatni
kazet-kz
Dzięki, ful, to zdjęcie wyjaśnia wszystko. I naturalne kwiaty - bratki. Dziękuję
Nieostatni

Re: Stara kamienica - Gąbin (pow. płocki)

: wt sty 03, 2017 6:16 pm
autor: zbibal76
Nieostatni pisze:Felicjan Sławoj Składkowski wielkiego formatu postać, honorowy obywatel Gąbina. Miasto powinno być dumne, że wydało na świat takiego ziomka, a odnoszę wrażenie, iż kamienica przy Stary Rynek 6 sądząc z opisu: - ściany ze staropolskiej niestandartowej cegły polskiej na zaprawie wapiennej, podpiwniczony, więźba dachowa konstrukcji jętkowej, ... jest ważniejsza od człowieka, który tu się urodził i reprezentował Polskę
Tablica na kamienicy
IMG1587.jpg
IMG1587.jpg (411.14 KiB) Przejrzano 1665 razy
Miasto pamięta o ostatnim premierze II Rzeczypospolitej. Mające swą siedzibę w kamienicy w której się urodził F.S. Składkowski, Muzeum i Towarzystwo Miłośników Ziemi Gąbińskiej posiada jedyny w Polsce tak duży i unikatowy zbiór pamiątek po generale. Zostały one przekazane w 1995r przez p. Jadwigę Składkowską, wdowę po premierze Składkowskim, jak też później jeszcze przez rodzinę. W zbiorach są liczne dokumenty, fotografie, przedmioty osobiste m.in rękopis pamiętnika premiera. TMZG organizuje wystawy i sesje poświęcone F.S. Składkowskiemu, m.in. w ubiegłym roku w Turku, a w 2015r w Archiwum Państwowym w Płocku. Fotorelacje z tych wystaw można obejrzeć m.in. na facebookowej stronie TMZG:
https://www.facebook.com/Muzeum-i-Towar ... 9/?fref=ts

fragmenty wystawy w Archiwum Państwowym w Płocku w 2015r (zdjęcia ze strony facebookowej TMZG)
wystawa w płockim archiwum państwowym.jpg
wystawa w płockim archiwum państwowym.jpg (297.36 KiB) Przejrzano 1665 razy
wystawa w archiwum płock.jpg
wystawa w archiwum płock.jpg (214.16 KiB) Przejrzano 1665 razy

Sama kamienica jest obecnie w kiepskim stanie technicznym. Planowany jest remont, z tyłu budynku wisi już nawet żółta "budowlana" tablica informacyjna. Nie wiadomo dokładnie jednak kiedy remont się zacznie. Słyszałem, że są plany aby po remoncie została w całości przekształcona w muzeum, podobno są tam bardzo fajne piwnice, które mam nadzieję uda mi się niedługo zwiedzić.

Kamienica od "zaplecza"
IMG1601.jpg
widok z tyłu na kamienicę przy Stary Rynek 6
IMG1601.jpg (265.59 KiB) Przejrzano 1665 razy
Jedną z gąbińskich legend jest ta o Napoleonie nocującym w kamienicy w Gąbinie, legenda jest ładna i ... częściowo prawdziwa. Napoleon bawił w Gąbinie ale niestety nie w tym, otóż w trakcie wyprawy na Rosję w dniach 18-21 czerwiec 1812 przebywał w Gąbinie położonym na Mazurach, dawnych Prusach Wschodnich inna nazwa tej miejscowości często mylonej z naszym to Gumbinnen (tak nazywali go Niemcy), a obecnie jest to Gusiew w Obwodzie Kalinningradzkim. Chociaż nigdy nie wiadomo, "kręcił" się tu trochę w pobliżu, w grudniu 1806r w drodze z Poznania do Warszawy był w Kutnie i Łowiczu, w 1812r zaś odwotnie podrożował z Warszawy do Poznania przez ponownie Łowicz i Kutno (za portalem napoleon.org.pl), więc kto wie.... Natomiast jak najbardziej jest prawdopodobne, że w kamienicy nocowali inni wysocy rangą dowódcy walczących na tych ziemiach w XIXw armii, jak np. arcyksiąże Ferdynand, który w czasie wojny polsko-austriackiej 1809r przebywał ze swoim sztabem w Gąbinie czy też jak wówczas pisano Gombinie od 11 do 17 maja 1809r.

doniesieia prasowe z 1809r o wysyłanych z Gombina rozkazach dla wojsk austriackich
gombin 1809_3 - Kopia.jpg
fragment Gazety Warszawskiej z 20 maja 1809 ze zbiorów biblioteki cyfrowej UW
gombin 1809_3 - Kopia.jpg (334.58 KiB) Przejrzano 1665 razy

pzdr

Re: Stara kamienica - Gąbin (pow. płocki)

: ndz lut 05, 2017 5:28 pm
autor: zbibal76
Kamienica zimową porą