Dom Sobierajów - Nieszawa (pow. aleksandrowski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1488
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Dom Sobierajów - Nieszawa (pow. aleksandrowski)

Postautor: zbyszekg9 » czw sie 18, 2016 7:28 pm

Kamienica znana jako dom Sobierajów stoi przy ul. Mickiewicza 18. Jest to jeden z najładniejszych budynków w mieście,wyróżniający się ciekawymi zdobieniami i elementami dekoratorskimi, m.in. nad wejściem głównym widnieje popiersie Adama Mickiewicza. Projekt budynku jest autorstwa Władysława Sobieraja, z zawodu budowniczego.
Ale Władysław Sobieraj nie tylko przedsiębiorcę, ale też społecznik i patriota. Dotował Ochotniczą Straż Pożarną w Nieszawie (sam został w 1889 r. jej naczelnikiem). Z jego inicjatywy powstała w 1890 roku orkiestra dęta. Współtworzył Towarzystwo Pożyczkowo-Oszczędnościowe, mające siedzibę w domu Sobierajów. W niespokojnych czasach był organizatorem demonstracji niepodległościowych w Nieszawie, a także był ich uczestnikiem wraz z synami (1903-1905). Odnotowano patriotyczną postawę Sobieraja, który jako naczelnik OSP jako jedyny pisał po polsku pisma do władz. Naraził się tym władzom w Warszawie.
Potomkowie Władysława Sobieraja spotkali się w Nieszawie 24 września 2011 roku na zjeździe rodzinnym z okazji 100-lecia śmierci przodka. Tego dnia w farze odprawiona została msza św. za duszę Władysława, jego żony Marcjanny, ich dzieci, wnuków i potomnych, zaś po mszy została uroczyście odsłonięta tablica na Domu Sobierajów, która upamiętnia nieszawianina.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Budynki mieszkalne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość