Strona 1 z 1

Dom Pod Trąbami - Płock

: pn cze 08, 2009 2:32 pm
autor: tete
Niepozorny acz ciekawy późnogotycki budynek. Położony w zasadzie przy placu Narutowicza zaraz za Odwachem (administracyjnie budynek znajduje się przy ulicy Mostowej). Powstanie kamienicy datuje się na XIV w.; wznosił się w pobliżu nieistniejącej już bramy wjazdowej do miasta zwanej wyszogrodzką. Dobudowany z jednej strony do murów obronnych miasta, służył jako jedna w wielu wówczas kanonii (mieszkań kanoników katedralnych; plac Narutowicza wówczas nosił nazwę Rynku Kanonicznego i rywalizował z drugim istniejącym wówczas w Płocku rynkiem - obecnie Stary Rynek). Charakteryzuje się bardzo grubymi murami, gotyckimi sklepieniami piwnic oraz masywnymi przyporami od strony ulicy Mostowej. Poprzez owe przypory, zawsze jak patrze na budynek mam wrażenie iż ma on chęć wdrapać się wyżej i bliżej ku zabudowaniom katedry :). Na południowej ścianie budynku znajduje się herb Trąby z koroną barona i kapeluszem biskupim Aleksandra Dziewałtowskiego. Jest to pamiątka pobytu w Płocku w XVIII Karola Stanisława Radziwiłła zwanego "Panie Kochanku". Od tego herbu jak nie trudno się domyślić wzięła się nazwa budynku. Ściana południowa stanowi również jedną z trzech zachowanych części płockich murów obronnych z czasów kazimierzowskich.
W latach 1717-1728 mieściło się tam seminarium duchowne, w okresie przed II wojną światową Polska Akcja Katolicka, po wojnie przez pewien czas kawiarnia Zamkowa. Obecnie w budynku rezydują ponownie organizacje Katolickie.

Źródła:
Wikipedia
Portal regionalny poPłocku.pl
PolskieKrajobrazy.pl
artykuł "Spacer z Jadwigą Kamińską wokół pl. Narutowicza", gazeta.pl Płock 2003-04-11
Zdjęcia:

Re: Dom Pod Trąbami.

: ndz lip 12, 2009 6:15 pm
autor: marcin_siwy
w kawiarni zamkowej wiele serc sie polaczylo... a tak serio ciekawy budynek, tuz przy dużej historii. idac w dol ulica Mostowa po lewej stronie na kamienicy wisi balkon, tzw namiot zydowski, w ktorym mieszkanko na Swieto Szalasow. Drugi wisi przy wejściu na Tumska od Nowego Rynku, trzeci na podworku remontowanej kamienicy na Grodzkiej.

Re: Dom Pod Trąbami.

: ndz lip 12, 2009 10:08 pm
autor: tete
siwy pisze:idac w dol ulica Mostowa po lewej stronie na kamienicy wisi balkon, tzw namiot zydowski, w ktorym mieszkanko na Swieto Szalasow. Drugi wisi przy wejściu na Tumska od Nowego Rynku, trzeci na podworku remontowanej kamienicy na Grodzkiej.
W takim razie czekamy na osobny temacik ilustrowany o płockich kuczkach :)

Re: Dom Pod Trąbami.

: ndz lis 29, 2009 5:50 pm
autor: UBOOT
Przedstawiam kilka zdjęć z piwnic Domu pod Trąbami.

Re: Dom Pod Trąbami.

: ndz lis 29, 2009 7:17 pm
autor: werdan
Super fotki z piwnic.

"Dom pod Trąbami" powstawał "na raty", w dość długim przedziale czasu. Powstał po zakończeniu budowy "kazimierzowskich" murów obronnych miasta. W zewnętrznych murach miejskich były 3 wieże "bramne": Dobrzyńska, Bielska i Wyszogrodzka, a ogółem co najmniej osiemnaście. Brama Wyszogrodzka wyznaczyła właśnie lokalizację "Domu pod Trąbami". Już w wieku XV na południe od bramy Wyszogrodzkiej przy wewnętrznej ścianie muru obronnego istniała wozownia. Ponieważ ten fragment murów już znajdował się na skarpie fosy (międzymiejskiej) wozownia musiała mieć wysokie, skarpowane przypory-fundamenty, jakie istnieją w tym Domu do dziś. Nie ulega wątpliwości, że - już po osunięciu się skarpy (przed 1532 r.) i zrujnowaniu zamku (1495 - 1530) - starosta Jędrzej Sierpski (1554 - 1572) przebudował ten Dom na swą siedzibę, w kształcie jaki zachował się aż do wieku XVIII, gdy w Płocku gościł książę Karol Radziwiłł o przydomku "Panie kochanku". Jędrzej Sierpski wprowadzał w Płocku "włoskie" nowinki. Nie tylko hodował warzywa, ale właśnie w Płocku, na Winiarach i w pobliżu Zamku - na południowym zboczu "Dunajka", założył winnice. No i wybudował na północnym stoku piwnice połączone wprost ze swą siedzibą - Domem pod Trąbami. Piwnice zostały wybudowane (przesklepione) z cegły wypalanej w cegielni "Parowa" - z takiej, z jakiej w owym czasie prowadzono odbudowę Zamku i katedry. Potop Szwedzki zniszczył Płock i zniszczył znacznie Dom, który przypuszczalnie wtedy stał się karczmą. W roku 1657 bezpowrotnie zniszczone zostały winnice, 100 latach winobrań. Dopiero w połowie XVIII w. najprawdopodobniej właśnie Karol Radziwiłł przywrócił Dom do lepszego stanu technicznego.

Ciekawostka:
W wyniku budowy mostu kolejowo-drogowego, zachodziła potrzeba podwyższenia nawierzchni ulicy Mostowej, aż do Placu Narutowicza. Podwyższono w ten sposób nawierzchnię ul. Mostowej w rejonie Domu o 1,5 - 2,5 m. Pozornie Dom stał się niższy o jedną kondygnację. Dziś wejścia są zasadniczo na dawne pierwsze piętro. Ba, nawet okno istniejące dziś we wschodniej ścianie piwnic Domu było niegdyś drzwiami.

Bogumił Trębala,
"Dom pod Trąbami" a budowle podziemne wokół wzgórza zamkowego w Płocku
Notatki płockie 1/182 2000

Re: Dom Pod Trąbami.

: ndz lis 29, 2009 7:28 pm
autor: UBOOT
Niestety najciekawsze zdjęcie nie wyszło. W piwnicy jest miejsce na palenisko, obłożone kamieniami wydrążone w ścianie.
Niestety trzeba będzie tam wrócić, po jeszcze jedną fotkę.

Re: Dom Pod Trąbami.

: wt gru 01, 2009 6:46 pm
autor: werdan
Obecnie kończy się remont "Domu Pod Trąbami" i z tego co mi wiadomo ze względu na nieopłacalność utrzymania tego budynku płocka kuria postanowiła go wydzierżawić w całości.
Już promuje się Restauracja Zamkowa

http://zamkowaplock.pl/

Re: Dom Pod Trąbami.

: wt gru 01, 2009 7:37 pm
autor: tete
werdan pisze: Już promuje się Restauracja Zamkowa
Faktycznie.. widziałem "banerek" reklamowy na ogrodzeniu Domu, ale pomyślałem że ktoś wykorzystuje "historyczną" nazwę do promocji, a tu jednak coś jest na rzeczy.

Re: Dom Pod Trąbami.

: sob lut 13, 2010 3:46 pm
autor: bobola
Jest jeszcze jedna wersja pochodzenia herbu na kamienicy Pod Trąbami. Można ją znaleźć w zbiorze baśni i legend o Płocku pt. Gwiazdy w Wiśle. Jest tam legenda pt. Zapomniany hejnał, opowiadająca historię pierwszego, zapomnianego hejnału płockiego i hejnalisty Miłosza. Otóż herb na kamienicy jest herbem Miłosza, któremu herb Trzy Trąby nadał Bolesław Krzywousty.
Ta wersja pochodzi ze źródła dobrze poinformowanego - sam ją wymyśliłem :D

Re: Dom Pod Trąbami.

: wt maja 25, 2010 10:25 am
autor: bobola
Pod Trąby powróciła gastronomia :!: