Willa Herbsta. Łódź

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
Margos
Posty: 330
Rejestracja: pn mar 16, 2009 10:56 am
Lokalizacja: Łódź,Staňkov (okres Domažlice) Czech Republic

Willa Herbsta. Łódź

Postautor: Margos » wt cze 30, 2009 4:27 am

W latach 1870-1879 powstał unikalny w skali europejskiej zespół fabryczno-rezydencjonalny, tzw. kompleks "Księży Młyn". Istotną część zespołu stanowiła willa łódzkiego przemysłowca Edwarda Herbsta i Zofii Matyldy Herbst, córki łódzkiego potentata bawełny Karola Scheiblera.



Została ona wzniesiona ok. 1875 r. według projektu Hilarego Majewskiego, architekta miasta Łodzi w latach 1872-1892. Zaprojektowana przez niego budowla to jednopiętrowa, neorenesansowa willa na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu, nakryta czterospadowym dachem z belwederem. Obok willi wzniesiono w 1877 r. salę balową, do której od strony północnej przylega oficyna gospodarcza, założona na rzucie prostokąta z bocznymi skrzydłami. Drugi budynek gospodarczy, mieszczący stajnię i powozownię, zaprojektowany przez Adolfa Zeligsona (Seligsona), powstał w 1893 r.

Willa pozostawała w rękach rodziny do 1941 r. Mieszkali tam najpierw Matylda (1856-1936) i Edward (1844-1921), a później ich syn Leon (1880-1942) ze swą żoną Aleksandrą (1889-1970?), którzy wyjechali pod koniec 1941 r. do Wiednia. Zabrali ze sobą całe wyposażenie domu. Leon nie dożył zakończenia wojny. Zmarł bezpotomnie.

Po II wojnie światowej willa miała wielu gospodarzy. Pełniła między innymi funkcje domu pobytu dziennego dla umysłowo chorych, była siedzibą Zakładu Biologii PAN, ORMO, spółdzielni inwalidów, którzy produkowali tu bombki choinkowe. W 1976 r. objekt przejęło Muzeum Sztuki w Łodzi.

W budynku głównym - willi - zostały odtworzone wnętrza podkreślające specyficzny charakter domu łódzkiego przemysłowca przełomu XIX i XX wieku. Wnętrza były rekonstruowane w oparciu o nieliczne materiały ikonograficzne, opisy i wspomnienia osób, które niegdyś tam bywały, fotografie wnętrz innych łódzkich domów fabrykanckich.

Układ wnętrz był trzytraktowy, symetryczny, z obszerną klatką schodową na osi, nie odbiegał od schematów stosowanych w innych domach. Na parterze znajdowały się pomieszczenia o większej skali, bogatszym wystroju, mające charakter reprezentacyjny. Natomiast piętro było przeznaczone wyłącznie dla rodziny. Ten układ zachowano podczas tworzenia ekspozycji. Na parterze willi znajdują się: reprezentacyjny gabinet pana domu, salon lustrzany z neorokokowym wystrojem, salon wschodni, charakteryzujący kolekcjonerskie upodobania właścicieli, salon kwiatów, pokój myśliwski oraz jadalnia i sala balowa. Na piętrze zostały zrekonstruowane pokoje mieszkalne właścicieli: apartament pani składający się z garderoby, sypialni i buduaru; apartament pana, w którego skład wchodzą sypialnia, salonik i biblioteka. Odtworzono również pokoje babci, panienki i gościnny.

Restaurację rezydencji Herbstów należy traktować jako pierwszy etap wielkiego założenia konserwatorskiego, ukierunkowanego na ratowanie ginącego dziedzictwa kultury Łodzi przemysłowej. Stworzenie stylowego wystroju wnętrz stało się możliwe dzięki kolekcji przedmiotów Działu Rzemiosła Artystycznego.
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Budynki mieszkalne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości