Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Chełmno. Późnorenesansowy ratusz.

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
tete
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 767
Rejestracja: pt mar 13, 2009 10:37 am
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Chełmno. Późnorenesansowy ratusz.

Postautor: tete » pt sie 21, 2009 10:46 am

Pierwszy chełmiński ratusz powstał około roku 1298; był budowlą w stylu gotyckim o wymiarach 10x13m i wysokości 8m. Posiadał wieżę, zegar oraz dwa dzwony: radziecki (od rady miejskiej nie od ZSRR ;)) oraz miejski. W budynku znajdowały się: pomieszczenie dla wagi, archiwum, izba dla Rady Miasta, izba sądu (wszystkie na parterze) oraz na piętrze sala reprezentacyjna letnia.
Do czasów obecnych przetrwał w formie już renesansowej. Przebudowy powodowanej rozwojem miasta a co za tym idzie, potrzebami władzy świeckiej, dokonano w latach 1567-1572. Wieżę zwieńczoną barokowym hełmem, wykonanym przez Krzysztofa Wagnera z Gdańska dobudowano w 1721 roku. Ratusz stoi na planie prostokąta o wymiarach 13,2x22,7m; wysokość 47m.
Faktura zewnętrzna ratusza mocno zbliża się stylem do manieryzmu z italinizującym motywem attyki, w którą w latach 1885-1887 wbudowano piętro, wybijając okna pomiędzy kolumnami.
Obecnie w ratuszu znajduje się Muzeum Ziemi Chełmińskiej, informacja turystyczna oraz wystawy stałe: "Dzieje Chełmna", "Dr Ludwik Rydygier - światowej sławy chirurg polski". Organizowane są również wystawy czasowe oraz inne imprezy kulturalne a także uroczystości państwowe.
Źródło: chelmno.pl
Zdjęcia:
Być rządzonym oznacza, pod pretekstem dbałości o dobro ogółu być zmuszanym do płacenia
Być rządzonym oznacza być uciskanym okradanym, oszukiwanym, drenowanym, represjonowanym
Taka jest władza, taka jest jej sprawiedliwość,
Taka jest władza, taka jest jej moralność.

(c) SS20 aka Dezerter
Obrazek

Wróć do „Ratusze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość