Strona 1 z 1

Ratusz staromiejski - Malbork

: wt kwie 14, 2020 8:45 pm
autor: zbyszekg9
Niniejszym wpisem chciałbym sprowokować odwiedzających Malbork do skierowania swoich kroków nie do, ale od zamku krzyżackiego. Wszak przypuszczam, że gdzieś około 99% turystów utożsamia to miasto wyłącznie z monumentalną budowlą krzyżacką, zupełnie pomijając to, co poza nią można w Malborku zobaczyć. A naprawdę warto powłóczyć się po tym niewielkim w końcu mieście, by poczuć ducha gotyku w niemniejszej sile, co wśród murów zamczyska.

Spośród wielu przykładów architektury gotyckiej miasta wybrałem ratusz staromiejski (dla odróżnienia od współczesnego ratusza - obecnej siedziby władz miejskich). Siedziba władz miejskich w dobie średniowiecza usytuowana została we wschodniej pierzei Rynku. W obecnym kształcie wzniesiona została w latach 1365-1380 w stylu gotyckim w miejscu wcześniejszej budowli. Liczne przebudowy następowały zawsze po zniszczeniach w trakcie oblężeń miasta i zamku, głównie w XV w., m.in. po wojnie trzynastoletniej. Świadectwem tych działań budowlanych jest późnogotycki szczyt południowy.

Przez stulecia we wnętrzach ratusza odbywały się municypalne uroczystości. W XIX w. poddano jego elewacje niezbędnym pracom konserwatorskim, uzupełniono zniszczone fragmenty dekoracji maswerkowych. Kolejną renowację, głównie części dachowej, przeprowadzono w 1901 roku po pożarze, który nawiedził Malbork 26 lipca 1899 r. Z pożaru udało się uratować krzyż, kulę i chorągiewkę z datą 1686, które umieszczono w wieżyczce podczas tego remontu. W tejże wieżyczce znajdował się ponadto dzwon, który odlano w 1407 roku.

Na piętrze budynku znajdowały się sale rady i ławy. Burmistrz i rada miasta urzędowali tu do 1919 (1929 ?) r., kiedy to oddano do użytku Nowy Ratusz (obecnie Urząd Miasta). W posiadających gotyckie sklepienia piwnicach od XIX wieku znajdowała się restauracja „Ratskeller” z otwartą w 1925 r. z inicjatywy burmistrza izbą pamięci Hindenburga. Po przenosinach samorządu miejskiego do nowej siedziby część pomieszczeń ratusza użytkowała policja. W ratuszu (nie wiem, czy w dalszym ciągu, bo ponoć budynek nie nadaje się do użytkowania i wymaga pilnie remontu) mieści się Miejski Dom Kultury „Ratusz”. W dolnej kondygnacji otwarte są obszerne podcienia, a w górnej ostrołukowe wnęki z oknami. Mury dekorują blanki, w narożach znajdują się nadwieszone wieżyczki oraz ozdobne szczyty. Na dachu znajduje się neogotycka latarenka.

Dawny Rynek Staromiejski to obecnie Trakt Jana Pawła II i po zniszczeniach wojennych w niczym nie przypomina dawnego miejsca. Wokół dominuje współczesna architektura wielorodzinna.

Na podstawie:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ratusz_w_Malborku
http://visitmalbork.pl/
https://medievalheritage.eu/pl/strona-g ... rk-ratusz/