Strona 1 z 1

Kuta brama w Płocku

: wt mar 27, 2012 10:53 am
autor: bobola
Zaniedbana ale nadal "urodziwa" kuta brama z furtą prowadzi do kamienicy przy ul. Królewieckiej 4. Natomiast za bramą widzimy mało urodziwe podwórko.

Re: Kuta brama w Płocku

: wt mar 27, 2012 8:39 pm
autor: fuchsi
Dzien dobry,
taka piekna robota.............;-(

Re: Kuta brama w Płocku

: wt mar 27, 2012 10:16 pm
autor: Nieostatni
Długo pracowały kowalskie miechy i muskuły, obficie perlił się pot na czole mistrza, by powstało to prawie cacko w metalu, piękne rozety kwiatów, solidne nity wiążące całą konstrukcję. Pierwszy raz widzę tak zmyślnie rozwiązanie ogranicznika skrajnej w bramie. Z reguły były to odbojniki przywołujące stalowe obręcze kół, do prawidłowego kursu przez światło bramy. Tu bezceremonialnie miały patroszyć burty i grać na szprychach kół, pod nierozważnie powożącymi wozy. Widać doskonale zdały egzamin, nie widać kolizji z osiami wozów dostawczych węgla, kartofli, ewentualnie podwieszonych antałków dostarczanych na zaplecze piwiarni. Królewiecka pod "czwórką" wydaje się być nobilitującym adresem. Tak czy siak sprawdziły się, były postrachem niczym szable odyńca. Świetne migawki warte rejestracji dla potomnych, na dowód tętniącego tu przecież, nie tak dawno bogatego życia.
Pozdrowienia ze środkowego wiślanego biegu.
Nieostatni

Re: Kuta brama w Płocku

: śr mar 28, 2012 8:24 am
autor: bobola
Świetnie, że zwróciłeś uwagę na unikalne i niebezpieczne odboje. Na drugim zdjęciu widoczne są w bramie zsypy węgla i kartofli, bezpośrednio do piwnic.