Strażnica graniczna - Grabów nad Pilicą (pow. kozienicki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Strażnica graniczna - Grabów nad Pilicą (pow. kozienicki)

Postautor: trobal » śr lis 25, 2009 11:25 am

Wchodząc na stronę Urzędu Gminy w Grabowie można przeczytać takie informacje o tym zabytku:
Grabów n/Pilicą: budynek Urzędu Gminy, wybudowany w 1897 roku jako strażnica służby granicznej austriackiej, przebudowany w latach dwudziestych. Właściciel: Urząd Gminy w Grabowie n/Pilicą. Decyzja Nr 434/A/90/a/; data wpisu: 1990-07-30.
Proszę teraz wziąć w ręce mapy podziału rozbiorowego i sprawdzić kiedy granica między Austrią i Rosją przebiegała po Pilicy i Wiśle. Jak myślę pomylono się tylko w jednej cyferce i odmłodzono budynek o 100 lat. Od Kongresu Wiedeńskiego tereny te znajdowały się pod władaniem cara rosyjskiego i Habsburgom nic do tego.

Budynek ten po raz pierwszy zwrócił moją uwagę podczas letniego wyjazdu do Warki. Dopiero później dowiedziałem się o jego wcześniejszym przeznaczeniu. Pewnie jest ono opisane i na tablicy informacyjnej przy samym Urzędzie Gminy ale wtedy ją zignorowałem i zatrzymałem się tylko przy cmentarzu z I wojny światowej.

Obrazek
P1050914.JPG
P1050914.JPG (63.35 KiB) Przejrzano 2421 razy
P1050918.JPG
P1050918.JPG (72.17 KiB) Przejrzano 2421 razy
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Wieże/Baszty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości