Strona 1 z 1

Wieża ciśnień Łódź-Olechów

: śr maja 20, 2009 10:04 pm
autor: andzia
Ta piękna wieża stoi 500 metrów od mojego domu. Korzystając z wiosennej aury wybrałam się z juniorem na spacerek - do wieży.O dziwo jeszcze nie została zdemolowana,cegły się z niej nie sypia, posiada nawet niezbyt zniszczone drzwi. Ta wieża wodna powstała podczas II Wojny Światowej. Została wzniesiona przez Niemców wraz z gigantyczną stacją rozrządową, parowozownią oraz całym zespołem urządzeń trakcyjnych. Jest to jedna z trzech tego typu konstrukcji zbudowanych przez Dyrekcję Kolei Rzeszy w Poznaniu .
Pozostałe dwie takie wieże powstały w Koninie i Inowrocławiu . Konstrukcje te miały jeden żelbetowy zbiornik płaskodenny o pojemności 500 m3. Stacja istnieje do dzisiaj,firma Cargo ma w niej miejsce napraw taboru kolejowego,a wieża służy jako maszt dla anten do bezprzewodowego internetu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Re: WIEŻA CIŚNIEŃ ŁÓDŹ -OLECHÓW

: pn maja 25, 2009 10:52 am
autor: Margos
Bardziej byłbym skłonny stwierdzić, że nad stanem wieży czuwa firma która umieściła tam swoje anteny, bo widząc w jakim stanie jest np;skansen kolejnictwa w Zduńskiej Woli to wątpię żeby to PKP dbało o stan tej budowli.

Re: Wieża ciśnień Łódź-Olechów

: pt cze 18, 2010 10:25 pm
autor: Teli
Bardzo ładna nasza wieża. Ostatnio, jak tam byłem, anten jeszcze nie było. Na torach postojowych stał sznur "Gagarinów", czekających na złomowanie..