Strona 1 z 1

Most im. Legionów Piłsudskiego - Płock

: czw sie 06, 2009 3:23 pm
autor: chong
W związku z powyższym, że jestem płocczaninem postanowiłem zamieścić krótką historię mostu płockiego.

Most im. Legionów Piłsudskiego w Płocku - most w Płocku na rzece Wiśle.
Został wybudowany w latach 1937-1938. Ten żelazny most kolejowo-drogowy, wsparty na betonowych filarach, w chwili ukończenia budowy był najdłuższym mostem w Polsce. We wrześniu 1939 roku część mostu została wysadzona przez polskie wojsko. Niemcy po pewnym czasie doprowadzili do ponownego uruchomienia mostu. Zburzyli go w styczniu 1945 roku w czasie ucieczki. W efekcie Płock pozostał bez mostu (z mostu im. Legionów Piłsudskiego pozostały zaledwie dwa przęsła). Do czasu odbudowy mostu w czerwcu 1950 roku zorganizowany został system przeprawowy przy użyciu statków Smolka i Wodnik oraz przy pomocy pontonów i łodzi. W 1979 roku został poddany gruntownemu remontowi. Kolejny remont miał miejsce w okresie od 3 czerwca do 11 września 1994 r. W 2008 roku władze Płocka ogłosiły przetarg na wymianę latarni na moście oraz oświetlenia stalowych kratownic podporowych w barwach miasta. Prace wykonawcze miały miejsce w październiku 2008 r.
źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Most_im._L ... 2sudskiego

Re: Most im. Legionów Piłsudskiego w Płocku

: czw sie 06, 2009 4:43 pm
autor: trobal
Jako niepłocczanin :) i rowerzysta dodam, że przedostanie się tym mostem na drugą stronę Wisły jest dość kłopotliwe. W części drogowej obowiązuje zakaz wjazdu rowerów, a część dla pieszych jest bardzo wąska i tylko z jednej strony mostu. Opuszczając go rowerzyści odczuwają ulgę (lub niepokój gdy muszą nim zaraz wracać). A przecież właśnie po drugiej stronie Wisły znajdują się fantastyczne tereny do przepedałowania.

Re: Most im. Legionów Piłsudskiego w Płocku

: czw sie 06, 2009 6:44 pm
autor: chong
Dodam jeszcze jedną ciekawostkę.
Most ma znaczne pochylenie. Część mostu po stronie płocka jest zdecydowanie wyżej położona niż po stronie radziwia (wynika to z ukształtowania terenu).
Jest to raczej rzadko spotykany sposób budowy mostów (generalnie unika się takiego typu budowy mostów, z tej oto przyczyny drugi most w płocku jest mostem wiszącym).
Przy okazji zdecydowanie gorzej jedzie się w kierunku płocka niż radziwia, co trzeba uwzględnić przy planowaniu wycieczek rowerowych.
Sam się o tym wielokrotnie przekonałem :-)

Re: Most im. Legionów Piłsudskiego w Płocku

: czw sie 06, 2009 8:36 pm
autor: tete
Dodam od siebie iż różnica poziomów pomiędzy początkiem przeprawy (okolice wejścia do zoo) a jej końcem czyli mniej więcej rondem Lajourdie liczy sobie circa 10m.
Chong: po generalsku powiem: "A gdzie fotkiiii?" :)