Strona 1 z 1

Wiatrak - Sierpc (skansen)

: ndz mar 22, 2009 2:26 pm
autor: chong
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Wiatrak przeniesiony z Zalesia k. Sierpca , gdzie został wybudowany w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Wiatrak typu koźlak, najpopularniejszy na całym Mazowszu.

Obrazek

Obrazek

Re: Wiatrak - Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

: pn mar 23, 2009 1:10 pm
autor: Ezy.Ryder
No kurcze i to jest polska myśl techniczna :) my już ekologią za pan brat od tylu lat, nie wiedziałem że już wtedy były elektrownie wiatrowe :) Ciekawe czy zachowały się linie przesyłowe :) .


teraz takie robią
Obrazek

Re: Wiatrak - Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

: pn mar 23, 2009 4:46 pm
autor: trobal
Niektórzy traktują obecnie wiatraki jako inwestycję w przyszłość. Kiedyś przeczytałem dłuższy wywiad z (chyba) piekarzem, który miał już dwa wiatraki i planował postawić jeszcze jeden. Z jego wyliczeń wyszło, że jak je wszystkie spłaci będzie mógł spokojnie do końca życia nic nie robić. Tak się też złożyło, że przypomniałem sobie o tym wywiadzie gdy pierwszy raz trafiłem przejazdem do wsi w której te wiatraki stoją (Chwałowice w woj. podkarpackim ale przy granicy z lubelskim). Wtedy już były 3. W zeszłym roku było ich jednak 5 na tym polu. Albo prąd tanieje, albo był jakiś błąd w obliczeniach.

Re: Wiatrak - Sierpc (skansen)

: pt kwie 22, 2011 9:03 am
autor: Thomas
Kilka fotek wiatraka z poprzedniej niedzieli.
Warto dodać, że dziś eksponowany wiatrak wchodzi w skład zrekonstruowanej zagrody młynarza. Oprócz wiatraka z Zalesia prezentowana jest chałupa przeniesiona z Rębowa, oraz budynki gospodarcze.

Wiatrak można zwiedzać również wewnątrz: