Młyn wodny - Gąsewo (pow. płocki)

Moderatorzy: UBOOT, zbyszekg9

Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Młyn wodny - Gąsewo (pow. płocki)

Postautor: UBOOT » śr paź 07, 2009 9:26 pm

Gąsewo- tajemnice doliny.
Każdy z nas, chociaż raz w swoim życiu znajduje się w miejscu, o którym bez wątpienia może powiedzieć ,, to tu mógłbym zamieszkać, od zaraz". Ja taki kawałek swojego raju znalazłem w osadzie młyńskiej w miejscowości Gąsewo koło Bodzanowa. Na Młyn natknąłem się przypadkiem, oglądając zdjęcia z mojego regionu. Od samego początku byłem pewien, że fotografie nie oddają w pełni piękna i ducha tego miejsca. Nie myliłem się. Do osady trafiłem jesienią, wraz z podobnymi do mnie ,,zapaleńcami". W chwilę po przyjeździe spotkaliśmy właścicieli wracających ze spaceru. Nieśmiało zaproponowaliśmy małe oprowadzenie po osadzie. Pan Stanisław bez żadnego wahania stał się naszym przewodnikiem po pełnym historii zakątku. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od miejsca najważniejszego dla całej osady- młyna wodnego. Budynek postał w 1919 roku na rzece Mołtawie a raczej na jej strudze wybudowanej specjalnie dla jego potrzeby. Młyn jest murowany, nieotynkowany, trzykondygnacyjny, z piętrową przybudówka od frontu oraz parterową z tyłu. Aktualnie nieużytkowany, choć znalazł inne bardzo ciekawe przeznaczenie. Stał się mini muzeum wsi mazowieckiej, ale po kolei... Kiedy otworzyły się młyńskie drzwi, naszym oczom ukazało się serce budowli, czyli mechanizm młyński z kołami, przekładniami wykonanymi z drewna oraz rzecz bardzo ciekawa, mała młyńska elektrownia, która zaopatrywała w prąd całą osadę. Gospodarz zaprosił nas na piętro gdzie zobaczyliśmy dużą salę, na której stał stary, drewniany stół. Przy tym stole obradowały różne gremia poczynając od artystycznych poprzez społeczne a kończąc na samorządowych. Na ścianach wiszą obrazy właścicielki, Pani Danuty z zamiłowania malarki, tworzącej piękne pejzaże. Pierwszą rzeczą, jaka nasunęła mi się na myśl to jak wiele pracy i środków włożono w odbudowę tego miejsca ( w latach 70tych młyn był kompletnie zrujnowany). Odrestaurowane okna, belki, podłogi, sufit,,urządzenia młyńskie robiły wrażenie jakby były tu od 1919 roku. Białe ściany, gobeliny oraz cały wystrój sprawiały wrażenie podróży w czasie do okresu międzywojennego.
Kiedy nasze oczy ochłonęły od ogromu wrażeń, gospodarz zaprosił nas dalej, na strych, który okazał się perełką tego miejsca. Na samej górze właściciele stworzyli mini muzeum Ujrzeliśmy tam, chyba śmiało można powiedzieć, dziesiątki eksponatów. Były tu urządzenia, przyrządy codziennego użytku mieszkańców okolicznych wsi. O przeznaczeniu wielu z nich nie mieliśmy zielonego pojęcia. Zobaczyliśmy kawałek mazowieckiej historii. Eksponaty uratowali od zapomnienia mieszkańcy, przynosząc je do młyna, a sam Pan Stanisław wiele z nich odremontował i przywrócił do pierwotnego blasku. Po blisko godzinnym zwiedzaniu młyna nadszedł czas na zwiedzanie reszty osady. Cała zagroda oprócz młyna składa się z domu młynarza, który powstał w 1922 roku oraz obory z 1885 roku. W około rosną stare drzewa- lipy, świerki, buki oraz dęby, z których wiele jest pomnikami przyrody.
W Gąsewie jest jeszcze coś, o czym warto napisać. Przed domem młynarza, na klombie niczym monumentalna rzeźba stoi... łopata śmigła, będąca pamiątką po szczęśliwy lądowaniu w Reczynie amerykańskiej załogi bombowcem B17 zwanym również Latającą Fortecą.
Kończąc opowieść gąsewską, zdaje sobie sprawę, że nie oddałem nawet w małej części atmosfery tego miejsca, nie przekazałem nawet połowy usłyszanych historii, poczynając od kapliczki kończąc na kamieniu z wyrytym krzyżem. Poza tym stanąłem przed dylematem- pisać o miejscu czy o ludziach, którzy swoją pasją oraz determinacją ratują to miejsce od zapomnienia, kochając bezgranicznie swoją małą ojczyznę. Jeśli moja opowieść zainteresowała Cię drogi czytelniku, to sam przekonaj się sam o uroku tego miejsca oraz posłuchaj wiele innych ciekawych historii tej doliny.
UBOOT

więcej zdjęć znajduje się w galerii: http://tradytor.pl/node/194
Załączniki
DSCF2893.JPG
DSCF2893.JPG (151.42 KiB) Przejrzano 3992 razy
DSCF2901.JPG
DSCF2901.JPG (145.57 KiB) Przejrzano 3992 razy
DSCF2920.JPG
DSCF2920.JPG (153.72 KiB) Przejrzano 3992 razy
DSCF2864.JPG
DSCF2864.JPG (142.55 KiB) Przejrzano 3992 razy
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Młyn wodny w Gąsewie

Postautor: UBOOT » pn lip 05, 2010 8:34 pm

Fotka z okresy powojennego. (lata 50te)
Załączniki
102_8875.JPG
102_8875.JPG (133.05 KiB) Przejrzano 3754 razy
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Młyn wodny - Gąsewo (pow. płocki)

Postautor: zbyszekg9 » wt sty 07, 2014 7:43 pm

Potwierdzam, miejsce "magiczne", bardzo zadbane. Ponieważ nie znalazłem zdjęć pod linkiem podanym przez UBOOT'a, załączam kilka swoich.
Załączniki
DSC_0018.JPG
DSC_0018.JPG (248.51 KiB) Przejrzano 3706 razy
DSC_0020.JPG
DSC_0020.JPG (242.9 KiB) Przejrzano 3706 razy
DSC_0028.JPG
DSC_0028.JPG (240.18 KiB) Przejrzano 3706 razy
DSC_0029.JPG
DSC_0029.JPG (212.59 KiB) Przejrzano 3706 razy
DSC_0032.JPG
DSC_0032.JPG (213.42 KiB) Przejrzano 3706 razy
DSC_0033.JPG
DSC_0033.JPG (246.64 KiB) Przejrzano 3706 razy
DSC_0035.JPG
DSC_0035.JPG (251.94 KiB) Przejrzano 3706 razy
DSC_0036.JPG
DSC_0036.JPG (234.5 KiB) Przejrzano 3706 razy
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Młyn wodny - Gąsewo (pow. płocki)

Postautor: Nieostatni » śr sty 08, 2014 2:14 am

Dorzucę i ja "pięć groszy" - warto zerknąć do wątka "Bombowiec B 17 Reczyn" viewtopic.php?f=101&t=1439&hilit=Lataj% ... +17+Reczyn, by poznać treść tablicy pamiątkowej - zdjęcie DSCF 2920. Mieli szczęście, cała załoga uratowana. Znam podobne warszawskie tablice zestrzelonych Liberatorów i Halifaksów niosących pomoc Warszawskim Powstańcom. Niestety, większość ofiar śmiertelnych, niektóre za pomocą luf aliantów ze wschodu.
(viewtopic.php?f=23&t=3831 Alianci - pomoc walczącemu miastu!)

Nieostatni

Wróć do „Młyny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości