Strona 1 z 1

Młyn wodny - Sikórz (pow. płocki)

: sob gru 12, 2009 8:14 pm
autor: UBOOT
Młyn w Sikorzu powstał w około roku 1860 roku i funkcjonował do końca II wojny światowej. Należał do Stanisława Przybylskiego i znajdował się w pobliżu małej tamy wybudowanej na potrzeby papierni na terenie dzisiejszego Rezerwatu Sikórz. Po samym młynie pozostały tylko jazy oraz dom młynarza. Po wojnie młyn przejęty przez państwo, a następnie po kilku miesiącach zamknięty.

Re: Młyn wodny - Sikórz (pow. płocki).

: wt sie 20, 2013 9:12 pm
autor: UBOOT
Dzięki Arkowi Kozaneckiemu zamieszczam zdjęcie młyna w Sikorzu. Młyn w głębi po prawej, po lewej widać istniejący do dzisiaj biały dom młynarza

Re: Młyn wodny - Sikórz (pow. płocki).

: pt sty 03, 2014 10:01 pm
autor: konwalia
Dn.07.01/25.12.1902/3r. w gazecie "Echa Płockie i Łomżyńskie" ukazało się ogłoszenie, którego zleceniodawca szukał wspólnika do spółki tudzież wydzierżawienia "nowego" młyna w Sikorzu k. Płocka (wraz z gruntami i łąkami). Ponadto napisał: "młyn mleć może na najmniejszej wodzie ok. 150 korcy na dobę".

Re: Młyn wodny - Sikórz (pow. płocki).

: sob kwie 19, 2014 11:10 am
autor: tocho
W Sikorzu istniały prawdopodobnie dwa młyny, choć nie wiem czy równocześnie. Wskazówką może być mapa Davida Gilly z 1802-1803r., która pokazuje młyny w pobliżu Sikorza, jeden oznaczony jako Pap: M. drugi bez opisu. Młyn opisany jako „Pap: M.”, oznacza młyn przy papierni?, która funkcjonowała przy tamie wybudowanej w 1785r. na Skrwie. Odnośnie drugiego młyna brak szczegółow.

Obrazek

Zbieram wszelkie informacje o tych młynach (również zdjęcia), choć szczególnie interesuje mnie tylko jeden, ale nie wiem do końca który :). O ile to możliwe, proszę o przypisanie powyższych zdjęć do jednej lub drugiej lokalizacji z mapy D. Gilly. A jeśli to rzeczywiście zdjęcia pozostałości młyna z pozycji 1, to czy istnieją jakieś ślady młyna z pozycji 2?

Dziękuję i pozdrawiam

Re: Młyn wodny - Sikórz (pow. płocki).

: sob kwie 19, 2014 12:27 pm
autor: UBOOT
Na powyższych zdjęciach znajduje się młyn nr.2 Z młynami jest tak, że często znajdowały się przy okazji innych fabryczek (papierni, krochmalni, gorzelni itp). Również budowano prowizoryczne urządzenia na maleńkich strugach i odnogach rzek. I mimo że funkcjonowały tylko sezonowo lub krótko (np. kilka lat) oznaczane były na mapach jak normalne duże osady. Były również małe młyny mobilne, które można było przemieszczać. Na mapach również je oznaczano.

Re: Młyn wodny - Sikórz (pow. płocki).

: sob kwie 19, 2014 1:55 pm
autor: tocho
Dziękuję za odpowiedź. Oczywiście oznaczenie "Pap: M." nie musi oznaczać papierni i młyna, choć wydaje mi się wielce prawdopodobne. Próbuję uściślić informacje o tym młynie/młynach żeby samemu lepiej się w tym zorientować. :)

Pozdrawiam

Re: Młyn wodny - Sikórz (pow. płocki).

: ndz kwie 20, 2014 8:01 am
autor: Majsterek
Tocho, ten drugi młyn pod Sikorzem znajdował się na wyspie pod Żernikami (wyspa istnieje do dziś). Informacji na temat tamtejszego młyna i papierni dostarcza Mapa Kwatermistrzostwa z ok. 1835. Uwagę zwraca znacząca wielkość osady młyńskiej i rozrzucone w pobliżu drobniejsze zabudowania. Dziś teren ten porasta las, choć w miejscu starej wsi po prawej stronie Skrwy znajduje się nieporośnięta
polana. Manufaktura istniejąca tu niegdyś musiała być całkiem spora.
CP-16_Kol_III_Sek_II.jpg
CP-16_Kol_III_Sek_II.jpg (198.12 KiB) Przejrzano 3821 razy
Mapa Gilly dostarcza informacje raczej poglądowe, Kwatermistrzostwo oferuje w pełni autentyczne topograficznie opracowanie, to że obiekt pojawia się na obu mapach, świadczy że nie ma tu żadnej pomyłki, na obu jest także opisany jako papiernia.

Re: Młyn wodny - Sikórz (pow. płocki).

: ndz kwie 20, 2014 9:03 am
autor: tocho
Oczywiście, że mapa Gilly to mapa poglądowa, uproszczona, ale tu pokazuje to samo co Kwatermistrzowska, choć różni je poziom szczegółowości.
Pokazałem jej fragment głownie dla przykładu, dla sprecyzowanie, który młyn pokazany jest na zdjęciach oraz że istniał przed 1860r (choć niewykluczone, że mógł powstać jako "nowy", na miejscu "starego", o czym pisze Konwalia). W internecie trafiałem na sprzeczne informacje, a może raczej na wymieszane (jak sądzę), z obu młynów. Ale teraz, dzięki odpowiedzi Uboota, mam już jasność, którego młyna dotyczą zdjęcia.

Pozdrawiam i dziękuję za dodatkowe informacje

Re: Młyn wodny - Sikórz (pow. płocki).

: śr cze 12, 2019 7:15 pm
autor: skowron1980
Na zdjęciu pozostałości młyna w 1981 roku (fot. S. Płuciennik - WUOZ w Warszawie, Delegatura Płock) widać jeszcze elementy turbiny. Czyżby tej, która w 1936 roku zastąpiła tradycyjne młyńskie koło? Młyn istniał do lat 70. i po wojnie poddawany był gruntownym remontom, czego świadectwem są widoczne na zdjęciu i zachowane do dziś betonowe elementy.