Młyn wodny - Główienica (pow. sierpecki)

Moderatorzy: UBOOT, zbyszekg9

Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 670
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Młyn wodny - Główienica (pow. sierpecki)

Postautor: Jacek&Agatka » czw paź 31, 2013 5:03 pm

Tak miało być - Krzysztof od dawna chciał zlikwidować drogę obk swojego młyna ze względu na intruzów, którzy nie umieli uszanować cudzej własności. Poza tym mostek już od dawna ulegał samozagładzie - drewno próchniało. Zastanawiam się, czy czasami droga ta w ogóle jest na współczesnych mapach. Dawniej była uczęszczanym często szlakiem z Chocznia do Sierpca.
AGATA
Awatar użytkownika
pawelko
Posty: 3
Rejestracja: pt paź 25, 2013 9:08 pm

Re: Młyn wodny - Główienica (pow. sierpecki)

Postautor: pawelko » pt lis 01, 2013 10:45 pm

Niestety nie mogę dodawać bezpośrednio zdjęć, a tylko linki.
Leśna droga- ciągle istniejąca na mapach topograficznych jest w dwóch miejscach zagrodzona gałęziami, jakby faktycznie, ktoś chciał utrudnić dostęp do Główienicy.
Ten fragment:
https://picasaweb.google.com/1006320495 ... 7166259298
Zdjęcie zagrodzonej drogi:
https://picasaweb.google.com/1006320495 ... 2945038418
Tutaj jeszcze inne wersje na mapie topograficznej:
https://picasaweb.google.com/1006320495 ... 3639221090
i na najnowszej innej mapie samochodowej z września 2013:
https://picasaweb.google.com/1006320495 ... 8942429890
Ja zbytnio nachalnym eksploratorem nie byłem, pomimo, że przeprawiłem się na drugą stronę cieku Główienki, czy Czernicy, to i tak w sumie bałem się podejść do młyna w obawie o reakcję tego Pana. No i po co komuś spokój zakłócać. Te prowizoryczne zasieki po drodze wyraźnie dawały znaki, że ktoś nie chce wizyt postronnych ludzi. Jednak same bariery - wyglądające na profesjonalne, na przyczółkach, wykonał chyba zarządca drogi - wydaje się gmina, czyli droga pozostaje pod zarządem gminy i jest nadal dla wszystkich dostępna. Mam nadzieję niczyjej prywatności nie naruszyłem.
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Młyn wodny - Główienica (pow. sierpecki)

Postautor: Nieostatni » sob lis 02, 2013 5:49 pm

Witam Tradytorowców, autochtonów Północnego Mazowsza i sympatyków przeuroczej Skrwy Prawej.
Niestety choć przepadam za takimi ostańcami jakie prezentujecie w tym wątku, światkami kultury i myśli technicznej ułatwiającym żywot naszych antenatów, muszę pogodzić się z faktem kresu ich żywota by odejść w niebyt - kotę legendy na mapie i stertę gruzu w terenie.
Jednak dzięki Wam pozostaną świadectwa ciekawej przeszłości w postaci zdjęć i zakarbowanych w pamięci faktów. Nie wiele mogę wnieść w moim aporcie do tego tematu. Nigdy tam nie byłem i niestety nie będę, ale rozbudzona przez Was wyobraźnia działa.
Załączam skany z wspaniałego dzieła Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. I - XV, Warszawa 1880 - 1914; nakł. Filipa Sulimierskiego i Władysława Walewskiego.
ScreenShot006.jpg
ScreenShot006.jpg (18.29 KiB) Przejrzano 5075 razy
Główienica - osada młyńska T. II str.609
ScreenShot009.jpg
ScreenShot009.jpg (72.73 KiB) Przejrzano 5075 razy
Czernica dopływ Skrwy T. II str. 821
ScreenShot011.jpg
ScreenShot011.jpg (64.03 KiB) Przejrzano 5075 razy
ScreenShot010.jpg
ScreenShot010.jpg (93.78 KiB) Przejrzano 5075 razy
Skrwa T. X str.719-720
oraz skany map dostępne na stronach Geoportal.
Głowienica 1-5706.jpg
Głowienica 1-5706.jpg (112.74 KiB) Przejrzano 5075 razy
Głowienica - a       1 - 5706.jpg
Głowienica - a 1 - 5706.jpg (71.52 KiB) Przejrzano 5075 razy
Zaskoczony jestem śladem "młyńskiej osady" 3 budynków naniesionych na mapę sygnowaną przez Geoportal. Thomas, a jemu wierzę, rozpoczynając ten wątek 7.01.2010r. napisał: - Dziś miejscowość Główienica nie istnieje. Młyn jest nieczynny. Zachował się system doprowadzający wodę do młyna, zdewastowane spiętrzenia, zarwany mostek nad kanałem.
Głowienica        1-1000.jpg
Głowienica 1-1000.jpg (98.92 KiB) Przejrzano 5075 razy
pawelko niestety wszystkie linki które umieściłeś powyżej są niedostępne, kryją się za tarczą z wykrzyknikiem 500 INTERNAL_SERVER_ERROR. Myślę, iż nikomu nie wyrządziłeś żadnej szkody. Według mapy katastralnej droga o której wspomniałeś jest drogą ogólnie dostępną a stanowi własność gminy bądź Lasów Państwowych.
Główienica       1- 1426.jpg
Główienica 1- 1426.jpg (74.39 KiB) Przejrzano 5075 razy
Pozdrawiam wszystkich penetratorów, a szczególnie Agatę.

Nieostatni
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 949
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Młyn wodny - Główienica (pow. sierpecki)

Postautor: Majsterek » sob lis 02, 2013 7:23 pm

Arek zadaje pytanie dla czego lokowano młyn na stróżce Główienica, a nie na odległej o parę metrów Skrwie. Trochę się pomądrzę :).

Opisane zagadnienie znane jest powszechnie jako "paradoks hydrostatyczny"
http://pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks_hydrostatyczny

Przy konstrukcji tych starych młynów nie ma zasadniczego znaczenia ilość płynącej wody, nie ma znaczenia również jej prędkość. Dlaczego? W tego typu mechanizmach liczy się zamiana energii potencjalnej w kinetyczną. Ta potencjalna zależy od różnicy poziomów, wg znanego ze szkoły prostego wzoru:

Ep = mgh

Potencjalna zamienia się w kinetyczną, czyli związaną z prędkością liczoną na obwodzie obracającego się młyńskiego koła. (W pewnym szkolnym uproszczeniu, jeśli masa wody równoważy opór koła)

Ek=(mv^2)/2

zestawiamy więc

Ep = Ek
mgh = (mv^2)/2

masa się oczywiście skróci i ostatecznie:

2gh=v^2

więc w uproszczeniu, z pominięciem masy samego koła i oporów ruchu, nasze młyńskie koło będzie się kręcić z prędkością równą pierwiastkowi z 2gh.


***
mając wzór
pierwiastek z 2gh = v
otrzymujemy prędkość obrotu koła młyńskiego na jego obwodzie.
Ze wzoru na prędkość w ruchu po okręgu:
v = 2*pi*r*f wyciągamy częstotliwość f obrotów wału mechanizmu:
f=v/(2*pi*r)
r to promień koła młyńskiego.
zestawiając oba wzory mamy:
f=(2*g*h)/(2*pi*r)
dwójeczki się skrócą:)
f=(g*h)/(pi*r)
Od otrzymanej częstotliwości, z uwzględnieniem pewnych oporów ruchu, zależy moc prądnicy, którą ów wałek będzie napędzał. W tym wzorze są tylko dwie zmienne: wysokość spadku wody i promień koła "młyńskiego", z tym że im większy promień tym mniejsza częstotliwość, z kolei krótki promień to krótkie ramię siły i ciężko takie koło obciążone oporem prądnicy ruszyć (tak jakbyśmy chcieli zamykać drzwi naciskając nie na klamkę a koło zawias). Konstruktorzy młynów musieli więc dopasować te dwa parametry tak, aby sprawność układu była jak największa przy możliwie małej ilości dostępnej wody. Masa spadającej wody nie ma bezpośredniego wpływu na uzysk energii, ale pośrednio wpływa na przełamanie oporu stawianego przez mechanizm. Jak już się "zakręci" to bezwładność (koło zamachowe), pomaga utrzymać stałe obroty. Wynika z tego, że musi zostać przełamana pewna wartość graniczna, poza którą, znaczenie masy spada. (Tak jak ruszanie samochodem)
***
Kinetyka cieczy to bardzo ciekawe zagadnienie, pomaga zrozumieć zagadnienia techniczne budowy prostych kół młyńskich jak i zaawansowanych turbin. Dzięki niej w ustala się parametry charakteryzujące przepływ wód w rzekach z dokładnością wystarczającą do uniknięcia wielkich powodzi, budując na ich podstawie odpowiednie modele przepływu i budowle hydrotechniczne.
Awatar użytkownika
pawelko
Posty: 3
Rejestracja: pt paź 25, 2013 9:08 pm

Re: Młyn wodny - Główienica (pow. sierpecki)

Postautor: pawelko » ndz lis 03, 2013 12:15 am

Roznieciłem nieco wątek , co mnie cieszy. Pojawiły się nowe posty - dwa ostatnie stricte teoretyczne i ciekawe. A ja byłem tam w rzeczywistości i mnie martwi, że linki nie działają, choć u mnie działają. Dodałem linki do nowych map wektorowych, a nie rastrowych, jakich wiele w necie w tym na geoportalu - tam jest wszystko.
Najbardziej się cieszę, że mnie nikt z ruin mostu nie przeganiał, choć po drodze jak wspomniałem były znaki - zapory z gałęzi, żeby nie brnąć dalej. Do tego na śródleśnej polanie nad Skrwą uprawne pole, o czym jeszcze nie wspominałem.
Miałem skądinąd informację - pewnie nierzetelną, że tam siekierą można być przywitanym, dlatego się wtrąciłem na forum. Emocje były - nie powiem, czy mi ktoś nad głową nie wyrośnie nagle z niemiłym zamiarem.
Ostatnio zmieniony ndz lis 03, 2013 9:27 pm przez pawelko, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 670
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Młyn wodny - Główienica (pow. sierpecki)

Postautor: Jacek&Agatka » ndz lis 03, 2013 8:03 pm

Widziałam się z Krzysztofem minionej wiosny "na mieście" w Sierpcu. Kiedykolwiek rozmawiamy, zawsze zaznacza że ma gości, szczególnie pod jego nieobecność we młynie. Zdarzają się wtedy kradzieże, zniszczenia itp incydenty. Jednakże z ludźmi Krzysztof lubi się spotykać, o ile mają oni dobre wobec niego zamiary. Sam jest osobą rozmowną, miłą, otwartą na ludzi. Trzeba jednak uszanować jego potrzebę mieszkania właśnie tam. To jest jego dom. Myślę, że gdybyś spotkał naszego Pustelnika, na pewno miałbyś miłe wspomnienia. Moje pierwsze z nim spotkanie też podniosło mi ciśnienie - akurat wracał z siekierą z wyrębu... Wiesz co pomyślałam? Pozdrawiam!
AGATA
Awatar użytkownika
Tradyt
Posty: 97
Rejestracja: wt sty 18, 2011 8:45 pm
Lokalizacja: Stopin

Re: Młyn wodny - Główienica (pow. sierpecki)

Postautor: Tradyt » ndz lis 03, 2013 9:10 pm

Nas przywitał z dużym grubym kijem w ręku, ale też tylko groźnie wyglądało.Skończyło się na miłej rozmowie :D

Wróć do „Młyny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości