Strona 1 z 1

Młyn wodny - Janoszyce (pow. płocki)

: ndz lut 28, 2010 1:23 pm
autor: UBOOT
Młyn wodny w Janoszycach istniał już w XIII wieku. W 1863 roku młyn znalazł się w rękach rodziny Prelewskich, która go wyremontowała. Młyn był drewniany, miał trzy kondygnacje oraz posiadał trzy pary walców. Na owe czasy był największym młynem na rzece Skrwa. W 1888 roku, Andrzej Prelewski pobudował nowy, trój kondygnacyjny budynek młyna. Do lat 30, XX wieku młyn napędzany był kołem młyński, a następnie koło zamieniono na nową technologie jaką była turbina Francisa. Młyn funkcjonował do 1976 roku. Niestety ze względu głębokiego kryzysu w kraju został zamknięty. Pod koniec lat 90 tych XX wieku, podczas powodzi młyn został zniszczony bezpowrotnie. Do dziś istnieje część budynków osady młyńskiej (magazyn, dom młynarza). Nad samą rzeką jako pamiątka po tamtych czasach stoi turbina Francisa, która wita przepływających kajakarzy. W czerwcu tego roku, po raz szósty z kolei organizuje z kolegami spływ kajakowy, który wiedzie również przez jaz młyna w Janoszycach- serdecznie zapraszam.

Re: Młyn wodny w Janoszycach (pozostałości)

: wt sie 03, 2010 10:16 pm
autor: michalek1985
Błąd w nazwisku: Prelewski nie Prolowski
pozdrawiam z domu młynarza

Re: Młyn wodny w Janoszycach (pozostałości)

: śr sie 04, 2010 5:51 am
autor: UBOOT
Błąd naprawiony.
Również pozdrawiam wszystkich w domu młynarza, w szczególności kolegę Marcina, którego niebawem odwiedzę.

Re: Młyn wodny - Janoszyce (pow. płocki)

: sob mar 05, 2011 10:31 pm
autor: UBOOT
W dniu dzisiejszym odwiedziliśmy młyn w Janoszycach. Pogoda nie była zbyt przychylna tak więc, większą część odwiedzin spędziliśmy z gospodarzem w domu. Mimo wszystko udało się cyknąć kilka fotek.

Re: Młyn wodny - Janoszyce (pow. płocki)

: pn lip 16, 2012 11:27 am
autor: Thomas
Archiwalna fotka młyna z artykułu Rafała Słowińskiego "Młyny wodne na Skrwie i wspomnienia z nimi związane":
DSC_0868.JPG
DSC_0868.JPG (241.26 KiB) Przejrzano 2770 razy

Re: Młyn wodny - Janoszyce (pow. płocki)

: wt sie 20, 2013 9:25 pm
autor: UBOOT
Fotki otrzymane od Arka Kozaneckiego.

Re: Młyn wodny - Janoszyce (pow. płocki)

: wt lut 09, 2021 1:34 pm
autor: Szpan
Witam.
Dzisiaj na forum "wpadłem" na informacje dotyczące młyna w Janoszycach. Od połowy XIX w. byli z nim związani również moi przodkowie. Wspomniany w poście Andrzej Prelewski (w aktach metrykalnych również Prylewski) był mężem Doroty ze Szpanowskich. Była ona siostrą mojego 4 razy pradziada Ferdynada Szpanowskiego, który również mieszkał i pracował w tym młynie. Z moich ustaleń wynika, że rodziny Prylewskich i Szpanowskich przeprowadziły się z młyna w Chrostkowie (obecnie pow. lipnowski) zlokalizowanym nad rzeką Ruziec. Jeśli ktoś ma jakaś dodatkową wiedzę w tym temacie proszę o kontakt.