Młyn wodny - Łukomie (pow. sierpecki)

Moderatorzy: UBOOT, zbyszekg9

Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Młyn wodny - Łukomie (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » sob sie 14, 2010 7:18 pm

Nie wiem na jego temat absolutnie nic. Nie ma opisów w literaturze mi dostępnej, a wywiadu wśród mieszkańców nie prowadziłem. Zachęcam więc do wycieczki nad Skrwę!
Załączniki
Łukomie (50).jpg
Łukomie (50).jpg (114.6 KiB) Przejrzano 3310 razy
Łukomie (59).jpg
Łukomie (59).jpg (98.82 KiB) Przejrzano 3310 razy
Łukomie (60).jpg
Łukomie (60).jpg (144.21 KiB) Przejrzano 3310 razy
Łukomie (52).jpg
Łukomie (52).jpg (79.41 KiB) Przejrzano 3310 razy
Łukomie (53).jpg
Łukomie (53).jpg (70.91 KiB) Przejrzano 3310 razy
Łukomie (55).jpg
Łukomie (55).jpg (62.47 KiB) Przejrzano 3310 razy
Awatar użytkownika
JBR
Posty: 7
Rejestracja: czw cze 03, 2010 10:23 pm

Re: Młyn wodny - Łukomie (pow. sierpecki)

Postautor: JBR » sob gru 11, 2010 1:41 pm

Dzieciństwo spędziłem w Łukomiu i wiadomo mi, iż młyn był własnością Państwa Sarnowskich. W latach 80-tych spłonął i odbudowano go w formie, jakiej obecnie istnieje. Po roku 2000 został sprzedany i obecny właściciel zamierzał uruchomić elektrownię wodą. Przebudował budowle spiętrzające, lecz chyba ma jakieś problemy i do dnia dzielniejszego elektrownia nie działa.
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Młyn wodny - Łukomie (pow. sierpecki)

Postautor: Thomas » śr gru 22, 2010 9:59 pm

Z archiwum MWKZ /o.Płock:
DSC_2098.1978.JPG
DSC_2098.1978.JPG (99.44 KiB) Przejrzano 3254 razy
Rok 1978. Widok od strony kościoła.
Awatar użytkownika
arkadiusz kozanecki
Stowarzyszenie
Posty: 37
Rejestracja: ndz lut 10, 2013 1:58 pm

Re: Młyn wodny - Łukomie (pow. sierpecki)

Postautor: arkadiusz kozanecki » pn mar 11, 2013 7:18 pm

MŁYN W ŁUKOMIU

Powstanie młyna w Łukomiu nie jest znane. Z informacji, które uzyskałem od mieszkańców wsi Łukomie wywnioskować można, że powstał przed 1910 rokiem. Młyn początkowo był drewniany, napędzany przez koło młyńskie, te z kolei napędzane było przez 3 pary walców. Przed II wojną światową właścicielami młyna była rodzina Sarnowskich. W czasie okupacji niemieckiej mąż pani Heleny Sarnowskiej wraz z mieszkańcami pobliskich wsi działali w konspiracji przeciwko Niemcom, za co zapłacili najwyższa cenę. Właścicielem młyna w czasie wojny był Niemiec , który prawdopodobnie nazywał się Miller. Przez okres wojny Pani Sarnowska mieszkała za pozwoleniem właściciela w młynie. Po zakończeniu działań wojennych młyn powrócił w ręce pani Heleny. Ta z kolei przepisała go swojemu synowi Kazimierzowi. Za jego czasów młyn uległ spaleniu. Po pożarze właściciel odbudował już nie drewniany lecz murowany młyn, wyposażając go w nowe maszyny. Dom młynarza mieścił się niedaleko młyna i był drewniany. Kolejnym właścicielem młyna był syn pana Kazimierza, który zarządzał nim do połowy lat 90-tych XX wieku.
Obecnie młyn jest w prywatnych rękach. Właściciel miał w planach otworzyć małą elektrownię, lecz na dzień dzisiejszy nie widać postępów w pracach.
Położenie wsi Łukomie jest naprawdę malownicze, a czynią to przede wszystkim staw młyński oraz kościół na prawej skarpie rzeki Skrwy.

Wróć do „Młyny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości