Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Papiernia - Celejów (pow. puławski)

Moderatorzy: UBOOT, zbyszekg9

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1198
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Papiernia - Celejów (pow. puławski)

Postautor: trobal » pt paź 08, 2010 9:17 am

Gwoli wyjaśnienia dlaczego umieszczam pośród młynów - papiernia była papiernią dość krótko, młynem znacznie dłużej.

Na rzece Bystrej i jej dopływach były kiedyś 23 urządzenia piętrzące. Dziś pozostało jedno. Nie pracują też młyny które z urządzeń tych korzystały. Największym zakładem korzystającym z wody Bystrej była uruchomiona pod koniec 1826 roku papiernia. Powstała z inicjatywy Czartoryskich, którzy dobra celejowskie nabyli w 1823 roku. Z produkcją 3000 ryz papieru rocznie papiernia w Celejowie była największą w Królestwie Polskim. Napędzało ją koło nasiębierne. Na Bystrej woda piętrzona była do wysokości 1,5 m. W młynówce wybudowanej jeszcze przez chłopów pańszczyźnianych na polecenie Czartoryskich spiętrzana była do 2 metrów. Papiernia pracowała do czasu konfiskaty dóbr przez rząd carski. Po konfiskacie papiernia została unieruchomiona (1835 r.).

W 1847 roku majątek celejowski nabył Marcin Klemensowski. Budynek papierni przystosowano do mielenia zboża i wydzierżawiono. Część parterowa budynku stała się teraz częścią mieszkalną. W 1927 roku dzierżawca młyna Antoni Kochanowski zastąpił koło nasiębierne turbiną Francisa. W okresie okupacji niemieckiej młyn był parokrotnie zamykany za nielegalny przemiał. Po wojnie upaństwowiony młyn stał bezczynnie. W 1953 roku zdemontowano maszyny. W 1965 roku zawalił się częściowo dach kryty dachówką i gontem (jeszcze w latach 70-tych częściowo dach istniał). Dawna młynówka została zlikwidowana. W chwili obecnej staw przy dawnej papierni jak i ruiny budynku są własnością prywatną.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Młyny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości