Młyn wodny i elektrownia wodna Brudnice (pow. żuromiński)

Moderatorzy: UBOOT, zbyszekg9

Awatar użytkownika
dumber
Posty: 8
Rejestracja: sob lis 13, 2010 4:10 am
Lokalizacja: Płock, Lublin

Młyn wodny i elektrownia wodna Brudnice (pow. żuromiński)

Postautor: dumber » czw lis 18, 2010 10:19 pm

Z dawnego młyna to już tylko resztki i jakieś koła zębate, ale ciekawa jest elektrownia, która działała przy młynie:

"Jakieś 3 km od Żuromina znajduje się wieś Brudnice. Wieś jak wieś, ale tuż przy tamtejszym moście na Wkrze jest MEW-a, czyli Mała Elektrownia Wodna. Niewiele takich na polskich rzekach. Jeszcze mniej z takim stażem pracy jak ta.
"Zbudowana została w 1923 roku przez mojego ojca, Władysława Budzicha. - opowiada Teresa Budzich - Sumirska - Ojciec zbudował ją wykorzystując turbinę z 1905 roku. Zasilała młyn wodny i zabudowania dworskie. Mało kto wtedy miał do czynienia z elektrycznością, toteż bywało że zjawiały się tu wycieczki z Sierpca, czy Mławy zobaczyć jak to możliwe: jest światło - nie ma ognia."
Tuż obok MEW-y stał młyn, napędzany wodą, ale przez nią oświetlany. Młyn nie był już takim unikatem.
"Przed II wojna światową nad jedną tylko rzeką Wkrą pracowały aż 134 młyny - wyjaśnia pani Teresa - Po wojnie zostały zdziesiątkowane. Murowane znacjonalizowano. Drewniane przestały być wydolne ekonomicznie."
Teresa Budzich - Sumirska jako pierwsza w Polsce kobieta mając tytuł mistrza młynarskiego przez ćwierć wieku prowadziła brudnicki młyn i nie pozwoliła na jego upadek. Niestety w 1994 roku spłonął. Pozostały tylko fundamenty.
Jego sąsiadka, mała elektrownia wodna, pozostała sama, ale nie spoczęła na laurach. 105 letnia turbina Francisa działa i napędza generator do dziś zasilając sieć energetyczną.
Powyższy tekst to fragment krótkiej historii opisanej przeze mnie w lipcu tego roku dla jednego z tygodników, dlatego wyjęte wypowiedzi są autentyczne. Sama elektrownia niestety dziś już nie działa. Technicznie jest sprawna, ale "inne" czynniki spowodowały, że ją zamknięto.
Co do samej turbiny - jest pod wodą, nie widać jej, ale przed lipcem zapoznanie się z jej pracą to było ciekawe wrażenie.
Na zdjęciach elektrownia i pozostałości po brudnickim młynie.
Załączniki
DSC02576.JPG
DSC02576.JPG (68.26 KiB) Przejrzano 3883 razy
DSC02582.JPG
DSC02582.JPG (71.79 KiB) Przejrzano 3883 razy
DSC02590.JPG
DSC02590.JPG (68.55 KiB) Przejrzano 3883 razy
DSC02608.JPG
DSC02608.JPG (69.28 KiB) Przejrzano 3883 razy
Awatar użytkownika
bakus
Posty: 35
Rejestracja: czw lip 08, 2010 9:24 pm
Lokalizacja: Kamień
Kontakt:

Re: Młyn wodny i elektrownia wodna Brudnice (pow. żuromiński

Postautor: bakus » pt lis 19, 2010 7:36 am

byłem tam w maju lub czerwcu to jeszcze pracowała , człowiek który przychodził co jakiś czas wybierać rośliny wodne które gromadziły się przed turbiną mówił że właściciel mieszka w Warszawie
Awatar użytkownika
dumber
Posty: 8
Rejestracja: sob lis 13, 2010 4:10 am
Lokalizacja: Płock, Lublin

Re: Młyn wodny i elektrownia wodna Brudnice (pow. żuromiński

Postautor: dumber » pt lis 19, 2010 11:37 am

Właścicieli podobno jest kilku i to właśnie spór o prawo własności doprowadził do zatrzymania pracy. Poprzedni właściciel - Hubert Sumirski utopił się (chyba w ubiegłym roku) we Wkrze przy elektrowni, gdy ratował tonące dzieci. Tak mi powiedzieli mieszkańcy, gdy pytałem o właściciela uwidocznionego na tabliczce.
Załączniki
DSC02093.JPG
DSC02093.JPG (63.48 KiB) Przejrzano 3861 razy
Awatar użytkownika
pawsto
Posty: 1
Rejestracja: wt lip 05, 2011 10:31 pm

Re: Młyn wodny i elektrownia wodna Brudnice (pow. żuromiński

Postautor: pawsto » wt lip 05, 2011 11:30 pm

Witam

Jak wygląda obecna sytuacja MEW w Brudnice? Czy elektrownia pracuje?

Wróć do „Młyny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości