Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Młyn Wodny - Lisa Młyn (pow. brodnicki)

Moderatorzy: UBOOT, zbyszekg9

Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 802
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Młyn Wodny - Lisa Młyn (pow. brodnicki)

Postautor: Majsterek » pn wrz 21, 2015 2:05 pm

Pięknie położony młyn wodny znaleźć można na cieku (rz. Łacha) łączącym jeziora Wysokie i Niskie Brodno. Wkomponował się zupełnie w otaczający krajobraz doliny jeziornej. Mamy tu wszystko, co potrzebne na spędzenie udanego dnia: gospodarstwo agroturystyczne, dwa jeziora, ciekawe założenie młynarskie. Niestety ja byłem tam tylko po drodze, ale na pewno jeszcze to miejsce odwiedzę.

Historię młynarstwa potwierdza tu wzmianka o Kruszyńskim Młynie nad Jeziorem Wysokie Brodno z 1697. Osada zmieniała swój wygląd na przestrzeni wieków. Była częścią majątku w Kruszynach Szlacheckich, a po parcelacji, młyn stał się własnością prywatną.
2-brodnica_27.jpg
Lisa Młyn
2-brodnica_27.jpg (328.97 KiB) Przejrzano 968 razy
Obecny budynek młyna (z końcówki XIX w) to już tylko relikt dawnej epoki "naturalnego mlenia". Co prawda drewniany i potężnie leciwy, jednak pozbawiony zupełnie cech sobie należnych. Kanały doprowadzające wodę zasypano, przybudówki mieszczące mechanikę zniknęły, pozostało na zewnątrz jedno zębate koło na wałku, dość przypadkowo i prowizorycznie osadzone tuż przy budynku. Również kamień młyński spoczywa przykryty warstwą ziemi i liści.
3-brodnica_28.jpg
Lisa Młyn
3-brodnica_28.jpg (391.36 KiB) Przejrzano 968 razy
4-brodnica_31.jpg
Lisa Młyn - walec młyński
4-brodnica_31.jpg (339.96 KiB) Przejrzano 968 razy
5-brodnica_33.jpg
Lisa Młyn
5-brodnica_33.jpg (367.57 KiB) Przejrzano 968 razy
Młyn ma dwie kondygnacje, posadowiony na solidnej podmurówce z cegły obłożonej kamieniem przetrwa jeszcze wiele lat, szkoda jedynie że pozbawiony swego zadania. Właściciel terenu oznajmił, że mąka była tu wytwarzana jeszcze do połowy ubiegłego stulecia, a sprawny mechanizm napędzał później prądnicę.Otoczenie obiektu jest zadbane i uporządkowane, służy ono jako miejsce odpoczynku dla turystów odwiedzających gospodarstwo agroturystyczne.
mlyn_mapa.png
Do młyna prowadzi od zachodu kręty wąwóz, jeśli pójdziemy tą drogą na druga stronę doliny, dotrzemy do pobliskiego Żmijewa
mlyn_mapa.png (619.95 KiB) Przejrzano 966 razy
1-brodnica_25.jpg
Jez. Wysokie Brodno
1-brodnica_25.jpg (204.08 KiB) Przejrzano 968 razy
Na mapie

Wróć do „Młyny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości