Strona 1 z 1

Młyn parowy - Bydgoszcz

: wt cze 14, 2016 10:16 am
autor: zbyszekg9
Chciałbym zwrócić uwagę na przykład adaptacji dawnego obiektu gospodarczego (jestem za). W wyniku przeprowadzonych prac w dawnym młynie parowym funkcjonuje tu Hotel Słoneczny Młyn, przy czym zachowany został główny trzon zabudowy obiektu. Sam młyn, znany dawniej pod nazwą młyna Kentzera, pochodzi z 1862 roku i został wybudowany nad Brdą, co umożliwiało transport zboża i mąki drogą wodną. Po modernizacji na przełomie XIX i XX wieku młyn uznawany był za najnowocześniejszy w Bydgoszczy. W 1916 r. wzniesiono m.in. wysoki pięciokondygnacyjny magazyn zbożowy z wieżą, która obecnie wyróżnia się w architekturze obiektu.
I jeszcze wątek dotyczący osoby, od którego młyn wziął swą nazwę: Bronisław Kentzer został jesienią 1939 roku zamordowany przez Niemców, prawdopodobnie w fordońskiej Dolnie Śmierci.

Re: Młyn parowy - Bydgoszcz

: wt cze 14, 2016 11:06 am
autor: Majsterek
To samo przydałoby się u nas na Bielskiej. Budynek dawnego młyna - jak się patrzy pod nową aranżację. Co z tego że zrobili z niego zabytek, jak i tak popada nieuchronnie w ruinę. Już trudno, może układ desek w podłodze nie zostanie taki sam, może przybędzie gdzieś jedno okno, ale przynajmniej nie zostanie kupą gruzu za parę lat.

Re: Młyn parowy - Bydgoszcz

: wt cze 14, 2016 11:32 am
autor: zbyszekg9
O tym samym pomyślałem, pisząc "jestem za". W ciekawy sposób problematyka ta opisana jest w pozycji http://bc.pollub.pl/Content/631/adaptacja.pdf.