Młyn wodny - Nowy Podleck (pow. płocki)

Moderatorzy: UBOOT, zbyszekg9

Awatar użytkownika
Piotr730
Posty: 15
Rejestracja: śr sty 25, 2023 4:07 pm

Młyn wodny - Nowy Podleck (pow. płocki)

Postautor: Piotr730 » ndz lut 18, 2024 10:27 pm

Blisko trójstyku granic Łętowa,Nowego Podlecka i Leksyna,w miejscu ,przez lud tubylczy nazywanym Sierakowem,są ruiny starego młyna.Ta niby potoczna nazwa jest dość stara,bo występuje w aktach metrykalnych parafii łętowskiej z początku 19-ego wieku (,,młynarz z sierakowskiego młyna"),a i w 18-to wiecznych zapisach bywa.Okolica nieco odludna,ale dość urokliwa.Za czasów mojego dzieciństwa(dość dawno),było tam całkiem spore spiętrzenie wody,które robiło za staw,całkiem przyzwoicie urybiony.Teraz jest to zarośnięte bagienko.W młynie tym ,w swoim czasie i pewnie w pocie czoła ,mełł ziarno mój pradziadek Walenty Jankowski,a i tamże ,w osadzie młyńskiej urodziła się moja babcia. Piotr.
020.jpg
020.jpg (117.22 KiB) Przejrzano 468 razy
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 952
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Młyn wodny - Nowy Podleck (pow. płocki)

Postautor: Majsterek » pn lut 19, 2024 6:21 pm

Witam. Młyn nad rzeką Mołtawą, jeden z wielu jak wynika ze starych map. Następny był w Mąkolinie, półtora kilometra poniżej Sierakowa. A ta nazwa również pojawia się na mapie z lat 30`, ale tam młynów już nie ma. Dlatego poniżej zamieszczam kawałek mapki sięgającej swoim materiałem źródłowym głębiej w wiek XIX. Zaznaczone oba młyny.
Łętowo.jpg
Łętowo.jpg (110.4 KiB) Przejrzano 392 razy
Załączona mapka to fragment arkusza XXI-7-G mapy opisanej jako: West. Osteuropa 1:25 000 - Niemieckie mapy zaboru rosyjskiego, I WŚ (1914 - 1919) na stronie MAPSTER. Ten przedział dat nie odnosi się jednak do faktycznej aktualności topograficznej tej serii. W rzeczywistości jest to przedruk materiałów carskich, powstających w różnych okolicznościach w XIXw.

Patrząc na tę mapki oraz na obrazki takie jak ten który zamieściłeś, przychodzą na myśl czasy w których chłop z okolicznej wsi swoją pracą w folwarku (czy tam nie w folwarku) robił swoje, zboże które wypłodziła ziemia trafiało do młyna przez którego koło przelewała się ta sama woda, która z tej ziemi spłynęła. W tej samej albo sąsiedniej wsi był młynarz który zrobił swoje, w następnej większej wsi był piekarz który zrobił swoje. Każdy miał co robić i miał co zjeść i jeszcze na dodatek wiedział co jadł. Dziś z tego nie pozostało nic, a problemów przybyło co niemiara tak samo jak pośredników którzy zarabiają nie produkując i nie robiąc nic.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piotr730
Posty: 15
Rejestracja: śr sty 25, 2023 4:07 pm

Re: Młyn wodny - Nowy Podleck (pow. płocki)

Postautor: Piotr730 » wt lut 20, 2024 1:43 pm

Cześć.Pewnie mało kto o tym wie,ale młyn wodny to był jeszcze w Łętowie.Raczej był starszy od tych wcześniej wymienionych,bo śladu po nim nie ma.Ale na szczęście są jeszcze dokumenty,a nawet mapa.Wiem że działał przez cały 18-ty wiek.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 952
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Młyn wodny - Nowy Podleck (pow. płocki)

Postautor: Majsterek » ndz lut 25, 2024 9:44 pm

A może ktoś z okolicy ma starsze zdjęcia tej budowli? Trzeba pytać ludziów.
To co prezentujesz na fotografii to zapewne kamienno-betonowy most, równocześnie będący elementem regulowanego piętrzenia. Młyn pewnie był w większości drewniany. Ciekawe, tak jak w Główienicy (na nieznaczącym dopływie Skrwy), że opłacało się takie małe młyny wznosić i miały one wystarczającą na lokalne potrzeby "moc".

Wróć do „Młyny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 18 gości