Spichlerz - Łukomie (pow. sierpecki)

Moderatorzy: UBOOT, zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Spichlerz - Łukomie (pow. sierpecki)

Postautor: zbyszekg9 » czw maja 08, 2014 9:58 pm

Na terenie należącym do szkoły podstawowej w Łukomiu stoi stary, drewniany spichlerz dworski. Pamiętam, że jeszcze 20 lat temu w miejscu obecnej szkoły było boisko piłkarskie. Mimo, że grałem tam dwukrotnie przed laty, nigdy nie miałem sposobności przyjrzeć się bliżej temu obiektowi, który wtedy zwracał moją uwagę. Jedyna informacja dotycząca obiektu, jaką obecnie znalazłem, to taka, że w 1960 roku spichlerz dworski został wyremontowany i przystosowany do potrzeb szkolnych (oddano tam do użytku 5 izb lekcyjnych).
Załączniki
DSC_0171.JPG
DSC_0171.JPG (294.6 KiB) Przejrzano 4816 razy
DSC_0172.JPG
DSC_0172.JPG (246.32 KiB) Przejrzano 4816 razy
Awatar użytkownika
Tradyt
Posty: 97
Rejestracja: wt sty 18, 2011 8:45 pm
Lokalizacja: Stopin

Re: Spichlerz - Łukomie (pow. sierpecki)

Postautor: Tradyt » pt maja 09, 2014 6:29 pm

Moja żona chodząc do podstawówki miała lekcje w tym spichlerzu jakieś 20 lat temu.Podłogi podobno były wysmarowane dziegciem.
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Spichlerz - Łukomie (pow. sierpecki)

Postautor: Nieostatni » pt maja 09, 2014 10:25 pm

Szlifowałem w podstawówce taką podłogę, w latach 47-54 we Włochach, obecnie dzielnica Warszawy. Dziś tam wnuki ślizgają się w kapciach na bukowym parkiecie. Wtedy były to sosnowe dechy, smarowane tzw. „pyłochłonem” był to czarny szuwaks na bazie ropy naftowej. Pewno dzięki temu nie mam pylicy płuc, ale kto wie czy nie pomógł mi złapać astmy? Jedno i drugie dziś nie ułatwia mi przyswajania tlenu.

Nieostatni
Awatar użytkownika
JBR
Posty: 7
Rejestracja: czw cze 03, 2010 10:23 pm

Re: Spichlerz - Łukomie (pow. sierpecki)

Postautor: JBR » czw maja 29, 2014 9:20 pm

Znam każdy kąt tej szkoły, dawniej spichlerza - dawne czasy :D Rzeczywiście było 5 sal lekcyjnych, pokój nauczycielski, za nim gabinet dyrektora i czarny telefon na korbkę. Oprócz tego było jedno pomieszczenie strychowe, a tam cała masa ciekawostek. Obok szkoły była studnia, z której po meczach piło się wodę z wiaderka :najlepszy:
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Spichlerz - Łukomie (pow. sierpecki)

Postautor: bobola » pt maja 30, 2014 10:45 am

Miło czyta się te dawne wspomnienia :) Dawnych wspomnień czar :ok:

Wróć do „Spichlerze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość