Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Szeligi (pow. płocki) - wczesnośredniowieczne grodzisko.

Grodziska, cmentarzyska etc.
Awatar użytkownika
chong
Stowarzyszenie
Posty: 160
Rejestracja: pn mar 16, 2009 6:43 pm
Lokalizacja: Płock

Szeligi (pow. płocki) - wczesnośredniowieczne grodzisko.

Postautor: chong » śr gru 02, 2009 8:55 pm

Czytając książkę pt: "Kolebka Siemowita" (1974), autorstwa Janusza Roszko (książka opisana w dziale "kawiarenka"), natknąłem się na informacje dotyczące wczesnośredniowiecznego grodziska Szeligi położonego w okolicach Płocka. Niektórzy badacze tematu uważają, że w Szeligach mamy do czynienia z najstarszymi wczesnośredniowiecznymi umocnieniami obronnymi na ziemiach polskich.

Pierwsze badania archeologiczne na tych terenach podjęto w roku 1920, a następnie w roku 1957. Szeligi stały się tematem numer jeden wśród archeologów wobec czego udało się znaleźć fundusze na kontynuowanie badań. W roku 1959 rozpoczęto badania na większą skalę pod przewodnictwem profesora Wojciecha Szymańskiego, który "z niebywałym znawstwem podnosił każdy przedmiot wydłubany z ziemi".

Szeligi zwane Górą Zamkową, powstały zapewne w VI-VII w. n.e. Do dziś pozostały czytelne resztki wału, majdanu oraz fosy. Osada przetrwała do czasów piastowskich, czego dowodem są ślady produkcji hutniczej (dymarki) z XII w.

Szeligi stanowiły bardzo ciekawy układ architektoniczny. "Na długim cyplu stały dwa szeregi chat przytykających do siebie - na samym skraju stromych zboczy. Pośrodku był pusty plac. Szeregi chat były długie na jakieś 20 metrów. Wał - szeroki u podstawy na kilkanaście metrów, licowany na zewnątrz kamieniami - zwieńczony był palisadą". Na pewno więcej informacji można uzyskać z książki "Szeligi pod Płockiem na początku wczesnego średniowiecza" (1967), autorstwa profesora Wojciecha Szymańskiego. Jeżeli ktokolwiek posiada tą publikację to proszę o kontakt.

Obecnie Szeligi są wsią w Polsce położoną w województwie mazowieckim, w powiecie płockim, w gminie Słupno. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa płockiego.
Na terenie wsi przy zbiegu rzek Słupianki i Biskupki (na lewych brzegach tych rzek) znajduje się opisywane przeze mnie grodzisko.
Dzisiaj w łatwy sposób można w trafić do grodziska podążając zielonym szlakiem im. Św. Huberta prowadzącym z Płocka Borowiczki poprzez Cekanowo, Słupno, Szeligi, Borowice, Miszewo Murowane, aż do Białobrzeg. Trasa wynosi ok. 18 km i jest idealna zarówno do pieszych, jak i rowerowych wycieczek.
Bardziej leniwi mogą podjechać w okolice kościoła w Słupnie i dalej wspomnianym wcześniej zielonym szlakiem do wsi Szeligi.
Mam nadzieję, że wkrótce zorganizujemy wycieczkę w to miejsce w celu przynajmniej zrobienia dobrych zdjęć.

Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Szeligi_(p ... C5%82ocki)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Szyma%C5%84ski
http://www.slupno.eu/?id=7
http://plock.naszemiasto.pl/turystyka/s ... 37832.html
"Kolebka Siemowita" (1974), Janusz Roszko.
Załączniki
clip_image001.jpg
źródło: http://www.slupno.eu/?id=7
clip_image001.jpg (145.27 KiB) Przejrzano 1437 razy
clip_image002.jpg
źródło: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Wczesno%C5%9Bredniowieczne_grodzisko_w_Szeligach_na_Mazowszu.jpg&filetimestamp=20080412164751
clip_image002.jpg (33.02 KiB) Przejrzano 1437 razy
mapa2 001.jpg
mapa2 001.jpg (43.79 KiB) Przejrzano 1437 razy
mapa3.jpg
mapa3.jpg (38.6 KiB) Przejrzano 1437 razy
"Starzeję się, jak płocki dąb,
Silny podobnie,
Z czasem i z losem ząb za ząb,"

----------------------------------------------------------------------
Obrazek
----------------------------------------------------------------------
Awatar użytkownika
tete
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 769
Rejestracja: pt mar 13, 2009 10:37 am
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Szeligi - wczesnośredniowieczne grodzisko.

Postautor: tete » pt gru 18, 2009 9:17 am

Muszę bronić honoru Mazowsza ;). Otóż Wikipedia na podstawie: S. Hrabec, "Jeszcze raz o nazwie Mazowsze", Onomastica nr 7, r. IV, z. 2, Wrocław 1958 twierdzi:
Nazwa krainy pierwotnie brzmiała Mazow (por. łac. Mazovia) i stanowiła albo nazwę dzierżawczą od nazwy osobowej Maz (por. Mazury), oznaczającej człowieka mieszkającego w błotach ('umazanego'), albo nazwę topograficzną, oznaczającą 'błotnisty kraj'. Pojawiała się także forma Mazosze (od słowa Mazoch, którym nazywano mieszkańców Mazowsza), natomiast Mazowsze jest rezultatem kontaminacji tych dwóch form.
Mnie osobiście bardziej podoba się to alternatywne wyjaśnienie :)
Być rządzonym oznacza, pod pretekstem dbałości o dobro ogółu być zmuszanym do płacenia
Być rządzonym oznacza być uciskanym okradanym, oszukiwanym, drenowanym, represjonowanym
Taka jest władza, taka jest jej sprawiedliwość,
Taka jest władza, taka jest jej moralność.

(c) SS20 aka Dezerter
Obrazek
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1501
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Szeligi (pow. płocki) - wczesnośredniowieczne grodzisko.

Postautor: zbyszekg9 » czw lis 28, 2013 12:05 pm

chong pisze:Dzisiaj w łatwy sposób można w trafić do grodziska podążając zielonym szlakiem im. Św. Huberta prowadzącym z Płocka Borowiczki poprzez Cekanowo, Słupno, Szeligi, Borowice, Miszewo Murowane, aż do Białobrzeg. Trasa wynosi ok. 18 km i jest idealna zarówno do pieszych, jak i rowerowych wycieczek.
Niestety przynajmniej od dwóch lat przebieg tego szlaku został zmieniony i nie przechodzi już przez Szeligi. Tym bardziej szkoda, że przechodził on również tuż przy dworku w Borowicach. Obecnie kończy się przy kościele w Miszewie, ale ma zupełnie inny przebieg, moim zdaniem mniej atrakcyjny. Co ciekawe - jeszcze niedawno można było spotkać na dawnym przebiegu szlaku niezamalowane oznaczenia, drogowskazy kierujące turystów na "stary" szlak oraz schemat szlaków ze "starym" przebiegiem (m.in. w Borowicach i przy kościele w Słupnie). Nie wiem, jak jest dziś, ale wątpię, aby ktoś to usunął, swoją drogą zgłaszałem już ten problem w płockim oddziale PTTK. Nie uzyskałem również odpowiedzi na temat przyczyn zmiany przebiegu tego szlaku. Zgłaszałem również w PTTK, PLOT i Urzędzie Miasta konieczność uaktualnienia przebiegu tego szlaku na stronach internetowych. Tu również bez odpowiedzi, bez efektu, bez sensu...

A tak na marginesie, stary przebieg szlaku przechodził przez Szeligi, ale nie bezpośrednio obok grodziska. Chyba, że zgubiłem szlak i poszedłem złą drogą, znalazłem się dopiero w lesie przed Słupnem, a w tych okolicach oznakowanie było fatalne.
Awatar użytkownika
Lukasz
Posty: 2
Rejestracja: czw wrz 10, 2015 1:28 pm

Re: Szeligi (pow. płocki) - wczesnośredniowieczne grodzisko.

Postautor: Lukasz » czw wrz 10, 2015 2:39 pm

Nieco informacji na temat grodziska w Szeligach można przeczytać w artykule Wojciecha Szymańskiego zamieszczonym w piśmie "Światowid" nr 24 z 1962 roku - link tutaj: http://www.archeo.uw.edu.pl/swarch/Swia ... 53-371.pdf

Wróć do „Archeologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości