Poczatki osadnictwa na Ziemi Płockiej

Grodziska, cmentarzyska etc.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Poczatki osadnictwa na Ziemi Płockiej

Postautor: Majsterek » czw gru 23, 2010 5:56 pm

Po ustąpieniu lodowca i ustabilizowaniu warunków klimatycznych ok. 8 tyś. lat p.n.e. na ziemię mazowiecką owładniętą lasami przybyły pierwsze koczownicze grupy. O ich obecności świadczą okruchy krzemienne odnalezione w Dobiegniewie (lewy brzeg Wisły na wysokości Dobrzynia). W okresie neolitu zamieszkiwały tu ludy związane z kulturą amfor kulistych. Ślady ich bytowania znajdują się w Sikorzu gdzie odnaleziono cmentarzysko datowane na 2500 - 1700r p.n.e. W Karolewie (okolice Duninowa) zostały natomiast ujawnione ślady bytowania plemion kultury ceramiki sznurowej i pucharów lejkowatych. Wymienione wyżej grupy ludności nie zdołały odznaczyć się w krajobrazie a ich ściśle związany z przyrodą tryb życia nie wpływał znacząco na środowisko. Dopiero rozwój osadnictwa w epoce brązu i żelaza wiąże się ze zwiększeniem presji antropogenicznej. Wraz z pojawieniem się rolnictwa hodowli i rzemiosła niezbędne stało się pozyskiwanie przestrzeni pod pola uprawne oraz eksploatacja surowców. Oba procesy oznaczały zmniejszenie powierzchni zajmowanej przez mazowiecką puszczę. Bory zaczęły znikać na ziemiach o dobrych predyspozycjach rolniczych w sąsiedztwie cieków wodnych oraz na wyżej położonych terenach (względy strategiczne). Wraz z rozwojem kulturowym rozpoczęły się pierwsze przeobrażenia społeczne polegające na różnicowaniu ludności żyjącej dotychczas we współzależnych plemionach pod względem posiadanych dóbr Podziały te stały się podstawą wczesnośredniowiecznego podziału klasowego. Średniowiecze odznacza się w terenie grodziskami ówczesnych możnowładców. Są to najczęściej zamknięte obwałowania na planie czworokąta lub koła sytuowane w trudnodostępnych miejscach. Najstarsze zlokalizowane jest w Szeligach na wschód od Płocka. Inne dość równomiernie rozrzucone znaleźć można m. in. w Proboszczewicach, Parzeniu, Brudzeniu, Grodni, itd. Rozwój gospodarczy średniowiecznego Mazowsza warunkowany był przebiegiem szlaków handlowych tych lokalnych jak i łączących wschód i zachód Europy. Później nadrzędną rolę odgrywała Wiślana droga wodna oraz względy strategiczne w przypadku ośrodków (Gród płocki powstały na początku XI w). Północno-zachodnie Mazowsze swój rozwój zawdzięcza właśnie centralnej roli Płocka w rodzącym się państwie. Kształtująca się organizacja narodowa miała w ziemi płockiej zaplecze gospodarcze. Centrala strategiczna na Wzgórzu Tumskim wymuszała za Mieszka I rozwój terenów przyległych. Ziemia ta była jednym z najlepiej zorganizowanych regionów powstającej Polski. Rozwój terenów przyległych do grodu wymusił postępującą eksploatację zasobów leśnych tak że obszary położone na prawym brzegu Wisły posiadały już w średniowieczu rozczłonkowany układ lasów. Ma to swój wyraz w dzisiejszym odsetku zalesienia, jednym z najniższych w kraju.
Osadnictwo.jpg
Osadnictwo.jpg (265.49 KiB) Przejrzano 8302 razy
Na obszarze Ziemi Plockiej było prowadzone wiele prac archeologicznych. Dostep do ich wyników i zebranie wiedzy w jednym miejscu jest dosyć utrudnione z uwagi na brak opracowań . Dorzucajcie co kto uzna za słuszne w temacie. Rozbudujemy zalączoną mapę i uszeregujemy wiedzę.
Ostatnio zmieniony czw gru 23, 2010 6:04 pm przez Majsterek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Poczatki osadnictwa na Ziemi Płockiej

Postautor: UBOOT » sob gru 25, 2010 9:23 pm

Jednym z taki świadectw na moim terenie są odkrycia:

*w Murzynowie, gdzie 500 lat p.n.e. była osada, o której świadczą odkryte na wzniesieniu tarasu murzynowskiego groby kloszowe.
DSCF1651.JPG
DSCF1651.JPG (107.03 KiB) Przejrzano 8272 razy
* w Sikorzu w południowo- wschodniej części wsi na wzgórzu nad doliną strumyka odnaleziono cmentarzysko a okresu neolitu (2500- 1700 p.n.e.. kultura amfor kulistych, zbiorowe pochówki ludzkie wyposażone w naczynia gliniane, wyroby krzemienne i kościane.
DSCF3228.JPG
DSCF3228.JPG (152.35 KiB) Przejrzano 8272 razy
* Stara Biała w której znajduje się kilka osad począwszy od czasów późnego paleolitu (15 tys- 8 tyś p.n.e.) do grodzisk wczesnosłowiańskich (VI-VII wieku n.e.) - foto na wiosnę

również pojedyncze elementy oraz małe cmentarzyska znaleziono w na skarpie w Rezerwacie Brwilno oraz na uroczysku Kobiernikcha. Również we wsi Brwilno odnaleziono jedną z najstarszych w gminie osad.

Ciekawymi miejscami są również grodziska w Parzeniu oraz Brudzeniu i Proboszczewicach (opisane są już na forum).
Awatar użytkownika
kwis
Posty: 489
Rejestracja: sob sty 23, 2010 12:49 am
Lokalizacja: Płock

Re: Poczatki osadnictwa na Ziemi Płockiej

Postautor: kwis » czw lut 17, 2011 11:41 am

Krótka wzmianka o Brwilnie - tekst z wystawy Skarby z ziemi wydobyte - Muzeum Diecezjalne
Załączniki
qqDSC08679.JPG
qqDSC08679.JPG (90.82 KiB) Przejrzano 8239 razy
Awatar użytkownika
MiłoszKobierniki
Posty: 22
Rejestracja: ndz mar 20, 2016 7:53 pm

Re: Poczatki osadnictwa na Ziemi Płockiej

Postautor: MiłoszKobierniki » wt mar 22, 2016 10:32 pm

Witam :D
Można odkopać ten temat ???
Jest możliwość obejrzenia zdjęć z tych wykopalisk ? Interesuje mnie najbardziej gmina Stara Biała i jej okolice .

Dziękuję i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Poczatki osadnictwa na Ziemi Płockiej

Postautor: Majsterek » wt mar 22, 2016 10:48 pm

Zdjęcia (a raczej szkice) z wykopalisk zazwyczaj są w dokumentacji stanowisk, a ta to raczej zbiory PAN i innych instytucji oraz archiwów. Jeśli interesuje Cię ten temat, to na początek polecam odwiedzić muzeum Mazowieckie w Płocku, tam jest dość obszerna wystawa stała poruszająca kwestię również pochówków wczesnośredniowiecznych. Po co szukać czarno-białych zdjęć jeśli można obejrzeć na wystawie pozostałości broni, ozdoby, ceramikę i samego truposza - autentyka, nie wiem czy nie ze Smorzewa, nie pamiętam.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MiłoszKobierniki
Posty: 22
Rejestracja: ndz mar 20, 2016 7:53 pm

Re: Poczatki osadnictwa na Ziemi Płockiej

Postautor: MiłoszKobierniki » pt maja 06, 2016 11:54 am

Witam

Byłem i podziwiałem niestety dość obszerną wystawę,widziałem szkielet i autentyczne ludzkie czaszki :shock:
Znajduje się tam mnóstwo zabytków ruchomych z sąsiedniego grodziska w Robertowie.
Interesuje mnie temat cmentarzyska na uroczysku w Kobiernikach wiecie coś więcej na ten temat ?
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Poczatki osadnictwa na Ziemi Płockiej

Postautor: Majsterek » pt maja 06, 2016 1:35 pm

Jak następnym razem będę w muzeum, to popytam o ten obiekt.
Awatar użytkownika
MiłoszKobierniki
Posty: 22
Rejestracja: ndz mar 20, 2016 7:53 pm

Re: Poczatki osadnictwa na Ziemi Płockiej

Postautor: MiłoszKobierniki » sob maja 07, 2016 1:08 am

Będąc w muzeum nie natrafiłem na żaden eksponat z moich okolic prócz Robertowa ale dziękuje za pomoc.

Jestem przekonany w 99,9% że udało mi się zlokalizować miejsce na którym stała wczesnośredniowieczna osada w Kobiernikach :ok2:
Być może to tam wykonywano słynne kobierce .
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Poczatki osadnictwa na Ziemi Płockiej

Postautor: UBOOT » sob maja 07, 2016 6:25 am

Z tego co mi wiadomo, osada znajdowała się na trasie w koło młyna p. Szymańskich.
Awatar użytkownika
MiłoszKobierniki
Posty: 22
Rejestracja: ndz mar 20, 2016 7:53 pm

Re: Poczatki osadnictwa na Ziemi Płockiej

Postautor: MiłoszKobierniki » ndz maja 15, 2016 9:13 am

Coś wspaniałego...

Teraz pytanie z innej beczki . Posiadacie jakieś stare mapy moich okolic ? Jedyne co znalazłem to mapę z zaboru ruskiego ...
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 945
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Poczatki osadnictwa na Ziemi Płockiej

Postautor: Majsterek » pn maja 16, 2016 7:10 am

To powinno wystarczyć:
http://igrek.amzp.pl/result.php?cmd=pt& ... deempty=on

W razie jakichkolwiek pytań związanych z mapami, jestem do dyspozycji.

Wróć do „Archeologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość