Archeologia fotografii

Grodziska, cmentarzyska etc.
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Archeologia fotografii

Postautor: bobola » ndz lut 10, 2013 1:17 pm

Archeologia to wykopaliska, które kojarzą się z kopaniem w ziemi w celu odnalezienia starożytnych przedmiotów, pozwalających poznawać historię naszych przodków. Ja porównuję do wykopalisk przeglądanie starych fotografii, w większości upamiętniających rodzinne uroczystości z lat 20-30 ub.w. Patrząc na jedno zdjęcie nie zawsze potrafimy rozpoznać: kto, gdzie, kiedy, ale oglądając kolejne, już potrafimy zidentyfikować, co widzimy na tym pierwszym. Takie "kopanie" w historii, zatrzymanej w czasie na dawnych zdjęciach, skojarzyłem z archeologią i dlatego tytuł wątku ARCHEOLOGIA FOTOGRAFII wydaje się w pełni uzasadniony.
Jakie informacje można "wykopać" z fotografii retro, pokażę na przykładzie zdjęcia cioci Marysi, najstarszej siostry mojej mamy, oglądającej album ze zdjęciami, w łódzkim mieszkaniu wujostwa Leonarda i Zofii Hetmanów.
Tyle na początek wątku. Dalszy ciąg niewątpliwie nastąpi.
Załączniki
Foto019-1-tr.stare foto.jpg
Foto019-1-tr.stare foto.jpg (72.29 KiB) Przejrzano 10288 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Archeologia fotografii

Postautor: bobola » ndz lut 10, 2013 2:52 pm

W czasie międzywojnia ciocia Marysia mieszkała we Włoszech w Genui dlatego zainteresowało mnie, kiedy przyjechała do kraju i odwiedziła rodzinę w Łodzi? Udało się to określić w oparciu o przedmioty widoczne na zdjęciu. Dokładną datę zrobienia zdjęcia ustaliłem, odczytując na jego powiększeniu: rok 1930 na książce telefonicznej zawieszonej pod aparatem telefonicznym, zaś na karcie kalendarza stojącego na biurku - pażdziernik 12 niedziela. Taką datę potwierdziłem w wiecznym kalendarzu gdzie zapisano, że 12 października 1930 r. wypadało w niedzielę. Dlaczego tylko niedzielę brałem pod uwagę? Bo wówczas tylko ona była dniem wolnym od pracy, pozwalającym na: rodzinne spotkania, fotografowanie, brydża, spacery itp. rozrywki. Kwiaty widoczne na zdjęciu, to astry kwiaty jesieni, one też potwierdzają październikową datę zrobienia zdjęcia.
Niewątpliwie cdn.
Załączniki
Foto019-2.jpg
Foto019-2.jpg (254.93 KiB) Przejrzano 10283 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Archeologia fotografii

Postautor: bobola » ndz lut 10, 2013 3:55 pm

Do archeologicznych odkryć na zdjęciu należy zaliczyć interesujące przykłady ówczesnej telefonii i radiofonii.
Niestety aparatu telofonicznego nie udało się zidentyfikować. Natomiast aparaty radiowe rozpoznałem (Nieostatni przyłożył do tego rękę). Większe pudełko z trzema pokrętłami to odbiornik z lat 1926-28 złożony z części firmy Marconi przez Polskie Towarzystwo Radiofoniczne. Jednak tajemnicą pozostaje model radia, czy jest to trzylampowy PTR 3LE, czy czterolampowy PTR 4LE? Na lampowym radioodbiorniku stoi starsze radio detektorowe, powszechnie zwane kryształkowym. Tutaj nie jestem pewny identyfikacji ale prawdopodobnie zostało wyprodukowane w latach 1925-26 przez Poznańskie Towarzystwo Telefoniczne (PTT).
Jeszcze jest coś do wykopania, cdn.
Załączniki
Foto019-4-tr.stare foto.jpg
Foto019-4-tr.stare foto.jpg (81.73 KiB) Przejrzano 10282 razy
Awatar użytkownika
xtzaba
Posty: 43
Rejestracja: pt gru 14, 2012 4:53 pm
Lokalizacja: ZIELONKI k. PŁOCKA

Re: Archeologia fotografii

Postautor: xtzaba » pn lut 11, 2013 2:45 pm

Doprawdy Sherlock Holmes :D.
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 670
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Archeologia fotografii

Postautor: Jacek&Agatka » pn lut 11, 2013 10:15 pm

Tylko właśnie takie "stare" fotografie maja duszę i żyją własnym życiem. Z niecierpliwością czekam na kolejne. Sama niedawno katalogowałam podobne pamiątki rodzinne z różnych babcinych szuflad. Dla mnie są jak relikwia!
AGATA
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Archeologia fotografii

Postautor: bobola » wt lut 12, 2013 12:24 pm

Kolejny powiększony fragment zdjęcia (patrz wyżej) był mi potrzebny do odczytania napisów na kalendarzu a przy okazji pozwolił odczytać napisy na fragmencie owalu nad biurkiem. Jest tam po lewej sygnatura malarza połączona z datą 1930, po prawej napis "ZOSIA" to utwierdziło mnie w przekonaniu, że jest to owalny prtret cioci Zosi Hetmanowej namalowany przez Józefa Kidonia w 1930 r. Portret ten obecnie jest w posiadaniu mojej kuzynki Alicji, mogłem więc go sfotografować, by pokazać jak piękną kobietą była ciocia Zosia w wieku 22 lat.
W albumie widać zdjęcia, na mniejszym mało czytelnym rozpoznałem małą Alusię, w wysokim foteliku do siedzenia przy stole. Z rozpoznaniem osoby na większym zdjęciu nie było problemu, bo ta fotografia mej mamy jest w moich zbiorach.
Następny i ostatni odcinek serialu niewątpliwie nastąpi.
Załączniki
Obraz Z.Hetman-1 jpg.jpg
Obraz Z.Hetman-1 jpg.jpg (53.22 KiB) Przejrzano 10252 razy
foto047-tr.stare foto.1.jpg
foto047-tr.stare foto.1.jpg (51.56 KiB) Przejrzano 10252 razy
Awatar użytkownika
prząśniczka
Posty: 127
Rejestracja: ndz lip 18, 2010 12:49 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Archeologia fotografii

Postautor: prząśniczka » pt lut 15, 2013 11:24 pm

Dlaczego ostatni????????
Awatar użytkownika
prząśniczka
Posty: 127
Rejestracja: ndz lip 18, 2010 12:49 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Archeologia fotografii

Postautor: prząśniczka » pt lut 15, 2013 11:27 pm

I jak to jest, że kobiety z jednej linii są piękne jak z obrazka a z drugiej, delikatnie mówiąc, urodą nie grzeszą. A to ta sama rodzina :smile1:
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Archeologia fotografii

Postautor: bobola » sob lut 16, 2013 3:45 pm

Kolejny powiększony fragment zdjęcia pozwala na archeologiczne odkrycia. Otóż w owalnej szybie portretu jak w lustrze odbija się przeciwna strona pokoju. Odbicie nie jest wyraźne ale wystarczające aby o nim opowiedzieć. Najwyrażniej widoczny jest plakat z żurnalowymi postaciami, świadczący o profesji wujka, który był w Łodzi wziętym krawcem. Fantom postaci wujka robiącego zdjęcie widać z prawej strony, w wyciągniętej ręce trzyma on tackę z płonącą magnezją, to ówczesna lampa błyskowa, niewidoczny aparat fotograficzny był ustawiony na statywie. Pamiętam wujka robiącego tak zdjęcia pod koniec lat 40 ub. wieku, aparat to była spora drewniana skrzynka ustawiona na drewnianym statywie.
Następna fotografia koresponduje z pierwszą i pozwala na trochę genealogii. Zdjęcie zrobione jest w tym samym pokoju o czym świadczy plakat żurnalowy ale tematem jest bożonarodzeniowe spotkanie rodzinne w 1931 r. tę datę ustaliłem patrząc na najmłodszą uczestniczkę imprezy moją kuzynkę Zosieńkę, na kolanach cioci Zosi. Moi rodzice, siedzący z prawej są jeszcze bezdzietni, bo moja siostra urodzi się w lutym 1932 r. i będzie młodsza od Zosieńki ok. 2 lata. Kto jeśzcze jest na zdjęciu? Pod choinką wujek Lolek ( zdążył przycupnąć po włączeniu samowyzwalacza) i Alusia z lalką, na fotelach siedzą: dziadek Łuszczyk - ojciec cioci Zosi i babcia Tosia Hetmanowa, stoją Wala i Wera młodsze siostry cioci Zosi. Jedynym żyjącym świadkiem wydarzenia zapisanego na zdjęciu jest Alusia obecnie mająca 85 lat, pełna werwy seniorka rodu.
Załączniki
Foto019-3-tr.stare foto.jpg
Foto019-3-tr.stare foto.jpg (61.06 KiB) Przejrzano 10226 razy
Foto017-tr.stare foto.jpg
Foto017-tr.stare foto.jpg (106.71 KiB) Przejrzano 10226 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Archeologia fotografii

Postautor: bobola » pn mar 11, 2013 1:37 pm

O! Kopernik, zauważyła patrząc na zdjęcie jedna z moich kuzynek, gdy kiedyś przeglądaliśmy stare zdjęcia.
Faktycznie kolejne archeologiczne zdjęcie przedstawia ciocię Marysię w stroju i fryzurze kojarzące się ze znanym obrazem Jana Matejki. Od tamtej pory ciocię na tym zdjęciu nazywamy Kopernik :mruga:
Wracając do archeologii, zdjęcie zrobiono w tym samym czasie co pierwszą fotografię, natomiast artefaktami są obrazy widoczne na ścianie. Zaczynam od jedynego posiadanego portretu przodka, którym jest obrazek zawieszony najniżej, akwarela jest portretem cioci Marysi z sygnaturą "Nervi 19. X 24 W. Sprengel" namalował go narzeczony cioci Szwajcar, który jeszcze w czasie narzeczeństwa zmarł na gruźlicę, natomiast ciocia do końca pozostala panną. Ten blisko 90 letni spłowiały obraz zdobi moje mieszkanie od ok. 30 lat.
cdn.
Załączniki
Scan.retro9 archeol.jpg
Scan.retro9 archeol.jpg (36.67 KiB) Przejrzano 10214 razy
Scan.Kopernik'.jpg
Scan.Kopernik'.jpg (53.24 KiB) Przejrzano 10214 razy
100_2002-tr.jpg
100_2002-tr.jpg (50.52 KiB) Przejrzano 10214 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Archeologia fotografii

Postautor: bobola » czw mar 21, 2013 11:12 am

Pozostałe widoczne na zdjęciu obrazy też mają swoją historię. Nad portretem cioci jest umieszczony duży portret mojej mamy, namalowany prawdopodobnie w 1930 r. przez wspomnianego wcześniej Józefa Kidonia. Portret mamy pamiętam z domu rodzinnego a obecnie jest on w rękach żeńskiej linii rodziny. Obok jest zawieszony jeszcze jeden portret, którego sobie nie przypominam aczkolwiek domyślam się, że jest to większa wersja portretu cioci Marysi. Największy z widocznych obrazów, owalny Jezus w ogrójcu, upamiętnił się mi jako wiszący w sypialni rodzinnego domu aż kiedyś zniknął, bo mama spieniężyła go w jakimś finansowo trudnym momencie.
Załączniki
Scan.jpg retro9'.jpg
Scan.jpg retro9'.jpg (13.17 KiB) Przejrzano 10201 razy
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Archeologia fotografii

Postautor: bobola » ndz lut 22, 2015 3:11 pm

Po 2 latach zapomnienia przypominam, że taki wątek istnieje!
Do tego celu wybrałem najstarszą z rodzinnych fotografii a na niej ANDRZEJ HETMAN mój dziadek po kądzieli.
Jest to reprodukcja fragmentu nieznanego mi zdjęcia pochodzącego z pierwszych lat XX w. Więcej dowiemy się z napisu na odwrociu.
Napis wykonał ANTONI HETMAN, najmłodszy z braci mojej mamy.
Załączniki
Scan.jpg retro8.archeologia.jpg
Scan.jpg retro8.archeologia.jpg (27.62 KiB) Przejrzano 10169 razy
Scan.jpg retro8a.jpg
Scan.jpg retro8a.jpg (53.81 KiB) Przejrzano 10169 razy
Gdańszczanka
Posty: 132
Rejestracja: czw sty 19, 2012 10:18 pm

Re: Archeologia fotografii

Postautor: Gdańszczanka » sob lut 28, 2015 7:54 pm

Dzisiaj są 121. urodziny mojej Babci Zofii Pieńkowskiej z Bogusławskich h. Ostoja.
Zawsze powtarzała, że gdyby urodziła się jeden dzień później, obchodziłaby urodziny co 4 lata
Zmarła w maju 1981.
Załączniki
Babcia Zosia.jpg
ur. 28.02.1894 w majątku Wilkowice k/Poddębic
Babcia Zosia.jpg (11.67 KiB) Przejrzano 10152 razy
Gdańszczanka z Gdyni
Awatar użytkownika
mihcio
Posty: 28
Rejestracja: wt mar 03, 2015 4:18 pm

Re: Archeologia fotografii

Postautor: mihcio » pt mar 06, 2015 10:51 pm

Co do apartatu telefonicznego z pierwszego zdjęcia to prawdopodobnie ten ówcześnie bardzo popularny model telefonu B-27
Tu jest chyba nawet do nabycia http://olx.pl/oferta/stary-telefon-pols ... 2XjNl.html

Wróć do „Archeologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość