Drodzy użytkownicy

Doceniamy zaangażowanie tak wielu z Was w redagowanie i rozwijanie zasobu wiedzy zgromadzonej na naszym forum. Korzystanie z tego zbioru historii, wspomnień, opisów, fotografii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem opłacenia należności za utrzymanie serwera na którym gromadzone są dane. Zwracamy się do Was z prośbą o drobne nawet wpłaty, które pozwolą nam utrzymać i rozwijać witrynę. Wtedy będziemy mogli dalej wspólnie cieszyć się z odkrywania naszej ojczyzny, a na pewno nie zabraknie miejsca na przechowywanie kolejnych informacji.

Jeśli uznacie za słuszne wesprzeć forum wpłatą wg własnego uznania i możliwości, będziemy jako administratorzy forum i strony internetowej bardzo wdzięczni.
Informacje niezbędne do dokonania płatności:

Odbiorca: Stowarzyszenie TRADYTOR
Nr konta: 68 2130 0004 2001 0554 6429 0001
Tytuł płatności: Składka na serwer

Z góry dziękujemy i zachęcamy do aktywnego korzystania z naszej wspólnej kopalni wiedzy.

Grodzisko - Żmijowiska (pow. opolski)

Grodziska, cmentarzyska etc.
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Grodzisko - Żmijowiska (pow. opolski)

Postautor: trobal » ndz maja 03, 2009 9:28 pm

Grodzisko powstało ok 880 r. - tak przynajmniej wykazała analiza dendrologiczna. Na jego terenie nie znaleziono śladów zabudowań. Fragmenty umocnień jeszcze na początku XX w. opisywano jako "okopy szwedzkie". Niedaleko (ok. 2 km) znajdowało się grodziszcze dużo większe i starsze. Tam też (w Chodliku) co rok organizowana jest majówka archeologiczna. W roku 2009 ma trwać od 20 do 23 maja. Wstęp nie będzie bezpłatny. Impreza ta ma głównie zadanie edukacyjne. Grodziszcze w Żmijowiskach jest zaś wykorzystywane do archeologii eksperymentalnej. Tu studenci przechodzą "szkołę przetrwania" w warunkach zbliżonych do średniowiecznych. Tu też eksperymentalnie wzniesiono fragment umocnień podobnych do oryginalnych sprzed ponad tysiąca lat. Wszystko to nad malutką rzeczką Chodelką. A wkoło łąki i lasy.
Zdjęcia:
Może tylko jeszcze dodam, że koniec funkcjonowania obu grodzisk wiąże się z pojawieniem się na tym terenie władzy Polan. Ślady zaś odnalezione na miejscu są podobne do odnalezionych na terenie dzisiejszej Ukrainy.
Dla przybliżenia dla poszukujących: miejsce to znajduje się kilkanaście kilometrów od Kazimierza Dolnego, niedaleko Wilkowa i Zagłoby. Jednak nie przy głównym trakcie. Na Żmijowiska nie ma nawet drogowskazu ale przebiega tamtędy niebieski szlak rowerowy.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
kp@
Posty: 6
Rejestracja: czw kwie 16, 2009 2:33 pm

Re: Grodzisko w Żmijowiskach

Postautor: kp@ » śr maja 20, 2009 1:16 pm

Jest mapa ogólnie dostępna gdzie można oglądać lub znaczyć takie miejsca.
Grodzisko-wykopalisko
Polecam.
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Grodzisko w Żmijowiskach

Postautor: trobal » sob cze 19, 2010 11:29 pm

Znów zajechałem do grodziska i ... trochę się pozmieniało. Studenci archeologii zrekonstruowali trochę więcej umocnień i wybudowali sobie domek zamiast szałasu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Do chaty nie wchodziłem. Z zewnątrz było widać na ścianie plakaty więc nastrój byłby co najmniej dziwny. Ale sprawdziłem czy w studni jest woda - jest. Tylko pewnie podskórna więc nie do picia.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Archeologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości