Grodzisko - Zarzeczewo (pow. włocławski)

Grodziska, cmentarzyska etc.
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Grodzisko - Zarzeczewo (pow. włocławski)

Postautor: zbyszekg9 » wt sie 11, 2015 3:25 pm

Zakładam wątek i zamieszczam zdjęcia dotyczące grodziska w Zarzeczewie, mimo, że ani w Zarzeczewie, ani na terenie samego grodziska nie byłem. Otóż grodzisko - które notabene nie leży w Zarzeczewie, lecz na terenie wsi Krępiny (dawny, zapewne jeszcze XIX-wieczny podział gruntów) - dostrzegłem z pewnej odległości, a rzeczka Chełmica oraz porastające jej brzegi gęste zarośla skutecznie odwiodły mnie od próby przedostania się do Stanowiska archeologicznego nr 1 w Zarzeczewie, bo takie zdaje się nazewnictwo przyjmuje się dla określenia tego obiektu. Z drugiej strony powstaje pretekst do dokonania odwiedzin tego miejsca, co już planuję w najbliższej przyszłości. Na tę chwilę podam za http://www.odznaka.kuj-pom.bydgoszcz.pt ... arzecz.htm, że grodzisko datuje się na XII wiek i powstało w miejscu istnienia w X wieku osady nieobronnej. Na jego terenie znaleziono liczny zbiór zabytków ruchomych, na co składają się przede wszystkim ułamki glinianych naczyń oraz kości zwierzęce. Poniższe zdjęcia przedstawiają widok grodziska od strony wsi Urszulewo.
Załączniki
059. Grodzisko w Zarzeczewie widziane z Urszulewa.JPG
059. Grodzisko w Zarzeczewie widziane z Urszulewa.JPG (63.59 KiB) Przejrzano 2032 razy
060. Grodzisko w Zarzeczewie widziane z Urszulewa.JPG
060. Grodzisko w Zarzeczewie widziane z Urszulewa.JPG (69.2 KiB) Przejrzano 2032 razy
061. Grodzisko w Zarzeczewie widziane z Urszulewa.JPG
061. Grodzisko w Zarzeczewie widziane z Urszulewa.JPG (62.53 KiB) Przejrzano 2032 razy
062. Grodzisko w Zarzeczewie widziane z Urszulewa.JPG
062. Grodzisko w Zarzeczewie widziane z Urszulewa.JPG (68.47 KiB) Przejrzano 2032 razy

Wróć do „Archeologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość