Drodzy użytkownicy

Doceniamy zaangażowanie tak wielu z Was w redagowanie i rozwijanie zasobu wiedzy zgromadzonej na naszym forum. Korzystanie z tego zbioru historii, wspomnień, opisów, fotografii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem opłacenia należności za utrzymanie serwera na którym gromadzone są dane. Zwracamy się do Was z prośbą o drobne nawet wpłaty, które pozwolą nam utrzymać i rozwijać witrynę. Wtedy będziemy mogli dalej wspólnie cieszyć się z odkrywania naszej ojczyzny, a na pewno nie zabraknie miejsca na przechowywanie kolejnych informacji.

Jeśli uznacie za słuszne wesprzeć forum wpłatą wg własnego uznania i możliwości, będziemy jako administratorzy forum i strony internetowej bardzo wdzięczni.
Informacje niezbędne do dokonania płatności:

Odbiorca: Stowarzyszenie TRADYTOR
Nr konta: 68 2130 0004 2001 0554 6429 0001
Tytuł płatności: Składka na serwer

Z góry dziękujemy i zachęcamy do aktywnego korzystania z naszej wspólnej kopalni wiedzy.

Zamek Książąt Pomorskich - Szczecin

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
tete
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 760
Rejestracja: pt mar 13, 2009 10:37 am
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Zamek Książąt Pomorskich - Szczecin

Postautor: tete » pn lip 13, 2009 1:10 pm

W miejscu obecnego zamku w czasach średniowiecznych usytuowany był słowiański gród księcia Warcisława I oraz świątynia Trzygłowa. Początki zamku w obecnej formie to wiek XIV kiedy Barnim III Wielki, wnuk Warcisława rozpoczął budowę "kamiennego domu" oraz dobudował kaplicę św Ottona.
W roku 1428r. w zamian za stłumienia rebelii biedoty i rzemieślników przez księcia Kazimierza V przekazali pokaźną sumę pieniędzy, które książę przeznaczył na rozpoczęcie rozbudowy i umocnienie zamku. Prace dokończył Bogusław X wielki tworząc z zamku swoją rezydencje i przenosząc do Szczecina stolicę zjednoczonego przez siebie Księstwa Pomorskiego.
W roku 1530 zamek strawił pożar, po którym nastąpiła przebudowa nadająca zamkowi styl renesansowy oraz postać dwupiętrowej budowli z dachem dwuspadowym wieżą zegarową i całkiem nowym zachodnim skrzydłem. Wiek XVI okazał się w ogóle czasem przebudowy bo już w 1573 książe Jan Fryderyk rozpoczął następna przebudowę. Przestał istnieć "kamienny dom" oraz kościół św Ottona. Zamek zyskał gotyckie skrzydło południowe, skrzydło wschodnie podwyższone oraz dobudowano skrzydła północne i zachodnie zamykające dziedziniec zamkowy.Doprowadzono wodociąg.
Na początku wieku XVII dobudowano piąte skrzydło (za zachodnim) tworząc dodatkowy mały dziedziniec.
Koniec dynastii Gryfitów oraz układ pokojowy z 1720 roku kończący wojnę północną spowodował przejście zamku pod panowanie Pruskie. Umieszczono w nim garnizon wojskowy w związku z czym zamek zaczęto dostosowywać do jego potrzeb co wiązało się z usuwaniem niektórych ozdobnych detali oraz wyburzeniem krużganków, przebudową skrzydła południowego, wybudowaniem wewnątrz zamku korytarzy oraz klatek schodowych. Garnizon opuścił zamek 1902r.
Do 1925r. zamek niszczał nie wykorzystywany i do wybuchu IIWŚ pomimo prób nie podjęto większych robót renowacyjnych. Wojenna pożoga nie ominęła budowli. W 1944r. aliancie naloty poważnie uszkodziły zamek. Po wojnie w 1946 rozpoczęto zabezpieczania ruin zamku a przy "okazji" odkryto kryptę książęcą, a w 1948 rozpoczęto prace archeologiczne.
Obecny wygląd zamku to wynik odbudowy ciągnącej się pomiędzy latami 1958-80.
współcześnie w zamku znajduje się muzeum, kino, opera, sala koncertowa, sale wystawowe a także urzędy: Marszałkowski i Stanu Cywilnego

Źródła:
www.zamek.szczecin.pl
Wikipedia
Zdjęcia:
Suplement:
Zegar na wieży skrzydła południowego datowany jest na 1693-94r i zstąpił mechanizm z XVI w. Powstał za czasów panowania szwedzkiego i jest dziełem nadwornego zegarmistrza króla Caspra Nyttardy. Tarcza zdobiona jest maszkaronem, gryfami pomorskimi oraz szwedzkimi lwami. Zegar wybija godziny oraz kwadranse i pokazuje informacje o dniach miesiąca i kwadrat księżyca
Na wieży zamku można podziwiać wahadło Foucaulta - doświadczalny dowód na ruch obrotowy Ziemi.
Źródła:
Tablica informacyjna na zamku,
Wikipedia
Być rządzonym oznacza, pod pretekstem dbałości o dobro ogółu być zmuszanym do płacenia
Być rządzonym oznacza być uciskanym okradanym, oszukiwanym, drenowanym, represjonowanym
Taka jest władza, taka jest jej sprawiedliwość,
Taka jest władza, taka jest jej moralność.

(c) SS20 aka Dezerter
Obrazek
Awatar użytkownika
xtzaba
Posty: 43
Rejestracja: pt gru 14, 2012 4:53 pm
Lokalizacja: ZIELONKI k. PŁOCKA

Re: Zamek Książąt Pomorskich - Szczecin

Postautor: xtzaba » czw sty 24, 2013 2:40 pm

W nagrodę za wzorowe strzelanie odwiedzaliśmy salę kinową w Zamku Książąt Pomorskich, polecam.

Wróć do „Zamki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości