Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Rembów - ruiny zamku Szumsko (pow. kielecki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1198
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Rembów - ruiny zamku Szumsko (pow. kielecki)

Postautor: trobal » pn sie 03, 2009 8:34 pm

Powstanie tego zamku wiązane jest z rodem Odrowążów. Popełnili oni jednak pewien błąd. Na miejsce pod budowę wybrali wzgórze lessowe i fundamenty nie sięgnęły skały. Choć niewielki znalazło się dla niego miejsce w kronice Długosza. Właścicielami dość szybko po wybudowaniu zamku stali się Kurozwęccy (nazywani Poraitami od herbu Poraj, czyli róża). Dość szybko bo w 20-30 lat zauważyli, że budowla nie postoi długo i wciąż nierówno osiada. W takich okolicznościach rozpoczęli budowę zamku w Kurozwękach. Zamek Szumsko zaś przeznaczyli do rozbiórki, na czym skorzystała okoliczna ludność zrzucając kamienie zamkowe po stromym zboczu wprost na furmanki. Budulec ten pochodził z powstałych specjalnie dla potrzeb zamku kamieniołomów u stóp zamkowego wzgórza. To co pozostało to fragmenty fundamentów na szczycie ze stromym podejściem. Dla ułatwienia w zboczu wzgórza wycięto stopnie i zamontowano drewniane poręcze. Po drodze dla strudzonych wspinaczy są ławeczki. Nie ma za to parkingu.

Choć nie ma tu zamku, a tylko ruiny fundamentów po nim, warto się tam wspiąć by w cieniu drzew móc obejrzeć omszałe i przerośnięte korzeniami drzew resztki budowli. Oraz by odpocząć od słońca w cieniu, bo chyba nie ma co próbować wspinaczki w deszczowy dzień - może być za ślisko.

Więcej informacji i legendę można znaleźć w serwisie Zamki Polskie
Zdjęcia:
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Zamki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość