Zamek Krzyżtopór - Ujazd (pow. opatowski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
tete
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 760
Rejestracja: pt mar 13, 2009 10:37 am
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Zamek Krzyżtopór. Wśród legend i mitów.

Postautor: tete » wt wrz 08, 2009 7:39 pm

W czasach świetności musiał prezentować się imponująco. Historia budowy jako żywo przypomina mi jednak czasy teraźniejsze kiedy "kredytowi" biznesmeni budują "pałace" których nie są w stanie potem utrzymać :D
Być rządzonym oznacza, pod pretekstem dbałości o dobro ogółu być zmuszanym do płacenia
Być rządzonym oznacza być uciskanym okradanym, oszukiwanym, drenowanym, represjonowanym
Taka jest władza, taka jest jej sprawiedliwość,
Taka jest władza, taka jest jej moralność.

(c) SS20 aka Dezerter
Obrazek
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Zamek Krzyżtopór. Wśród legend i mitów.

Postautor: trobal » wt wrz 08, 2009 7:58 pm

Przesadzacie choć może nie bardzo. Krzysztof nie miał takiego powodzenia w polityce jak jego brat znany np z wjazdu do Rzymu na koniu gubiącym złote podkowy. Zazdrościł mu i chciał przebić chociaż pałac w Ossolinie. Po tamtym prawie nic nie zostało więc chyba się udało. Ale zanim zaczęto budowę Krzysztopora podobno wzniósł wiele budowli religijnych. Jak jego brat do budowli religijnej zatrudnił architekta od pałacu w Ujeździe też nie dożył końca budowy. I dlatego stawiam na to, że to architekt był przyczyną wszelkich nieszczęść, a nie problemy finansowe po których zostały 3 beczki złota.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
WERTTREW

Re: Zamek Krzyżtopór. Wśród legend i mitów.

Postautor: WERTTREW » pt wrz 11, 2009 11:27 am

Dobre 10 lat temu, jak jeszcze bawiłem się w ganianie po polskich zamkach, udało mi się wlecieć w Krzyżtoporze w jakąś dziurę w kierunku poziomu piwnic, na szczeście nie na sam dół. Cały urok tego wydarzenia polega na tym, że leciałem na dziób, trzymając pracują kamerę wysoko nad głową (by przeżyła). W związku z tym, gdy wychynąłem z nicości okazało się, że jestem uświniony jak świnia! Tak ozdobiony odszedłem zamek do końca, po czym rzuciłem się do samochodu po wodę do picia, by się ... jakoś domyć (zresztą ku uciesze innych zwiedzających). Na szczeście straty moralne były jedynymi jakie wtedy mi się przytrafiły. Oprócz tego udało mi się zarejestrować dość "inspirujący" materiał filmowy z tego wydarzenia :lol:

Później zarepetowałem podobną akcję (poślizg, upadek, kamera w górze, uświnienie, mycie "Nałęczowianką") w ... Lubiążu, ale to już zupełnie inna historia.
Awatar użytkownika
bohun_2011
Posty: 48
Rejestracja: śr sty 30, 2013 8:44 am
Lokalizacja: blisko Włocławka

Re: Zamek Krzyżtopór - Ujazd (pow. opatowski)

Postautor: bohun_2011 » czw lut 07, 2013 9:50 pm

Troszeczkę odświeżymy temat, a oto moim okiem zamek Krzyżtopór

http://mojepdroze.blogspot.com/2009/08/krzyztopor.html
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.
Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.
Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
.
Awatar użytkownika
mazurqas
Posty: 20
Rejestracja: śr sty 22, 2014 8:37 pm
Kontakt:

Re: Zamek Krzyżtopór - Ujazd (pow. opatowski)

Postautor: mazurqas » pt paź 23, 2015 7:18 pm

Ostatni raz byłem na zamku przed 'wielkim remontem' który miałem wrażenie że ciągnął się niemiłosiernie długo. Czy wiele się zmieniło w stosunku do poprzednich lat - subiektywnie oceniając wydaje się że na pewno jest czyściej i schludniej (....aa no i oczywiście w końcu są prawdziwe łazienki z WC :brawo: ) ale z drugiej strony już nie ma gdzie napić się np kawy :shock: (jest to dla mnie niezrozumiałe - jak tu mówić o nastawieniu na ruch turystyczny)
Świeże fotki, rekonstrukcje (film i zdjęcia) oraz plany można oglądnąć tutaj: http://atlasrezydencji.pl/ujazd-zamek-krzyztopor/
Awatar użytkownika
HETMAN
Stowarzyszenie
Posty: 570
Rejestracja: sob sty 12, 2013 2:00 pm
Lokalizacja: Płock

Re: Zamek Krzyżtopór - Ujazd (pow. opatowski)

Postautor: HETMAN » sob paź 24, 2015 6:58 pm

Witam
Dawno,dawno temu mój film z zamku Krzyżtopór - Ujazd,
Bardzo ciekawy zamek typowo na styl obrony z wykorzystaniem dział na murach.
W zamku jest źródło wody którą można pić do tej pory-jak masz znajomości :lol2:
Bardzo fajny kawałek podziemi,lochów-wprawdzie dużo zasypanych ale ludzie gadają :oczko: a gadają że podziemia prowadzą poza zamek.
Zapraszam na film
https://www.youtube.com/watch?v=bif4a34EgTE
Pozdrawiam z świętokrzyskiego.
:papa:
Jam jest HETMAN,człowiek prawy,co za Polskie siedział sprawy.
Polskę chętnie bym wyzwolił,lecz mi Chruszczow nie pozwolił.

Wróć do „Zamki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości