Zamek - Baranów Sandomierski (pow. tarnobrzeski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Zamek - Baranów Sandomierski (pow. tarnobrzeski)

Postautor: trobal » ndz wrz 20, 2009 7:15 pm

Zamek powstał na przełomie wieków XVI i XVII. Projektantem był Santi Guccii. Pomysłodawcami i fundatorami byli zaś Andrzej i Rafał Leszczyńscy. Wnętrza dekorował Jan Chrzciciel Falconi, a Tylman z Gameren nadał zamkowi charakter bastionowej budowli obronnej oraz zaprojektował galerię przy zachodniej części zamku. Wcześniej w tym miejscu stała gotycka budowla obronna o której pisał już Jan Długosz.

Więcej (a nawet dużo więcej) o zamku tym można przeczytać w serwisie Zamki Polskie. Sam miejsce to odwiedziłem z dwóch powodów. Po pierwsze już kiedyś tu trafiłem uciekając jak najdalej od festiwalu muzyków ludowych w Kazimierzu Dolnym. Na miejscu zatrzymałem się przed bramą i cofnąłem: zamek najwyraźniej był opanowany przez Koło Gospodyń Wiejskich i rozbrzmiewał tą samą cepelią co Kazimierz. Po drugie: miejsce to jest raczej omijane z powodu zaawansowanej komercjalizacji. A że akurat tędy gnałem do Gawłuszowic by obejrzeć tamtejszy kościół to nie omieszkałem zawadzić o zamek w Baranowie. Ze względu na ograniczenia czasowo-finansowe (z naciskiem na czasowe) ograniczyłem się do pobytu poza murami zamkowymi. Może z czasem ktoś zaprezentuje wnętrza na zdjęciach i wykona pełniejszy opis?
P1050475.JPG
P1050475.JPG (84.23 KiB) Przejrzano 3267 razy
P1050477.JPG
P1050477.JPG (89.1 KiB) Przejrzano 3267 razy
Zdjęcia:
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
mazurqas
Posty: 20
Rejestracja: śr sty 22, 2014 8:37 pm
Kontakt:

Re: Zamek - Baranów Sandomierski (pow. tarnobrzeski)

Postautor: mazurqas » pn lut 24, 2014 7:10 pm

Od zeszłego roku miejsce wystawy poświęconej zagłębiu siarkowemu zajęła (jak to w zamku być powinno :brawo: ) zbrojownia rycerska.

Wróć do „Zamki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości