Strona 1 z 1

Zamek - Baranów Sandomierski (pow. tarnobrzeski)

: ndz wrz 20, 2009 7:15 pm
autor: trobal
Zamek powstał na przełomie wieków XVI i XVII. Projektantem był Santi Guccii. Pomysłodawcami i fundatorami byli zaś Andrzej i Rafał Leszczyńscy. Wnętrza dekorował Jan Chrzciciel Falconi, a Tylman z Gameren nadał zamkowi charakter bastionowej budowli obronnej oraz zaprojektował galerię przy zachodniej części zamku. Wcześniej w tym miejscu stała gotycka budowla obronna o której pisał już Jan Długosz.

Więcej (a nawet dużo więcej) o zamku tym można przeczytać w serwisie Zamki Polskie. Sam miejsce to odwiedziłem z dwóch powodów. Po pierwsze już kiedyś tu trafiłem uciekając jak najdalej od festiwalu muzyków ludowych w Kazimierzu Dolnym. Na miejscu zatrzymałem się przed bramą i cofnąłem: zamek najwyraźniej był opanowany przez Koło Gospodyń Wiejskich i rozbrzmiewał tą samą cepelią co Kazimierz. Po drugie: miejsce to jest raczej omijane z powodu zaawansowanej komercjalizacji. A że akurat tędy gnałem do Gawłuszowic by obejrzeć tamtejszy kościół to nie omieszkałem zawadzić o zamek w Baranowie. Ze względu na ograniczenia czasowo-finansowe (z naciskiem na czasowe) ograniczyłem się do pobytu poza murami zamkowymi. Może z czasem ktoś zaprezentuje wnętrza na zdjęciach i wykona pełniejszy opis?
P1050475.JPG
P1050475.JPG (84.23 KiB) Przejrzano 1308 razy
P1050477.JPG
P1050477.JPG (89.1 KiB) Przejrzano 1308 razy
Zdjęcia:

Re: Zamek - Baranów Sandomierski (pow. tarnobrzeski)

: pn lut 24, 2014 7:10 pm
autor: mazurqas
Od zeszłego roku miejsce wystawy poświęconej zagłębiu siarkowemu zajęła (jak to w zamku być powinno :brawo: ) zbrojownia rycerska.