Zamek - Czemierniki (pow. radzyński)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Zamek - Czemierniki (pow. radzyński)

Postautor: trobal » ndz wrz 27, 2009 9:07 pm

Zamek nasz i jego obmurowanie i ubezpieczenia od fundamentów wystawiliśmy napisał biskup płocki Henryk Firlej.

Zamek ten wybudowano w latach 1617-1624. Już w październiku 1625 roku zamieszkał tu król Zygmunt III Waza ale na krótko, bo tylko na trzy miesiące. W ten sposób przeczekał panującą w Krakowie zarazę. Całość to wzorowane na budowlach włoskich zamek bastionowy. Jest tu więc pałac i otaczające go fortyfikacje z bastionami. Wewnątrz muru znajdował się park i murowana oficyna. Oficyna była wielokrotnie przebudowywana przez co utraciła cechy budowli renesansowej. Pałac mimo przebudów nadal je zachowuje. Park zdążył do dziś zdziczeć. Mury się sypią. Bastiony są jedynie cieniem bastionów. Na tym tle wyróżnia się jeszcze brama wjazdowa - nie tylko tynkiem i kolorem. Jest coś szczególnego w historii zamku czemiernickiego - podczas potopu szwedzkiego zamek się obronił. Szwedzi zniszczyli za to miasto. W okresie tamtym zamek był otoczony fosą, a wjazd odbywał się zwodzonym mostem. Kolejnymi właścicielami byli od 1680 Jan III Sobieski i jego syn Jakub. Pierwszej przebudowy dokonali Humięccy, którzy weszli w posiadanie zamku w roku 1712. Od 1783 do 1809 roku właścicielem zamku i miasta był Stanisław Małachowski. Od roku 1850 należał do rodu Krasińskich, którzy podjęli próbę przywrócenia mu wyglądu z czasów Henryka Firleja. Podczas wojen zamek nie uległ zniszczeniom. Niemcy opuszczając go wywieźli jedynie cenne wyposażenie nie naruszając budynku. Później mimo tego, że siedzibę miał w zamku PGR również zamek nie został zdewastowany. Przed przekazaniem zamku spadkobiercom hrabiego Karola Raczyńskiego znajdował się tu Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. I żal serce ściska że nie można podejść do pałacu by pobyć w jego pobliżu. Choć może się to zmieni gdy zakończą się remonty, kto wie? Właścicielem jest w tej chwili Fundacja "Fortalicja Czemierniki".

Obrazek
Zdjęcia:
Ostatnio zmieniony pn lis 29, 2010 10:18 pm przez trobal, łącznie zmieniany 1 raz.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
WERTTREW

Re: Zamek w Czemiernikach

Postautor: WERTTREW » pn wrz 28, 2009 12:07 pm

Byłem tam jakieś 8 lat temu. Wtedy w tym budynku bramnym, na górze mieścił się znaje się jakiś "Klub Abstynenta", czy coś innego antyalkoholowego. No, ale wtedy teren był ogólnie dostępny, a w budynkach niedaleko wjazdu, po lewej stronie mieszkali jacyś ludzie.
Ciekawe co się z nimi stalo?
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Zamek w Czemiernikach

Postautor: trobal » pn wrz 28, 2009 2:48 pm

Nie potrafię na to pytanie odpowiedzieć. Jechałem tam wiedząc, że niedawno po wyroku sądowym majątek wrócił do spadkobierców ostatniego właściciela, a Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, który miał tam siedzibę został gdzieś przeniesiony. Liczyłem na wstęp wolny. Jednak ostatnio tak często trafiam na remonty, że nie byłem zaskoczony tym co zobaczyłem - czyli zakazem wstępu.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
WERTTREW

Re: Zamek w Czemiernikach

Postautor: WERTTREW » pn wrz 28, 2009 3:03 pm

Moje pytanie było raczej z gatunku retorycznych ... .

Ośrodek, o którym piszesz mieścił się w "pałacyku". Jeżeli dobrze pamiętam to idąc od bramy w jego stronę, przed głównym budynkiem po lewej stronie, były widoczne jakieś elementy podziemne. Z widocznych czarnych czeluści wypadały całe tabuny komarów i powiem szczerze, że nie wiem, czy były to jakieś piwnice, czy może osadniki?
To, tak przy okazji, jak już grzebię w pamięci. ;)

Wróć do „Zamki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości