Strona 1 z 1

Zamek Cisy - Cieszów (pow. wałbrzyski)

: sob maja 01, 2010 6:33 pm
autor: bobola
W okolicy Wałbrzycha znajdziemy średniowieczny zamek Cisy a konkretnie jego ruiny. Dołączam dwa zdjęcia: baszty i bramy. Tak wyglądały ruiny w 1972 r.

Re: Zamek Cisy

: sob maja 01, 2010 6:54 pm
autor: UBOOT
Bobola, napisz zawsze coś więcej w swoich tematach, bo piszesz o ciekawych rzeczach ale w telegraficznym skrócie :(

Re: Zamek Cisy

: ndz maja 02, 2010 10:40 am
autor: bobola
He, he, he, zmuszasz starego człowieka do wysiłku i to nie tylko intelektualnego :? Muszę się wspinać do pawlacza po pudełka z przezroczami, schylać do dolnej półki biblioteki, by wydobyć księgę Bohdana Guerquin'a "Zamki w Polsce".Uff! Grzebanie w pomięci by brzypomnieć sobie gdzie się włóczyłem blisko 40 lat temu, też nie jest lekkie :mruga: i gdyby nie te fotki, to raczej bym o tym skutecznie zapomniał. A i tak mylę się - pomyłkę w poście o Rybnicy Leśnej, muszę wyprostować.
Teraz na życzenie publiczności więcej o zamku Cisy a właściwie Cisów, bo tak go nazywa autor ww. książki o zamkach.

"Ruiny zamku książęcego, położone na wzgórzu o skalistym urwisku od strony pólnocnej. Zbudowany z kamienia zapewne na przełomie w. XIII i XIV, na planie czworobocznym, z narożnymi skarpami. W narożniku południowo-wschodnim stanęła wieża na planie koła. Przy murze północnym znajdował się dom mieszkalny. Następnie zamek został otoczony zewnjętrznym murem, a od strony północno-zachodniej dobudowano dwa dziedzińce również otoczone murami. Fortyfikacje ziemne powstały najwcześniej w końcu XV w. Około r. 1800 został opuszczony i popadł w ruinę."

Wędrując na zamek Cisy spotkałem łady widok na pobliski zamek Książ. Moja zawodna pamięć nie pozwala mi na jednoznaczne stwierdzenie, czy załączone zdjęcie zrobiłem z dziedzińca zamkowego, czy wcześniej a może później.

Re: Zamek Cisy

: ndz maja 02, 2010 11:16 am
autor: tete
UBOOT próbuje zafundować Ci wycieczkę sentymentalną przy każdym napisanym poście a Ty marudzisz :devil: :hurra:

Re: Zamek Cisy

: ndz maja 02, 2010 11:55 am
autor: bobola
No to w czynie majowym (tak kiedyś się robiło) przestaję marudzić a będę bajdurzył :mruga: Tak jak ten stary z ponad stuletniej ilustracji Arhura Rackhama do nieznanej w Polsce książki "Rip Van Winkle", napisanej przez Irvinga Washingtona.