Strona 1 z 1

Zamek Kamieniec - Odrzykoń (pow. krośnieński)

: ndz maja 23, 2010 1:48 am
autor: Hombre
wikipedia pisze: Opis zamku
Gotycka budowla została wzniesiona na skale, na wysokości 452 m n.p.m. Jej nieregularna forma była wynikiem ukształtowania terenu, na którym została zbudowana. Za czasów Kazimierza Wielkiego był to typowy graniczny zamek obronny. Obecnie ta część, z której pozostał ostrołukowy portal i wschodnia ściana z wnęką, nosi nazwę "wysoki" ("wyższy") lub "odrzykoński". Jego zadaniem była obrona traktu handlowego z Polski na Węgry przez Przełęcz Dukielską. Zamek niższy ("korczyński") to efekt rozbudowy w kierunku wschodnim z 1448 r. W tym samym czasie kończono budowę prostokątnej baszty i fosy okalającej całe zamczysko. Pomieszczenia w wieży przeznaczono na zbrojownię i więzienie. Powstały dziedziniec nazywany przedzamczem korczyńskim oddzielony był od zamku wysokiego murem granicznym (w związku z podziałem majątku). Wspólną dla obu części była kaplica i studnia. Rozbudowa zamku wzbogaciła go o zabudowania w stylu renesansowym.

Obecnie lepiej zachowana jest część wschodnia i tam znajduje się wejście na teren dawnego zamczyska. Widoczne są pozostałości budynków mieszkalnych i kaplicy. W tej części zabytku mieści się małe muzeum urządzone przez pasjonata zamku i kolekcjonera Andrzeja Kołdera. Wśród eksponatów są militaria z dawnego arsenału zamkowego i pamiątki po kolejnych właścicielach, a także XIV-wieczny herb z drzwi zamkowych.
Odrzykoń.jpg
Odrzykoń.jpg (278.56 KiB) Przejrzano 616 razy
Odrzykoń (2).jpg
Odrzykoń (2).jpg (264.69 KiB) Przejrzano 616 razy
Odrzykoń (3).jpg
Odrzykoń (3).jpg (255.54 KiB) Przejrzano 616 razy
Odrzykoń (4).jpg
Odrzykoń (4).jpg (260.48 KiB) Przejrzano 616 razy

Re: Zamek Kamieniec - Odrzykoń (pow. krośnieński)

: czw lut 20, 2014 10:50 pm
autor: mazurqas
Kto chce zobaczyć te monumentalne ruiny powinien się pośpieszyć.
Niedawno omal nie runęła część murów Zamku Wysokiego, którą na ostatni gwizdek udało się zabezpieczyć. Kustosz zamku z coraz większym trudem znajduje środki na jego renowację i utrzymanie. Kamieniec znalazł się co prawda na liście zabytków, które otrzymają dotację w wysokości 50 procent określonych nakładów finansowych, ale po pierwsze trzeba znaleźć pozostałe 50 procent, a pod drugie wojewoda podkarpacki przekazała na wszystkie zabytki w województwie jedynie 10 mln zł, a jak zwykle najliczniejszą grupę remontowanych zabytków będą stanowiły obiekty sakralne :(