Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Zamek - Ćmielów (pow. ostrowiecki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Zamek - Ćmielów (pow. ostrowiecki)

Postautor: trobal » pn wrz 06, 2010 1:08 pm

Zamek znajduje się w rozlewiskach rzeki Kamiennej. Czasami podaje się informację o jego istnieniu w końcu XIV wieku. Prawdopodobnie błędnie. W pobliskim Podgrodziu też istniał zamek i to być może jego dotyczy data 1388. Zamek w Ćmielowie mógł powstać na początku wieku XVI na potrzeby właściciela m.in. Ćmielowa i Opatowa - Krzysztofa Szydłowieckiego.

Zamek składa się z dwóch części. Najważniejszą wydaje się umieszczona na wyspie część mieszkalna - rezydencja. Prowadził do niej dziś już nie istniejący most. Późniejsze przebudowy prowadzono w części znajdującej się przed mostem (przedzamcze) i ona dziś znajduje się w najlepszym stanie. Porzucone zabudowania na wyspie niszczały. Rozlewisko otaczające wyspę w rzeczywistości jest pozostałością nawadnianej fosy o szerokości 16m. Porównując starsze zdjęcia z tymi z lipca 2010 zauważyć można wycięcie na wyspie krzaków zasłaniających ruiny. Obecnie trwają na terenie przedzamcza prace budowlane - tak przynajmniej jest napisane na ogrodzeniu.

Zamek uległ Szwedom podczas Potopu. Nie został jednak zniszczony. Przebywał w nim Rakoczy i tu spotkał się w 1657 z Karolem Gustawem (kwaterującym w Zawichoście). Zapewne dopiero opuszczając zamek Rakoczy go zniszczył. W 1702 roku bowiem rozpoczęto rozbiórkę zamku. Przedzamcze pełniło funkcję browaru od początku wieku XIX. Na początku XX wieku znajdowała się w nim łaźnia. O dawnej rezydencji przypomina dziś tylko zapis kronikarski umieszczony też na tablicy informacyjnej koło zamku:
... w Ćmielowie Szydłowiecki pobudował tak piękne gmachy i tak je malowidłami ozdobił, że zjeżdżali się nawet ludzie obcy cuda te oglądać: przedsionki, komnaty, izby niewieście, ogrody, spacery, ganki, sale senatorskich narad - wszystko było wspaniałe...
Było.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
mazurqas
Posty: 20
Rejestracja: śr sty 22, 2014 8:37 pm
Kontakt:

Re: Zamek - Ćmielów (pow. ostrowiecki)

Postautor: mazurqas » pt lut 21, 2014 8:17 pm

Tak prawdopodobnie wyglądała wieża bramna (rekonstrukcja - foto tablicy przy zamku)
Zdjęcia:

Wróć do „Zamki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość