Strona 1 z 1

Zamek w Kowalu (pow. włocławski)

: ndz paź 02, 2011 3:46 pm
autor: bobola
Historia zamku kowalskiego jest na tyle skomplikowana, że obecnie nie można jednoznacznie określić gdzie i kiedy został wybudowany.
Bohdan Guerquin twierdzi za Słownikiem Geograficzym, że zamek zbudowano na jednej z wysp na Jeziorze Rakutowskim na początku XIV w. w nim miał urodzić się Kazimierz Wielki.
W Kowalu, wskazuje się jako miejsce gdzie stał zamek, obecny budynek straży pożarnej, postawiony podobno na fundamentach zamku. Na frontowej ścianie budynku wmurowano tablicę przypominającą, że w Kowalu w 1310 r. urodził się Kazimierz Wielki. Jednak z innych opisów wynika, że zamek został tu zbudowany na przełomie XIV i XV w. więc nie mógł się w nim urodzić Kazimierz, ale zapewne wcześniej istniała w tym miejscu jakaś niewielka drewniana fortalicja, w której mógł przyjść na świat przyszły król Polski.

Re: Zamek w Kowalu (pow. włocławski)

: pt kwie 06, 2012 10:09 am
autor: becik
Jedyna namacalna pozostałością po zamku w Kowalu jest przypora przy budynku jaki zostal pokazany wcześniej. Po drugiej stronie tego budynku, w podwórku były prowadzone badania archeiligiczne podczas których dokopano sie do murów zamkowych
Obrazek