Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Zamek - Szydłowiec (pow. szydłowiecki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1198
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Zamek - Szydłowiec (pow. szydłowiecki)

Postautor: trobal » ndz kwie 26, 2009 10:03 am

Tablica informacyjna pisze:Zastosowanie piaskowca szydłowieckiego w reprezentacyjnym budownictwie świeckim
Szydłowiecki zamek to jedna z najpiękniejszych wczesnorenesansowych rezydencji magnackich w Polsce. Według zachowanych dokumentów już w 1427 roku istniał w tym miejscu kamienny budynek dworu, należącego do Jakuba i Sławka Odrowążów, protoplastów rodziny Szydłowieckich. W wykopaliskach archeologicznych zlokalizowano też resztki starszych konstrukcji drewnianych, datowanych na XIII wiek.

Ze względów obronnych zamek zbudowany jest na wyspie w rozlewiskach Korzeniówki i otoczony fosą. Powstawał etapami - najstarszą część, tzw. "dom zamkowy" (dzisiejsze północne skrzydło zamku) wybudował w połowie XV w. z miejscowego piaskowca Stanisław Szydłowiecki. W następnym etapie powstała wieża bramna, która została połączona murem obwodowym z budynkiem mieszkalnym. Fragmentem dawnego muru obwodowego jest zachowany do dzisiaj od strony południowej mur kurtynowy. Po śmierci Stanisława Szydłowieckiego rozbudowy zamku w stylu renesansowym dokonał jego syn, Mikołaj Szydłowiecki. Dobudował on dzisiejsze reprezentacyjne skrzydło wschodnie. Skrzydło zachodnie, tuż obok wieży bramnej, wybudowała prawdopodobnie córka kanclerza wielkiego koronnego Krzysztofa Szydłowieckiego, Elżbieta, lub Radziwiłłowie, w których ręce przeszedł zamek poprzez małżeństwo Elżbiety z Mikołajem Krzysztofem Radziwiłłem "Czarnym". Radziwiłłowie zamieszkiwali stale w Nieświeżu, lecz zamek był stale rozbudowywany i upiększany. Był okazały nie tylko z zewnątrz. Wnętrza wyposażone były w bogate portale z miejscowego piaskowca, polichromowane stropy kasetonowe, fryzy, piece z wielobarwnych kafli i ozdobne posadzki. W 1562 roku właścicielem miasta i zamku był Mikołaj Krzysztof Radziwiłł "Sierotka", a od 1619 roku jego syn Albrycht Władysław Radziwiłł, kasztelan trocki. Współczesny wygląd zamku pochodzi właśnie z czasów "Hrabstwa Szydłowieckiego" Radziwiłłów.

Zamek należał następnie do kolejnych Radziwiłłów - Zygmunta Karola, Aleksandra Ludwika, Michała Kazimierza i Leona Kazimierza. Ostatnim właścicielem był Mikołaj Radziwiłł, po którego bezpotomnej śmierci zamek został sprzedany Annie z Zamoyskich Sapieżynie, która w 1828 roku odsprzedała zamek wraz z dobrami szydłowieckimi rządowi Królestwa Polskiego. Zamek zamieszkany był do lat 40-tych XIX wieku. Podupadł, kiedy trafił w ręce rodziny Engemanów, użytkujących go jako browar. W czasie II wojny światowej zamek był zamieszkiwany przez uchodźców z ówczesnych terenów III Rzeszy (dzisiejsze Oborniki), następnie okupanci utworzyli w nim getto dla ludności żydowskiej, którą po likwidacji getta przewieziono do obozu koncentracyjnego w Treblince.

W latach 1949-1958 przeprowadzono na terenie zamku badania archeologiczne, a w latach 60-tych gruntowne prace remontowe. Zamek jest przykładem zastosowania miejscowego kamienia - piaskowca szydłowieckiego, z którego powstały nie tylko mury, lecz także wiele ozdobnych detali, jak schody, kolumny, filary, balustrady, portale i kominki. Na uwagę zasługuje kamienny portal nad wejściem do biblioteki z herbami Radziwiłłów. Jest on przykładem zastosowania szydłowieckiego piaskowca w rzeźbie dekoracyjnej.

W zamku ma swoją siedzibę Szydłowieckie Centrum Kultury "Zamek", Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych i Biblioteka Publiczna.
Tyle mówi tablica.
Ja zaś dodam od siebie, że wokół zamku porozstawiane są rzeźby. Ekspozycja ta wymieszana jest z zachowanymi zdobieniami zamkowymi z nieistniejących już budynków. Motyw przewodni - piaskowiec, oczywiście szydłowiecki. Do tego dochodzą 3 drewniane rzeźby grajków reklamujące muzeum. Prezentuję zbiór zdjęć z wyspy z zamkiem i widok z poza fosy. Można zamek obejść na te dwa sposoby więc tak zrobiłem. Zaznaczę jednak, że jeżeli ktoś wybiera się do Szydłowca, niech nie nastawia się na zwiedzenie zamku i wyjazd - w tym mieście jest dużo więcej do oglądania.
Zdjęcia:
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1198
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Zamek w Szydłowcu.

Postautor: trobal » ndz kwie 26, 2009 10:45 am

Jest ich dwa. A przynajmniej tyle zapamiętałem. Choć wyglądają tak samo to jeden jest na prostej ścianie, a drugi w rogu.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Zamki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość