Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Zamek - Przecław (Podkarpackie)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
mazurqas
Posty: 20
Rejestracja: śr sty 22, 2014 8:37 pm
Kontakt:

Zamek - Przecław (Podkarpackie)

Postautor: mazurqas » śr lut 19, 2014 3:12 pm

Przecław - woj. podkarpackie, powiat mielecki.
Zamek w Przecławiu pochodzi z połowy XVI w. Wystawił go Mikołaj Ligęza herbu Półkozic. Pierwotnie był to murowany budynek otoczony wałami ziemnymi, który pod koniec XVI wieku został rozbudowany w stylu renesansowym.
W 1654 zamek trafił w posiadanie Tarnowskich herbu Leliwa i niedługo potem został zniszczony w czasie potopu szwedzkiego. W 1668 r. nabył go Władysław Rey herbu Oksza (prawnuk Mikołaja Reya z Nagłowic). Reyowie dwukrotnie rozbudowywali rezydencję dostawiając dwa alkierze i wieżyczkę.
Dwie wojny światowe przysporzyły sporych zniszczeń, których dopełnił pożar w 1967 roku. Kilka lat później zamek przejęły zakłady WSK PZL Mielec i przeprowadziły jego remont. Dziewięć lat temu rezydencję zakupił właściciel mieleckiego Melexa. Obecnie mieści się w niej restauracja oraz muzeum. Tuż przy zamku zachowała się oficyna.
Zdjęcia:

Wróć do „Zamki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość