Strona 1 z 1

Zamek Szczerba - Gniewoszów.

: ndz sie 03, 2014 11:49 pm
autor: tete
Wzniesiony na wzgórzu, 520 m.n.p.m, strzegł drogi handlowej prowadzącej przez Przełęcz Międzyleską. Data budowy ani fundator nie są znane. Pierwsza wzmianka pochodzi z końca XIII w. kiedy to czeski król Wacław II podarował zamek zakonowi cystersów z Kamieńca Ząbkowickiego.
Już w 1318 r. zamek został po raz pierwszy zniszczony. Po odbudowie został własnością rycerzy czeskich.
Z roku 1358 pochodzi dokument informujący, że nowym właścicielem zamku został Otto vin Glaubitz.
W czasie wojen husyckich zamek został zniszczony ponownie i od tego czasu pozostaje w ruinie.
Pozostałości zamku częściowo rozebrano w 1769 r. wykorzystując uzyskany kamień do budowy browaru we wsi Różanka. Do naszych czasów zachowały się fragmenty murów z basztą i budynku mieszkalnego.ro
Zamek od południa, południowego zachodu i zachodu otoczony był głęboką fosą wykutą w skale, a od wschodu i północy dostępu bronił stromy stok, u podnóża którego płynął warki strumień. Dziedziniec zamkowy, otoczony murem osadowym, założono na planie wydłużonego owalu, a cześć mieszkalną na rzucie nieregularnym przypominającym prostokąt. Dziedziniec na osi południowy wschód - północny zachód miał 40 m długości, a na osi południowy zachód - północny wschód od 10 do 18 m szerokości. Część mieszkalna (bez murów wewnętrznych) na osi południowy zachód - północny wschód do 9,5 m szerokości. Łącznie z murami zewnętrznymi, ale bez fosy, zamek zajmował obszar o powierzchni blisko 10 arów. Otaczający mur miał 130 m długości. Furta znajdująca się w północno-wschodnim odcinku muru obwodowego zachowała się w całości i pochodzi z okresu budowy zamku. Mur obwodowy jeszcze obecnie ma do 13 m wysokości przy szerokości 2,2 m. W obrębie części mieszkalnej, na poziomie piwnic, odkryto 4 pomieszczenia oraz piec typu hipokaustum.
DSC_1277.JPG
DSC_1277.JPG (130.13 KiB) Przejrzano 2614 razy
Zamek Szczerba jest jedną z 3 średniowiecznych warowni ziemi kłodzkiej, której pozostałości można oglądać w terenie. Jest przy tym jedynym najlepiej zachowanym w skali Dolnego Śląska. Zamek Szczerba zachował swój układ z XIV i XV w., chociaż czas sprawił, że jego górne partie uległu znacznej destrukcji.

Tekst pochodzi z tablicy informacyjnej przy zamku

Najłatwiej do zamku trafić poruszając się drogą wojewódzką 389 na południe od Gniewoszowa (pow. kłodzki), szukając niebieskiego szlaku.