Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Zamek (nieistniejący) - Radziejów (woj. kujawsko-pomorskie)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1525
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Zamek (nieistniejący) - Radziejów (woj. kujawsko-pomorskie)

Postautor: zbyszekg9 » czw lis 26, 2015 3:01 pm

W średniowiecznym Radziejowie istotną budowlą był zamek zbudowany w XIV wieku, usytuowany we wschodniej części miasta (między ulicami Nową i Zamkową, niedaleko klasztoru franciszkanów). Przebywali w nim królowie polscy Władysław Łokietek i Władysław Jagiełło. Na zamku urodziła się córka Łokietka - Jadwiga, a Władysław Jagiełło w 1422 roku wydał tutaj zaręczyny swojej córki. Zamek stanowił centrum władzy administracyjnej. Rezydowali w nim do końca XVIII wieku starostowie. Zamek służył za miejsce sejmików i sądów grodzkich, było tu też zlokalizowane archiwum ksiąg grodzkich i ziemskich. Urzędy sprawowali m.in. rody Leszczyńskich, Orzelskich i później Józefa Sokołowskiego, Michała z Brudzewa Mielżyńskiego, Ignacego z Głogowy Kossowskiego oraz Wyssogota-Zakrzewskiego. Zamek był początkowo budowlą drewnianą, dopiero Leszczyńscy w XVI wieku wybudowali tu murowaną wieżę. W późniejszym czasie ówczesna siedziba królewskich starostów była w całości murowana.
Potop szwedzki stał się początkiem końca zamku. Po zniszczeniach wojennych został wprawdzie odremontowany, ale były to raczej prace przysposabiające budowlę do użytku niż poważne roboty budowlane. W 1775 roku po wcześniejszym pożarze miasta z zamku pozostała kwadratowa wieża wraz z dobudowaną do niej kancelarią oraz gospodarcze budynki zamkowe, w których mieścił się m.in. browar ze słodownią, karczma, młyn. Jednak coraz bardziej budowla niszczała i w końcu już nie nadawała się do użytku. Resztki murów rozebrano ostatecznie około 1820 roku, a fosy zasypano.
Obecnie po zamku nie ma śladu. Jedynym namacalnym śladem jego usytuowania jest wzgórze nazywane przez mieszkańców Radziejowa Zamczyskiem oraz ulica, a w zasadzie chodnik-schody, nosząca nazwę Zamkowa. Jak obecnie wygląda to miejsce, przedstawiają poniższe zdjęcia.
Załączniki
070. Radziejów. Ul. Zamkowa.JPG
070. Radziejów. Ul. Zamkowa.JPG (109.59 KiB) Przejrzano 1044 razy
071. Radziejów. Ul. Zamkowa.JPG
071. Radziejów. Ul. Zamkowa.JPG (87.45 KiB) Przejrzano 1044 razy
072. Radziejów. Ul. Zamkowa.JPG
072. Radziejów. Ul. Zamkowa.JPG (83.18 KiB) Przejrzano 1044 razy
074. Radziejów. Ul. Zamkowa.JPG
074. Radziejów. Ul. Zamkowa.JPG (105.36 KiB) Przejrzano 1044 razy

Wróć do „Zamki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość