Strona 1 z 1

Zamek - Gostynin

: pn maja 25, 2009 6:52 pm
autor: tete
Jako fundatora wymienia się księcia Siemowita III lub Siemowita IV, który to wybudował w drugiej połowie XIV na nadrzecznym cyplu wieżę obronno-mieszkalną.
Na przełomie wieku XIV i XV zamek przebudowano a w zasadzie na miejscu wieży, którą rozebrano, powstała budowla o wymiarach 37x38 m z murowaną wieżą usytuowaną w narożniku północno-wschodnim, drewnianymi zabudowaniami dziedzińca oraz oskarpowanym w narożnikach murem.
W połowie wieku XV dobudowano wzdłuż północnej części muru mieszkalny budynek a od wschodu wykuto kolejną bramę z rozbudowanym przedbramiem i mostem zwodzonym ponad nawodnioną fosą. W roku 1462 w wyniku włączenia Gostynina do Korony, przez Kazimierza Jagiellończyka, zamek zostaje siedzibą starosty.
Dalsza rozbudowa nastąpiła w początkach wieku XVI. Dostawiono nowy budynek od południa oraz rozbudowano budynek bramny.
W wyniku zwycięstwa pod Kłuszynem (4 lipca 1610 r), wkroczenia wojsk polskich do Moskwy oraz wydania przez bojarów w ręce hetmana Stanisława Żółkiewskiego cara Wasyla Szujskiego, zamek gostyniński staje się ostatnim miejscem uwięzienia zdetronizowanego już wówczas władcy Rosji oraz jego rodziny (grudzień 1611 r). Wasyl Szujski dokonuje w Gostyninie żywota 12 września 1612 r; niedługo po nim umiera brat oraz żona.
Kres świetności zamku przychodzi wraz z "potopem szwedzkim" oraz najazdem wojsk carycy Katarzyny II (1769r) kiedy to został zdewastowany oraz spalony. Zamek odbudowano, jednak nie na długo. Po zajęciu przez wojska pruskie (1793r) wywieziono wyposażenie, oraz zaczęto rozbiórkę murów.
Na wniosek zamieszkałych w Gostyninie rzemieślników niemieckich, za zgoda cara Aleksandra I, przekazane w
roku 1822 pozostałość zamku czyli wieża z kaplicą i resztki murów, posłużyła do budowy kościoła ewangelickiego, ukończonego w 1825r. (lub 1830r. wg innych źródeł). Architekt Hilary Szpilowski nadał budowli kształt neogotyckiego zamku, wykorzystując pozostałą wieżę jako dzwonnice. Niektóre źródła jako datę zakończenia budowy podają rok 1830, kiedy to dobudowano drewnianą "pastorówkę". Za wzgórzem zamkowym w kierunku zachodnim ulokowano ewangelicki cmentarz
Kościół po zakończeniu II Wojny Światowej przejęła parafia rzymskokatolicka i użytkowała go do 1978 r.
Teraźniejsze dzieje to w zasadzie niszczenie nieużytkowanej budowali, którą po katolikach przejął gostyniński zakład Polam z myślą o stworzeniu domu kultury. Z planów nie wynikło jednak nic konkretnego.
Powstała w 2000 r fundacja na rzecz Odbudowy Zamku Gostynińskiego, doprowadziła obiekt do stanu aktualnego. Uroczyste otwarcie odbyło się podczas Dni Gostynina 23 maja 2009.
Trudno nawet powiedzieć że zamek odbudowano. Bliższe chyba jest słowo rekonstrukcja, gdyż starsze czasy pamiętały jedynie niektóre fragmenty ukryte w murach późniejszego kościoła.
Aktualnie spełniana funkcja to hotel wraz z salą bankietową oraz prawdopodobnie izbą muzealną.

Źródła:
www.zamkiobronne.pl
Wikipedia
Tablica informacyjna przy zamku

Więcej zdjęć w galerii

Re: Zamek w Gostyninie

: pn cze 01, 2009 7:17 pm
autor: chong
Przed remontem zdecydowanie ładniejszy!!!!
Czy w tym zamku są jakieś podziemia?
Czy są jakie legendy związane z zamkiem?
A może ktoś ma jeszcze jakieś stare zdjęcia zamku?

Re: Zamek w Gostyninie

: pn cze 01, 2009 8:44 pm
autor: tete
chong pisze: Czy w tym zamku są jakieś podziemia?
Po prawdzie kazet-kz zauważył okienko prowadzące do piwnic jednak sprawdzić nie można było bo parafrazując pewną piosenkę KULT-u: "nie wpuścił nas burmistrz nawet @#$%#@ pod schody"
chong pisze: Czy są jakie legendy związane z zamkiem?
A może ktoś ma jeszcze jakieś stare zdjęcia zamku?
Szukając informacji na żadne legendy się nie natknąłem.
Fotki stanu poprzedniego:
http://www.rotmanka.com/zamki/index.php ... &Itemid=31
http://www.zamkiobronne.pl/zamki-w-polsce-opis-315.htm
http://www.zamki.pl/?dzial=galeria&idzamku=gostynin

Re: Zamek w Gostyninie

: czw lut 04, 2010 2:00 pm
autor: WERTTREW
Kilkanaście lat temu zrobiłem tam krótki filmik. Oto kilka lichych, ale historycznych już kadrów z niego właśnie:
gostgo.jpg
gostgo.jpg (794.73 KiB) Przejrzano 2953 razy

Re: Zamek w Gostyninie

: czw lut 25, 2010 12:35 pm
autor: org.pl
Dorzucę foto (pocztówka ) jak pełnił role kościoła ewangelickiego.
Obrazek
W czasie okupacji Niemcy rozebrali kościół Gostyniński w latach 1941-1942. Po wyzwoleniu funkcję kościoła parafialnego spełniał kościół poewangelicki, znajdujący się właśnie w tym dawnym zamku.
Obrazek
Role kościoła katolickiego pełnił do roku 1978 kiedy to skończono budowę obecnego kościoła św. Marcina.
Następnie opustoszał zmieniali się właściciele i nic z nim nie robiono, swego czasu właścicielem były Z.S.O POLAM (ELGO) obecnie. gdzie mieściła w nim się harcówka i odbywały się spotkania harcerzy. Stan jego coraz bardziej podupadał. Miasto przejęło i postanowiło odbudować - raczej zrekonstruować zamek. Powstała Fundacja na Rzecz Odbudowy Zamku Gostynińskiego. Obecnie gostyniński zamek został odbudowany. Projekt elewacji zewnętrznej obiektu został wykonany przez znanego płockiego architekta Ryszarda Piosika.

WĘDRÓWKA PO WIELKOPOLSCE I MAZOWSZU
bardzo ciekawa pozycja opisuje między innymi Zamek jak spostrzega na przełomie dziejów.

Obrazek

http://books.google.com/books?id=lhsEAA ... in&f=false

Kilka innych zdjęć znajduje się

Zamek jako kościół ewangelicki http://www.gostynin.org.pl/forum/galler ... lbum_id=30
Zamek http://www.gostynin.org.pl/forum/galler ... lbum_id=39
Zamek na starych pocztówkach
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Re: Zamek w Gostyninie

: ndz paź 03, 2010 9:06 pm
autor: org.pl
chong pisze:Czy są jakie legendy związane z zamkiem?
Z gostynińskim zamkiem wiąże się ciekawa legenda zapisana już w XVII wieku przez Jakuba Heura. W dziele Skład albo skarbiec znakomitych sekretów pisze W gostynińskim zamku była w lochu żaba tak wielka, że ludzi w więzieniu tym siedzących zjadała. Jeden na śmierć dekretowany więzień odważył się ją zabić. Obłupiona była ta sprośna bestia ze skóry i długo była na bramie tam przybita, która od dawności już zbutwiała i zgniła

Pełna legenda jest w książce Marian Chudzyński, Prawda i legenda o zamku gostynińskim Car Wasyl Szujski więźniem gostynińskiego zamku 1611 , 1612.

Re: Zamek - Gostynin

: pn sty 31, 2011 11:09 pm
autor: Thomas
W dokumentacji MWKZ delegatura w Płocku zachowała się karta prospektu organowego z dawnego Zboru Gostynińskiego.
DSC_2976_kart.JPG
DSC_2976_kart.JPG (105.48 KiB) Przejrzano 2901 razy
Fot. Wiktor Łyjak:
DSC_2976.JPG
DSC_2976.JPG (103.94 KiB) Przejrzano 2901 razy
Czy ktoś wie co się stało z instrumentem?

Re: Zamek - Gostynin

: pn sty 31, 2011 11:27 pm
autor: org.pl
Kiedyś coś Burmistrz wspominał że organy miały trafić do renowacji, do tej samej firmy co zajmowały się renowacją drzwi wejściowych, ale co z nich zostało i w jakim stanie tego nie wiem. Ale na pewno nie w takim jak prezentujesz na foto, trochę młodsza fotka pokazująca samą sterownię i raczej więcej nie zostało.
zamek_wnetrze.jpg
zamek_wnetrze.jpg (18.9 KiB) Przejrzano 2898 razy

Re: Zamek - Gostynin

: czw lut 17, 2011 10:36 pm
autor: gawi
Zamek nocą !

Re: Zamek - Gostynin

: czw lut 17, 2011 10:54 pm
autor: Thomas
Jest, że tak powiem, zapotrzebowanie na współczesny (po restauracji) widok wnętrza kościoła, oraz info co się tu znajduje.
Pozdrawiam, jak się takie pojawi, to usunę, żeby nie było, że nie w temacie :D

Re: Zamek - Gostynin

: wt mar 15, 2011 11:09 pm
autor: org.pl
Kilka zdjęć z przed renowacji
zamek_stary.jpg
zamek_stary.jpg (17.96 KiB) Przejrzano 2860 razy
zamek_wnetrze1.jpg
zamek_wnetrze1.jpg (17.63 KiB) Przejrzano 2860 razy
i kilka obecnych po renowacji.

Re: Zamek - Gostynin

: pn cze 20, 2011 10:37 pm
autor: org.pl
Starożytna Polska pod względem historycznym, jeograficznym, i statystycznym, Tom 1
Autorzy Mykolas Balinskis,Tymoteusz Lipiński rok 1843.

Tak ukazuje zamek gostyniński.
Gostynin (Gostinia) nad Skrwą. W 13 wieku należał do dzielnicy książąt kujawskich, a następnie i do innych książąt Mazow., częstokroc na zamku tutejszym przemieszkujących. — „R. 1286 Konrad Mazowieckie książe wziąwszy na pomoc Litwę i Ruś, dostał zamku Gostynina przez zdradę niektórych kthórzy sie bylina, nim zawarli pod Ładzisławem łokietkiem, na którym zamku o sześcset ludzi pobili" (1) —Wacław czeski, obrany królem pols. usiłował 1300 r. zdobyć zamek, lecz od załogi odparty został. Po bezpotomnym zgonie 1462 r. braci: Ziemowita i Władysława książąt Maz. na Płocku, niemały powstał spór, względem pozostałych majętności. Kazimierz IV, jako panzwierzchniczy, zjeżdza tu w grudniu t. r., a odebrawszy przysięgę wierności, miasto wraz z okręgiem do ciała narodu przyłącza. W wydanym przywileju, potwierdza wszelkie prawa, przyrzeka święcie je dochowac, żadnych nowych poborów nie nakładać; uwalnia nazawsze od podwód, udziela swobód kupcom i handlującym solą, i t. p. R. 1552 bawił tu Zyg. August przez kilka tygodni, obsyłając listy do Panów radnych, aby na dzień oznaczony zjechali do Gdańska.—Rewizorowie 1564 r. wyrażają: „zamek ktori bel zbudowan barzo dobrze przez nieboszczika P. Christ. Szydlowieckiego nowo, barzo mu sie napsowalo, dachowki sila pospadalo. Kosciol w zamku spustoszono y srzebro y perly y inne rzeczy pobrano. Bela srzebrna skrzynka, wiezyczka, krziz y kielichi 2, ornath perlowy y krziz perlowy na niem."—Zamek tutejszy stał się pamiętnym przez pobyt Wasyla Szujskiego, oraz braci jego: Dymitra i Iwana, osadzonych w listop. 1611 r. Z wszelką uczciwością i z należytą ich stanowi wygodą byli utrzymywani; żałość jednak i smutek, w rok jeden przeciął dni Wasyla; wnet zmarł i Dymitr, trzeci zaś uwolniony został. Ciała ich czasowo pogrzebione zostały pod bramą zamkową, rokn zaś 1620 ze czcią przyzwoitą przeniesiono je do Warszawy. Zamek tutejszy istniał do końca 18 stulecia, a Ssta grod. odbywał sądy. Gostynin ma kaszt, mniejszego.

-------------------
(1) Bielski

Re: Zamek - Gostynin

: sob wrz 10, 2011 11:23 am
autor: kwis
Wasyl Szujski zmarł na dolnym zamku w Gostyninie 12 września 1612 roku w obecności rodziny i służby. Niedługo po nim zmarli również Dymitr Szujski i żona Iwana Szujskiego, Jekatierina. Prawdopodobną przyczyną ich śmierci było morowe powietrze. Podejrzewano jednak również otrucie.
Były car moskiewski pierwotnie został pochowany w Gostyninie. Wcześniej,29 października 1611 roku na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbył się triumf Stanisława Żółkiewskiego, po którym car i jego rodzina zostali zaprowadzeni na zamek królewski. Tam złożyli hołd Zygmuntowi III Wazie. To był hołd ruski, ale o tym trudno znaleźć informacje w szkolnych podręcznikach.
*********
Biesiada historyczna na zamku w Gostyninie - z wykładu p. dr Barbara Konarska-Pabiniak
Książęcy starostowie / kasztelani/ gostynińscy


Paweł - kasztelan ok. 1368
Szczepan z Jasienica (1368 – 1380), a nawet do 1399
Sasin z Trębek h. Prawda (1405 – 1407) i (1422 – 1424)
Przybysław z Krajkowa h. Jasiona
Zawisza z Dłużniewa h.Dołęga (1424)
Andrzej „Szczubiol” z Ciechomic h. Wężyk (1426 – 1428)
Marcin Światłydzień z Goślin (1429 – 1430)
Tomasz zwany siestrzeniec ze Służewa (1436 – 1441)
Mikołaj ze Ściborza (1443)
Jan Kawaczła z Nieborowa (1447)
Wierzbięta z Karwosieka h.Lubicz (1453 – 1455)
Mikołaj z kucieńskich h. Ogończyk (1459 – 1493)


Dzierżawcy zamku gostynińskiego w latach 1462 – 1793

Filip Kallimach
Jakub Glinka h. Trzaska (do 1502)
Szydłowieccy h. Odrowąż od 1502 Piotr i Krzysztof przez 30 lat
Piotr do 1508
Krzysztof 91508 – 1532)
Piotr Wolski h. Łabędź do 1544r
Stanisław Wolski do 1561r
Adam Drzewiecki h. Ciołek do 1569r
Krzysztof Lasocki do 1576r
Szymon Szczawiński (Szubski) h. Prawdzic do 1589/1590
Stanisław Garwaski h. Grzymała do 6 XI 1590r
Konstanty Plichta h. Półkozic w latac h 1626 – 1631)
Oktawian Plichta do 1655
Stanisław Krajewski h. Jasieńczyk
Jan Konstanty Moszyński h. Nałęcz
Franciszek Hieronim Granowski
Józef Lasocki h. Dołęga
Antoni Adam Lasocki
August Dąbski h. Godziemba
Mikołaj Łączyński h. Nałęcz
Józef Andrzej Mikorski h. Ostoja
Wincenty Ciechomski h. Wąż