Pałac - Rejowiec (pow. chełmski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Pałac - Rejowiec (pow. chełmski)

Postautor: trobal » wt sie 25, 2009 6:13 pm

Choć Rejowiec jako miasto zaistniał za sprawą Mikołaja Reja to jednak nie z tą osobą wiązać należy pałac. W końcu Rej to wiek XVI, a pałac powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Reyowie mieszkali w XVIII wieku w Krupem, gdzie mieli dworek pobudowany obok zamku, który też do nich należał. Wcześniej prawdopodobnie mieszkali w samym Rejowcu i być może posiadali tu swoją rezydencję.
Twórcą pałacu był Józef Kajetan Ossoliński. Pobudował go z myślą o swojej córce - Konstancji. Pierwotnie budowla była dwukondygnacyjnym pałacem na rzucie kwadratu. Prawdopodobnie wzniesiony na fundamentach dużo wcześniejszej budowli. Pod koniec XIX w. dobudowano do niego skrzydła boczne. Całość otoczona była parkiem angielskim, a od miasta dodatkowo oddzielona podmokłymi łąkami. Zmieniając właścicieli pałac w dobrym stanie dotrwał do czasów PRL. Zniszczenia z tym związane na szczęście objęły jedynie park, którego obecnie podziwiać można tylko resztki. Sam budynek w chwili obecnej jest siedzibą Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Istnieje też inna wersja dziejów pałacu. Miał on powstać z inicjatywy księcia Adama Woronieckiego na resztkach wcześniej tu stojącego pałacu Zaleskich. Jednak w 1781 roku miasto jak i pałac należały do Marianny Barbary Zaleskiej. W tym też roku wyszła ona za mąż za Józefa Kajetana Ossolińskiego. Nowy pałac miał być siedzibą Konstancji Ossolińskiej pochodzącej z tego związku. Po Ossolińskich Rejowiec przeszedł w ręce Łubieńskich, następnie księcia Adama Woronieckiego i ponownie w ręce Łubieńskich. Wygląd obecny pałacu ma być wynikiem działań Józefa Budnego, który wszedł w posiadanie Rejowca w 1894 roku. Pozostawał on własnością Budnych do 1944 roku. Wystrój zewnętrzny pałacu jak i dobudowanie skrzydeł to właśnie dzieło Józefa Budnego.

Obrazek

Reszta zdjęć widoczna po kliknięciu.
Zdjęcia:
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
becik
Posty: 13
Rejestracja: pn sie 16, 2010 2:45 pm
Lokalizacja: Miasto niezłomne
Kontakt:

Re: Pałac w Rejowcu.

Postautor: becik » pn sie 16, 2010 3:16 pm

Z tego co ja wiem, to obecny pałac powstał na fundamentach XVI-wiecznego dworu Reja...
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Pałac w Rejowcu.

Postautor: trobal » pn sie 16, 2010 3:58 pm

A to ja nic na ten temat nie wiem. Dla mnie Reyowie mieszkali w XVIII wieku w Krupem ;)
Na poważnie. Rey w Rejowcu musiał gdzieś mieszkać. Nie wiem jednak gdzie. W temacie napisałem to brzydko. Teraz widzę, że muszę to poprawić. Przecież tam jak wół stoi, że w XVI wieku zamek w Krupem należał do Reyów. A jest to totalna bzdura.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
becik
Posty: 13
Rejestracja: pn sie 16, 2010 2:45 pm
Lokalizacja: Miasto niezłomne
Kontakt:

Re: Pałac w Rejowcu.

Postautor: becik » pn sie 16, 2010 6:40 pm

Informacja o tym obiekcie pochodzi z "Domy Pańskie na Lubelszczyźnie"

plan obecnego dworu z zaznaczeniem pierwotnej wieży mieszkalno-obronnej
Obrazek
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Pałac w Rejowcu

Postautor: trobal » pn sie 16, 2010 9:38 pm

Tekst poprawiłem. Dziura w czasie jaką odnalazłem zbierając informacje o pałacu może być załatana wieżą obronną. Wiadomo bowiem, że Mikołaj Rej pojawia się tu w wieku XVI natomiast wszystkie budowle o których czytałem to już wieki XVIII i XIX.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Pałace”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości