Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Pałac Tarnowskich - Tarnobrzeg (pow. tarnobrzeski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1198
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Pałac Tarnowskich - Tarnobrzeg (pow. tarnobrzeski)

Postautor: trobal » pt wrz 25, 2009 7:40 am

Dzików był kiedyś samodzielną wsią, obecnie jest to dzielnica Tarnobrzega. Ślady budowli obronnej stającej niegdyś w miejscu dzisiejszego pałacu datowane są na koniec XIV w. Najbardziej widocznym śladem z tamtych czasów jest fosa. Wtedy też ziemie te należały do rodu Toporczyków (Ossolińskich). W ręce Tarnowskich Dzików przeszedł w wieku XVI. W tym też wieku Tarnowscy sprzedali Tarnów i ostatecznie osiedli w Dzikowie. Obok wyrosło miasto Tarnobrzeg. Tarnowscy wybudowali pałac o charakterze obronnym. Rozbudowy zatrzymały wojny XVII w. W pałacu rozrastały się kolekcje obrazów jak i księgozbiory. Pożar, który wybuchł w okresie międzywojennym pochłonął życie ok 8 osób ratujących zbiory Tarnowskich. W tej chwili wiele z nich znajduje się w muzeach na wschodzie Polski poza Tarnobrzegiem. Pałac, remontowany po raz kolejny, znajduje się na terenie zespołu szkół ale powoli traci rolę jako budynek szkolny i staje się na powrót pałacem, choć nie siedzibą rodową.

Ostatnio nie miałem szczęścia i trafiałem na remonty. W wypadku pałacu w Dzikowie nie było inaczej. Więcej poczytać o nim można na stronie serwisu Zamki Polskie Tam też zdjęcia bez remontu.
P1050451.JPG
P1050451.JPG (62.08 KiB) Przejrzano 558 razy
Zdjęcia:
Rozbudowa miasta nie pochłonęła na szczęście parku od strony tarasu pałacowego jak i leżących dalej pól. Za tymi polami znów znajdują się zabudowani miejskie, a wśród nich stary spichlerz dworski w którym w tej chwili siedzibę ma Muzeum Tarnobrzega. Przejść między pałacem i spichlerzem można przejść zielonym szlakiem turystycznym.
P1050424.JPG
P1050424.JPG (90.73 KiB) Przejrzano 558 razy
P1050425.JPG
P1050425.JPG (96.28 KiB) Przejrzano 558 razy
P1050426.JPG
P1050426.JPG (103.08 KiB) Przejrzano 558 razy
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
mazurqas
Posty: 20
Rejestracja: śr sty 22, 2014 8:37 pm
Kontakt:

Re: Pałac Tarnowskich - Tarnobrzeg (pow. tarnobrzeski)

Postautor: mazurqas » ndz lut 23, 2014 7:30 pm

Zamek Dzikowski już praktycznie po remoncie -efekty są wręcz niesamowite w porównaniu do tego co pozostawiła szkoła.
Koniec odbudowy dziwnie zbiegł się w czasie z powołaniem nowego dyrektora muzeum. Dr Adam Wójcik - człowiek który doprowadził do odbudowy zamku (sam osobiście ją nadzorował i nieważne czy były to godziny pracy czy też czas wolny) został zastąpiony przez nowego dyrektora - doktora Tadeusza Zycha. Czas pokaże jak wpłynie to na dzikowską rezydencję.

Wróć do „Pałace”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość