Pałac - Zadzim (pow. poddębicki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
Adler
Posty: 10
Rejestracja: czw gru 10, 2009 1:59 pm

Pałac - Zadzim (pow. poddębicki)

Postautor: Adler » czw mar 11, 2010 10:47 pm

Neoklasycystyczny pałac w Zadzimiu powstał w połowie XIX wieku. Budowla wzniesiona została dla pułkownika wojsk koronnych - Karola Dąmbskiego. Wokół niego roztacza się park z przełomu XVIII i XIX wieku, w którym oglądać można pomniki przyrody, oraz mogiłę powstańców 1863 roku.

Tyle wiem o historii tego obiektu. Dzisiaj pałac jest opuszczony, należy do gminy i został wystawiony na sprzedaż. Mimo, że straszy powybijanymi szybami i wiatr hula przez otwarte drzwi, to chyba technicznie nie jest w bardzo złym stanie. Czekać tylko trzeba, aż ktoś zabytek kupi, wyremontuje i godnie zagospodaruje.
Informacja ze strony:
http://www.zamkilodzkie.pl/pliki/zadzim.htm
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Pałac Zadzim woj. łódzkie

Postautor: bobola » pt mar 12, 2010 1:59 pm

Ten pałac nie podoba mi się, wygląda jak kamienica z doklejoną oranżerią. Też taka wątpliwość, jakich wojsk koronnych w poł. XIX w. Dąmbski był pułkownikiem chyba, że był już sędziwym człowiekiem a pułkownikiem został za króla Stasia przed ostatnim rozbiorem. :extra_saywha:
scout
Posty: 62
Rejestracja: wt sty 05, 2010 11:15 am

Re: Pałac Zadzim woj. łódzkie

Postautor: scout » śr mar 24, 2010 1:28 pm

Bardzo fajny zestaw zdjęć. Nie do końca rozymiem, gdzie jest oranżeria (ogród zimowy "doklejony") czy elewacji bocznej, co byłoby spójne kompozycyjnie, czy na elewacji ogrodowej. Poprawcie mnie. Widoki od frontu są dla mnie czytelne, widoki z boków i od tyłu nie do końca. Może podpisy ułatwiłyby tutaj trochę (i nieco sprofesjonalizowały foto-reportaż - warto zwracać uwagę na te sprawy warsztatowe).

W sprawie elewacji frontowej. Wydaje mi się ewidentnie, że coś zostało zmienione względem pierwotnego projektu, lub zmieniane. Bowiem nad sienią w osi wejścia jest okno zamiast porte-fenetre. Powinno tam właśnie być wyjście na taras i oczywiście jakieś obalustradowanie, albo choćby podcień uwydatniacjący ryzalit frontowy. W tym miejscu coś jest nie tak.

Luneta nad wejściem jest rzeczywiście barokizującym cytatem. Jednakże takie formy winny raczej podkreślać osie otworów okiennych, a nie wejścia głównego. To także jest argument, że coś względem normalnego projektu prawdopodobnie jest pogmatwane. A jednak i tak to jest zabytek, więc taki pozostanie, choć w taki sposób dziwny.

Serwus!
scout
Posty: 62
Rejestracja: wt sty 05, 2010 11:15 am

Re: Pałac Zadzim woj. łódzkie

Postautor: scout » czw mar 25, 2010 12:13 pm

W kewstii oranżerii ja stawiam jednak na elewację ogrodową.

Wróć do „Pałace”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości